SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Rus Rosatom Genel Müdürü Macaristan’da Paks 2 Nükleer Güç Santrali İnşaat Sahasını İnceledi

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Macaristan'da bulunan Paks 2 NGS inşaat sahasını ziyaret etti.

Yayınlanma:
ABONE OL

Macaristan’ın Paks bölgesinde bulunan Paks 2 Nükleer Güç Santrali inşaat sahasına yapılan son ziyarette, Rusya’nın nükleer enerji devi Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakan Yardımcısı Levente Magyar ile birlikte ve Paks 2 NGS AŞ Genel Müdürü Gergely Jakli ile bir araya geldi.

Bu ziyaret, Avrupa Birliği’nde inşa edilmekte olan Rus 3+ Nesil VVER-1200 teknolojisinin temel aldığı tek nükleer güç santralinin ana inşaat aşamasına başlandığından beri gerçekleştirilen ilk ziyaret olarak kayda geçti.

İnşaat sahasında beton tesisi tamamlanırken, donatı ürünleri atölyesinin inşaatı ise hızla devam ediyor.

İLGİLİ HABER Vakıflar Bölge Müdürlüğünden Edirne ve Kırklareli’nde Her Gün 500 Kişiye İftar
Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Macaristan'da bulunan Paks 2 NGS inşaat sahasını ziyaret etti.

Bununla birlikte 6. ünitenin temel çukuru için yerin 5 metre altına kadar toprak kazma de işlemi sürüyor ve 5. ünite için de aynı çalışmalar tamamlanmış durumda.

Açıklamaya göre, santral inşaatında bir sonraki aşama, ilk betonun dökülmesi için çukurun hazırlanmasına devam etmek amacıyla inşa edilecek ünitelerin sahasındaki zeminin stabilizasyonunu sağlamak olacak.

Şantiye Çalışan Sayısı Yoğun Dönemde 10 Bini Geçecek

Bu kapsamda toplamda yaklaşık 1 milyon metreküp toprağın çıkarılması gerekiyor. Paks 2 NGS’de önümüzdeki yıldan itibaren şantiye çalışanlarının sayısı 1000’i aşacak. İnşaatın en yoğun olduğu dönemde ise bu sayı 10 bini geçecek.

Rosatom’a bağlı şirketler, Macaristan Atom Enerjisi Kurumu’ndan alınan lisanslar uyarınca uzun vadeli ekipman üretimine de başlayacak.

Macar tedarikçiler de inşaat çalışmalara aktif olarak katılıyor. Bugüne kadar 140’tan fazla Macar şirketi projenin çeşitli alanlarında faaliyet gösterdi.

Santral ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunan Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Paks 2 NGS inşaatının ana aşamasının geçen ay başladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Artık inşaat sahasında aktif olarak çalışıyoruz ve hızımızı sürekli arttırıyoruz. İlk betonun 2025’in başında dökülmesini bekliyoruz. Paks 2 NGS, Avrupa Birliği’ndeki ilk Rus nükleer santral projesidir. Bu santralin inşaat lisansının alınmış olması, projenin Macaristan ve Avrupa güvenlik standartlarına uygunluğunu teyit ediyor. Avrupa ciddi enerji tedarik zorluklarıyla karşı karşıyayken giderek daha fazla ülke, nükleer enerjinin geliştirilmesinin ve ortaklıkların sürdürülmesinin güvenilir enerji tedarikinde kilit faktörler olduğunu anlamaya başlıyor.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler