SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Okullarda Adenovirüs Tehlikesi

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tuncer Güney, havaların soğumasıyla birlikte okullarda oluşabilecek adenovirüse bağlı konjonktivit (göz iltihabı) hastalığına karşı uyarıda bulundu.

Yayınlanma:
ABONE OL

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tuncer Güney, havaların soğuması ve okulların açılmasıyla birlikte adenovirüs kaynaklı konjonktivit (göz iltihabı) hastalığına karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Op. Dr. Tuncer Güney, kapalı ortamlarda uzun süre vakit geçirilmesinin, özellikle okul ortamlarında, viral hastalıkların yayılma riskini artırdığını belirterek, öğrenci ve velilere düşen önlemler hakkında bilgi verdi.

Enfeksiyöz konjonktivitler arasında adenoviral konjonktivit salgınının uzun süreli ve en bulaşıcı tipi olduğunu belirten Güney, “Genellikle belirtiler bir anda başlar ve grip/nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları ile birliktelik gösterir. Aile içi, toplu taşıma, okul, kreş, hastane ve yurt gibi yerlerde hızla yayılım gösterir.” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABER Spor Salonlarında Ciddi Enfeksiyon Riski Bulunuyor
Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tuncer Güney, havaların soğumasıyla birlikte okullarda oluşabilecek adenovirüse bağlı konjonktivit (göz iltihabı) hastalığına karşı uyarıda bulundu.

goz-iltihabi2.jpg

Halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak da bilinen konjonktivit vakalarının sayısında son haftalarda yüksek bir artış olduğuna aktaran Güney, şunları kaydetti:

“Çocuğunuzun gözünde kızarıklık, kanlanma, göz kapaklarında şişlik/ödem, sulanma, çapaklanma, yanma, batma, ağrı, kirpiklere yapışan iltihap, beyaz zar oluşumu, ışığa karşı hassasiyet, gece boyunca gözde akıntı ve nadiren de olsa gözden kan gelmesi oluyorsa zaman kaybetmeden bir hekime başvurun. Virüs bulaştığı yüzeylerde haftalarca kalabiliyor. Her hastalık gibi adenoviral konjonktivit de kişiden kişiye farklı şiddette ve sürelerde seyrediyor. Çoğunlukla 1 ila 2 haftada hastalar sorunsuz iyileşiyor ama bazı hastalarda kornea tutulumuyla tablo ağırlaşarak 1 ila 3 ay kadar sürebiliyor ve görme kayıplarına neden oluyor.

Tüm dünyada ve ülkemizde koronavirüs vakalarında artış görülmekte. Kovid-19 pandemisi sonrası gevşetilen önlemler adenoviral konjonktivit, Omicron varyantı (Eris alt grubu) ve diğer viral konjontivitlerin görülme sıklığında bir artışa neden olabilir. Koronavirüs varyantı Omicron alt grubu Eris daha bulaşıcı olmasına rağmen yarattığı enfeksiyon daha hafif seyrediyor. Bu varyantın da önceki varyantlar gibi sıklıkla konjonktivit daha seyrek olarak üveit ve retina vasküler hastalıklarına sebep olma potansiyeli var.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler