SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Anadolu Ödülleri 2023 Sahiplerini Buldu

Anadolu'nun ortak kimliğine katkısı olan üretimlere dikkat çekmek maksadıyla yapılan "Anadolu Ödülleri 2023" sahiplerine ulaştı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Baksı Kültür Sanat Vakfı kapsamında bu sene “Söz Kadında” ana temasıyla, Doğan Holding sponsorluğunda dördüncüsü düzenlenen yarışmanın ödül töreni, Hilton İstanbul Bosphorus’ta gerçekleştirildi.

Baksı Kültür Sanat Vakfı ve Baksı Müzesi kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Anadolu Ödülleri’nin birincisinin 2020 senesinde verildiğini dile getirerek, diğer senelerde “Geçmişi Selamlamak” ve “Geleceğe Öneriler” başlığı altında dağıtıldığını açıkladı.

dul-5.jpg

İLGİLİ HABER Bilet Dükkanı Akıllı Seyahat Dünyasına Hoş Geldin İndirimi Başlattı
Anadolu'nun ortak kimliğine katkısı olan üretimlere dikkat çekmek maksadıyla yapılan "Anadolu Ödülleri 2023" sahiplerine ulaştı.

Cumhuriyet’in 100. senesinde Anadolu Ödülleri’ni “Söz Kadında” teması altında kadınlara sunma kararı verdiklerini belirten Koçan, “Bu ödül bize gösterecek ki kadınlarımız her durumda yaratıcılık ve sürdürülebilirlik enerjileriyle kültür ve sanatın oluşmasına çok büyük ve anlamlı katkılar üretmişlerdir. Bu katkılara alan açmak elbette bu çağın insanlarının sorumluluğudur.” şeklinde konuştu

Vakıf yönetiminin büyük bir çoğunluğunun kadınlardan oluştuğuna dikkatleri çeken Koçan, şunları söyledi:

dul-3.jpg

“Tüm komisyonlarımızda kadınlar görev alıyor ve kadın üzerinden bir gelecek arayışındayız. İnanıyoruz ki kadın sanatta, edebiyatta, bilimde, politikada, ekonomide ve yaratıcılığın her alanında katkısını arzulanan boyuta getirebilir, daha barışçıl, daha mutlu ve daha sevinçli bir insan hayati inşa edebiliriz. Bu bağlamda çalışmalarımızı sürdürürken beş alanda minnet belgesi olarak sunduğumuz ödüllerimiz bu ayrıcalıklı insanların hayata kattıkları yeni sözlerle zenginleşerek gelecek kuşaklara aktarılacaktır.” dedi.

“KADINLAR HER ZAMAN KÜLTÜREL MİRASI GELECEĞE AKTARMIŞLARDIR”

dul-4.jpg

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı ise Anadolu ve kadının iki ayrılmaz parça olduğunu belirterek, “Bu ayrılmaz ikili, binlerce yıldır yaşadığımız bu toprakların ruhunu ve zenginliğini bir arada yansıtmıştır.” şeklinde belirtti.

“Anadolu kadını” ifadesinin öneminden bahseden Faralyalı, “Mücadeleci, çalışkan, dirayetli, fedakar, vefalı, yurtsever ve tüm bu değerleri kuşaktan kuşağa aktarandır Anadolu kadını.” diye konuştu.

Faralyalı, Anadolu’da kültürün ve sanatın devamlılığında kadınların çok büyük katkılarının bulunduğuna değinerek, “Tarih boyunca zorlu yaşam koşullarına, savaşlara, göçlere rağmen, kadınlar her zaman kültürel mirası korumuş ve geleceğe kararlılıkla aktarmışlardır.” dedi.

dul-6.jpg

Doğan Grubu olarak Anadolu Ödülleri’ni desteklemekten gurur duyduklarını söyleyen Faralyalı, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız şu günlerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün, kadınları toplumsal, ekonomik ve siyasi anlamda güçlendirme vizyonunu tutkuyla sahiplenmeliyiz. Her anlamda kalkınmış bir ülke olabilmek için kadınların her alanda yükselmesini içeren bu vizyon ülkemizi hiç şüphesiz hep daha ileriye taşıyacak.” ifadelerinde bulundu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNE GİTTİ

Anadolu Ödülleri 2023’ü edebiyatta Latife Tekin, görsel sanatlarda İpek Duben, mimarlıkta Sevince Bayrak, sinemada Yeşim Ustaoğlu, müzik kategorisinde ise Selda Bağcan kazandı. Doğan Değer Ödülü seramik sanatçısı Candeğer Furtun’a teslim edildi.

Ödül kazananların teşekkür konuşması gerçekleştirdi tören, katılım gösteren kişilerin hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler