SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Tekirdağ’da Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Unutulmadı

Tekirdağ'da Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini anma etkinliği düzenlendi. Anma programı, Ertuğrul Fırkateyni Anıtı'nda gerçekleştirildi ve tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Tekirdağ kentinde, Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini anma programı düzenlendi. Anma programı, Ertuğrul Fırkateyni Anıtı’nda gerçekleşti ve İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başladı.

Programın bir parçası olarak Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Cem Düzen, Ertuğrul Fırkateyni’nin Türk-Japon ilişkilerindeki önemine dikkat çekti.

Japonya Prensi Komatsu’nun, ABD ve Avrupa ülkelerinin ardından ekim 1887’de İstanbul’u ziyaretine karşılık temmuz 1889’da Japonya’ya gönderilen Ertuğrul’un, ertesi yıl dönüş yolunda tayfuna yakalandığını anımsatan Düzen, “Gemi hareket ettiği gece büyük bir kasırgaya tutuldu. Kasırga gemiye zarar verdi ve Ertuğrul Fırkateyni su almaya başladı. Oşida Adası civarında Kaşinozaki burnunda kayalıklara çarpıp ikiye bölünerek battı. Kazada gemi kumandanı Mirliva Osman Paşa, Tekirdağlı hemşehrilerimiz Ertuğrul Fırkateyni kaptanları Yarbay Ali, Yarbay Cemil ve Binbaşı Ömer Bey dahil olmak üzere 526 kişi şehit olmuş, 69 kişi kurtulmuştu.” diye konuştu.

İLGİLİ HABER İstanbul’da “Mahzen-29” Operasyonu Kapsamında 15 Zanlı Tutuklandı
Tekirdağ'da Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini anma etkinliği düzenlendi. Anma programı, Ertuğrul Fırkateyni Anıtı'nda gerçekleştirildi ve tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Şehitler için dua edilmesinin ardından Vali Yardımcısı Kaan Peker ve protokol üyeleri, “Ertuğrul Fırkateyni Fotoğraf Sergisi”ni gezdi.

Daha sonra katılımcılara lokma ikram edildi.

Törene, CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Uğurlu, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler