SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Hartum’daki İç Savaş ve Sudan Krizi İstanbul’da Masaya Yatırıldı

Sudan’da 15 Nisan’da başkent Hartum’da patlak veren iç savaşın yol açtığı siyasi ve insani kriz Hayat Yolu Platformu ve Afrika Hayat Derneği (AHAD) tarafından “Sudan’ın sesi ol” temasıyla düzenlenen programda ele alındı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Sudan’da 15 Nisan tarihinde başkent Hartum’da başlayan iç savaşın yol açtığı siyasi ve insani kriz, Hayat Yolu Platformu ve Afrika Hayat Derneği (AHAD) tarafından gerçekleştirilen “Sudan’ın Sesi Ol” etkinliğinde detaylı bir şekilde ele alındı.

İstanbul’da düzenlenen bu özel etkinlik, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Açılış konuşmaları sonrası düzenlenen panelde Prof. Dr. Ahmet Kavas, Dr. Ömer Faruk Korkmaz, Sudan İnsan Hakları Gözlemevi Başkan Yardımcısı Yasir Dafaalla, eski Sudan Basın ve İletişim Bakanı Dr. Mehdi İbrahim konuşma yaptı.

İLGİLİ HABER Avustralya’da 6 Kişiyi Bıçaklayarak Öldüren Saldırganın Kadınları Hedeflediği Belirlendi
Sudan’da 15 Nisan’da başkent Hartum’da patlak veren iç savaşın yol açtığı siyasi ve insani kriz Hayat Yolu Platformu ve Afrika Hayat Derneği (AHAD) tarafından “Sudan’ın sesi ol” temasıyla düzenlenen programda ele alındı.

Prof. Dr. Kavas, Sudan’ın Afrika kıtasındaki önemine dikkati çekerek, Afrika ülkelerinin daha yakından bilinmesinin önemini vurguladı.

Sudan’da yaşanan çatışmaların ve problemlerin aslında Sudan dışındaki odaklar sebebiyle yaşandığına işaret eden Kavas, Afrika’nın özellikle de Sudan’ın tarihi, kültürel ve sosyolojik tarihine değindi.

Eski Sudan Basın ve İletişim Bakanı Dr. Mehdi de Sudan’ın bölgesel ve küresel önemine değindi.

Sudan İnsan Hakları Gözlemevi Başkan Yardımcısı Dafaalla, Sudan’daki insani krizi istatistiklerle anlattı. Dr. Korkmaz da Sudan’ın güçlü olmasının İslam alemine ve Afrika’ya fayda sağlayacağını belirtti.

Programa akademisyenler, diplomatlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, AHAD üyeleri ve Sudan ile Türkiye vatandaşları katıldı.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler