SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Rusya’da 1 Günlük İsyan Çıkaran Wagner’den İlk Açıklama Geldi

Yayınlanma:
ABONE OL

Wagner’in lideri Yevgeniy Prigojin, hedeflerinin Rusya Devlet Başkanı Putin olmadığını ve 1 Temmuz’da Wagner’i tasfiye edileceklerini açıkladı. Wagner birkaç gün önce Rus ordusunu kendi kamplarına saldırı düzenlemesine yönelik suçlayarak bir isyan başlatmıştı. Ancak Moskova’nın müdahalesi ve Belarus’un arabuluculuğuyla kriz sona erdi. Prigojin, Wagner’in tasfiye edileceğini ve Putin’i devirmek gibi bir amacı olmadığını belirtti.

Prigojin, yaptığı açıklamada, “Wagner 1 Temmuz’da tasfiye edilecekti. Hedefimiz Putin’i devirmek değildi. Adalet yürüyüşü başlattık, fakat bize füze saldırısı düzenlendi. Rus askerlerinin kanını dökmek istemedik, bu yüzden geri döndük. Saldırganlık göstermedik, ancak füzeler ve helikopterler tarafından hedef alındık” şeklinde konuştu. Wagner’in lideri Prigojin’in şimdilik Belarus’a gitmesine karar verildi ancak nerede olduğu tam olarak bilinmiyor.

Tüm bu gelişmeler Rusya’da büyük bir ilgiyle takip edilirken Prigojin, Wagner’in hatalarından dolayı hesap vermelerini istediklerini belirtti. Telegram üzerinden yaptığı açıklamalarda ise şunları söyledi:

Ukrayna’da hata yapanların hesap vermelerini istiyoruz. Savunma Bakanlığı ile anlaşma yapmak isteyen kimse yoktu. Saldırganlık göstermedik, ancak füzeler ve helikopterler tarafından hedef alındık. Bizi bu duruma iten adaletsizlikti. Özel askeri operasyon sırasında hata yapanlardan hesap sormak istedik. Bu olay, Rusya’daki ciddi güvenlik sorunlarını gözler önüne serdi. Rusya liderliğini yok etmek için hareket etmedik. Amacımız Wagner’in yok olmasını önlemekti. Rus askerlerinin kanını dökmek istemedik. Rus havacılığını vurmak zorunda kalmaktan pişmanlık duyuyoruz.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Lavroc ise yaptığı yeni bir röportajda Wagner üyelerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerini sürdüreceğini, Wagner üyelerinin eğitmen olduğunu ve işin devam edeceğini vurgulamıştı.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler