SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Akbank Ve İGE’den KOBİ’ler İçin Yeşil Dönüşüm Kefalet Destek Paketi

Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz: İGE iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz bu proje, yeşil dönüşüm için banka ve kefalet kuruluşunun ilk defa el birliğiyle bir ürün geliştirdiği bir örnek oluşturuyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

Akbank ve İhracatı Geliştirme AŞ (İGE) iş birliğiyle hayata geçirilen “İGE-Akbank Yeşil Dönüşüm Kefalet Destek Paketi,” KOBİ’ler için önemli bir fırsat sunuyor. Bu destek paketi, KOBİ’lerin yeşil dönüşüm sürecine destek olmak amacıyla yüzde 80 İGE kefalet desteği ile 18,8 milyon TL’ye kadar uygun vadeli kredi imkanı sağlıyor. Akbank tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’deki KOBİ’lerin yeşil dönüşüm projelerine katkı sunmak amacıyla İGE kefaleti ile sunulan bu özel paketin tanıtıldığı belirtildi.

“İGE-Akbank Yeşil Dönüşüm Kefalet Destek Paketi”, mal ve hizmet ihraç eden KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarının giderilmesine ve yeşil dönüşüm sürecine katkı sağlamayı amaçlıyor.

İGE kefaleti, kredi kullanımında KOBİ’lere teminat çözümü sunarken, Akbank da KOBİ Eko Dönüşüm Paketi ile KOBİ’lere, yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği, döngüsel ekonomi gibi birçok alanda finansman desteği sağlayacak.

İLGİLİ HABER Rönesans Gayrimenkul Yatırım AŞ Halka Açılıyor
Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz: İGE iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz bu proje, yeşil dönüşüm için banka ve kefalet kuruluşunun ilk defa el birliğiyle bir ürün geliştirdiği bir örnek oluşturuyor.

“İGE-Akbank Yeşil Dönüşüm Kefalet Destek Paketi” ile KOBİ’ler yeşil dönüşüm yolculuğunda yüzde 80 İGE kefalet desteği ile 18,8 milyon TL ve 24 aya kadar kredi alabilecek.

Yeşil Dönüşüm Kefalet Destek Paketi Sektörde Bir İlk

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, banka olarak, KOBİ’lerin sürdürülebilir büyümesine destek olmak için yenilikçi çözümler ürettiklerine dikkati çekerek, “İGE ile yaptığımız iş birliği sayesinde, sektörde ilk defa yeşil dönüşüm için bir kefalet kuruluşu ile bir banka el ele bir ürün çıkarıyor. Daha önce farklı kefalet kuruluşlarının tüm bankalarla birlikte oluşturduğu ürünler mevcuttu ancak bu ürün sadece İGE ve tek banka olarak Akbank’ı kapsıyor.” ifadelerini kullandı.

Oğuz, Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon küçük ve orta ölçekli işletmenin bulunduğunu belirterek, KOBİ’lerin bu paket sayesinde hem teminat sıkıntısını aşacağını hem de uluslararası ticari arenada uygulanacak yeni düzenlemelere ve mevzuata uyumlanmak için yol gösterici bir finansman desteği alacağını kaydetti.

Yeşil dönüşümün sadece büyük firmalar için değil, tüm işletmeler için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Oğuz, Akbank olarak, KOBİ’lerin bu fırsatı değerlendirmelerine yardımcı olmak istediklerini bildirdi.

İGE Genel Müdürü Kasım Akdeniz de Akbank ile yaptıkları iş birliği kapsamında oluşturdukları kefalet destek paketinin Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde ihracatçıların karşılaşacakları ek maliyetleri finanse etme yolunda önemli bir çözüm sunduğunu ifade etti.

Akdeniz, “Bu sayede ihracatçılarımız, yeşil dönüşüm için gerekli olan yatırımları gerçekleştirirken, uluslararası pazarda rekabet güçlerini artırma yönünde de önemli bir avantaj elde edecekler. İGE olarak ihracatçılarımızı destekleyecek yenilik ve geliştirmelerin odağında yer almaya, finansmana erişimi kolaylaştırmak için yeni projeler üretmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler