SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bekar Bir Çalışanın Yaşama Maliyeti 18 Bin Lira

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından kasım ayına dair yapılan araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 14 bin 25 lirayı, yoksulluk sınırı ise 45 bin 686 lirayı aştı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), kasım ayı araştırma sonuçlarını paylaştı.

Türk ailelerinin açlık sınırı şok bir artışla 14 bin 25 liraya çıkarken, yoksulluk sınırı da 45 bin 686 lirayı aştı. Bekar bir çalışanın aylik yaşam maliyeti ise 18 bin 239 lira olarak belirlendi.

Açlık Sınırı Rekor Kırdı: 14 Bin 25 Lira!

Türk-İş’in raporuna göre dört kişilik bir ailenin temel gıda harcamalarını kapsayan açlık sınırı, Ankara’da yaşayanlar için 14 bin 25 liraya yükseldi. Bu rakam, ailelerin sağlıklı beslenebilmesi için gereken asgari miktardaki harcamayı ifade ediyor.

İLGİLİ HABER Akbank’tan Nisan Ayı Kampanyaları
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından kasım ayına dair yapılan araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 14 bin 25 lirayı, yoksulluk sınırı ise 45 bin 686 lirayı aştı.

aclik-siniri2.jpg

Araştırma, ailenin sadece gıda harcamalarını değil aynı zamanda giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi diğer temel ihtiyaçlarını da içeren yoksulluk sınırının 45 bin 686 lira 81 kuruş olduğunu gösterdi.

Bekar Çalışanlar İçin Yaşam Maliyeti: 18 Bin 239 Lira

Rapor, bekar bir çalışanın yaşama maliyetini ise aylık 18 bin 239 lira 8 kuruş olarak belirledi.

Araştırmaya göre kasım ayında süt fiyatları geçen aya göre yüzde 8,5 artışla litre başına 34,5 liraya yükseldi. Nohut fiyatları ise bir ayda yüzde 21 artarak kilogram başına 85 liraya çıktı.

Kasım ayında sebze fiyatlarında karnabahar ve köy biberinde düşüş görülürken, ekmek fiyatları ortalama 7 lira olarak devam etti. Ancak 4 kişilik bir ailenin aylık sadece ekmek masrafı 735 lira olarak belirlendi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler