SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Dar Gelirli Ailelere 5.250 TL Karşılıksız Kira Yardımı! İşte Gereken Başvuru Şartları

Dar gelirli ailelere kira yardımları 2023 yılında da devam ederken içerisinde bulunduğumuz ekonomik şartlar çerçevesinde maddi anlamda zorluk çeken aileler için karşılıksız kira yardımları yapılıyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

Dar gelirli ailelere yeni yılda da kira yardımları yapılmaya devam ediliyor. Karşılıksız olarak gerçekleştirilen bu kira yardımlarında tutar bu sene 5.250 TL’ye kadar uzanıyor. Söz konusu çerçevede kira yardımlarından yararlanmak isteyenler başvuru süreçlerini yakından takip ediyor.

Maddi anlamda zor bir dönemden geçen dar gelirli ailelere yapılan kira yardımları büyük ilgi görüyor. Bu çerçevede hasarlı olduğundan dolayı yıkılması gereken ya da kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki evlerde oturanlar da bu yardımlardan yararlanabiliyor. Buradaki ortak amaç ise kira tutarları hususunda kiracıların bundan az etkilenmesi ön görülüyor.

Hem iskan hem de kentsel dönüşüm konusunda özverili bir çalışma sergilenmesi konusunda kira yardımlarından şehit yakınları ve gazilerde faydalanabiliyor. Ev sahibi olmayan vatandaşların her ay belirli bir miktarda kira giderleri devlet tarafından karşılanmakla birlikte yaşanan ekonomik şartlar çerçevesinde dar gelirli ailelerin bütçeleri de korunmuş oluyor.

İLGİLİ HABER İlk Çeyrekteki Hafif Ticari Araç ve Kamyon İhracatında Ana Pazar Birleşik Krallık Oldu
Dar gelirli ailelere kira yardımları 2023 yılında da devam ederken içerisinde bulunduğumuz ekonomik şartlar çerçevesinde maddi anlamda zorluk çeken aileler için karşılıksız kira yardımları yapılıyor.

Sadece kiralardaki aşırı artışlar değil bunların yanında doğal gaz, elektrik, su gibi fatura maliyetlerinin gittikçe artması sonrasında insanların hayatlarındaki zorluklar daha da baş göstermeye başladı. Bu nedenle de kira yardımı konusunda başvurunuzu zamanında gerçekleştirmek büyük önem arz etmekte.

Kira Yardımı

Kira Yardımı Ne Kadar?

Son yapılan açıklamalar doğrultusunda 2023 yılında kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı 3.500 TL’den 5.200 TL’ye kadar çıkarıldı. Dönüşüme giren evlerin maliyetlerin yarısı devlet tarafından karşılanacak olup bunun içinde gerekli olan başvuru şartlarının da yerine getirilmesi gerekecektir.

Kira Yardımı Başvuru Şartları

Dar gelirli aileler için kira yardımı başvuru şartları arasında en önemlisi SGK kapsamında bir aylık almıyor olması ve bir işte çalışmamasıdır. Ev ve araba olmaması diğer şartlardan biri olup yapılacak gelir testi sonrasında yoksul kabul edilecek bir seviyede gelire sahip olanlar karşılıksız kira yardımından yararlanabileceklerdir.

Kira yardımı alabilmek için başvuru şartları şunlardır:

  • SGK’lı olmamak
  • Emekli aylığı, dul ve yetim aylığı almıyor olmak
  • Herhangi bir mal varlığına sahip olmamak
  • Gelir testi sonrasında fakirlik sınırının altında olmak
  • Düzenli bir gelire sahip olmamak

Dar gelirli aileler için kira yardımı başvurusu esnasında istenilen belgeler şöyledir:

  • Başvuru dilekçesi
  • T.C. Kimlik belgesi
  • Fakirlik belgesi (Muhtarlıktan alınacaktır)
  • Kira kontratı

Başvurunun hemen sonrasında bakanlık yetkilileri tarafından yapılacak olan incelemeler neticesinde hazırlanan rapor doğrultusunda karşılıksız kira yardımı alıp alamayacağınız belirlenecektir.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler