SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

İsrail-Filistin Çatışması Petrol Fiyatlarını Etkiliyor

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 87,51 dolardan işlem görüyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

Uluslararası piyasalarda Brent petrolü, dün 89 dolara kadar yükselmiş olsa da, bugün %0,72’lik bir düşüşle varil başına 87,51 dolara geriledi. Benzer şekilde, Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ise 85,67 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki bu düşüşte, Orta Doğu’da yaşanan İsrail-Filistin çatışmasının neden olduğu jeopolitik risklerin petrol tedarikine olumsuz etkisi konusundaki endişelerin hafiflemesi etkili oldu

İsrail’in küresel petrol tedarikindeki rolü sınırlı olsa da dün çatışmanın bölgeye yayılabileceğine ilişkin endişeler fiyatların yükselmesine neden oluyor.

İLGİLİ HABER İlk Çeyrekteki Hafif Ticari Araç ve Kamyon İhracatında Ana Pazar Birleşik Krallık Oldu
Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 87,51 dolardan işlem görüyor.

Ayrıca söz konusu çatışmalar dolayısıyla İran’a uygulanacak olası bir ambargonun petrol piyasasına etkisinden endişe edilirken, ABD’den gelen son açıklama bu endişeleri hafifletti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’ın, Hamas’ın saldırı planlarında doğrudan yer aldığına ilişkin elle tutulur bir kanıtları olmadığını, konuyu incelemeye devam edeceklerini ifade etti.

Uzmanlar, tüm bu risklere rağmen çatışmanın petrol piyasalarına etkisinin kısa vadede sınırlı kalabileceğini belirtiyor.

Öte yandan, dünya genelinde “şahin” para politikalarının sonuna yaklaşıldığına dair güçlenen beklentiler de fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda 1 Kasım’daki toplantıda Fed’in yüzde 80 ihtimalle politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutacağı tahmin edilirken, Banka’nın yüzde 73 ihtimalle bu yıl politika faizini değiştirmeyeceği öngörülüyor.

Brent petrolde teknik olarak 87,68 ile 88,02 dolar aralığının direnç, 87,43 ile 87 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler