SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Piyasalarda Bugün: Dolar Zirvede Euro ve Sterlin Dalgalı Seyirde

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 27,6190 seviyesinden işlem görüyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

Dünü önceki kapanışının hemen altında tamamlayan dolar/TL, yeni güne yatay bir başlangıç yaptı.

Saat 10.15 itibarıyla yüzde 0,2 değer kazancıyla 27,6190 seviyelerinde işlem görüyor.

Dolar endeksi şu sıralarda yüzde 0,1 yükselişle 106,5 seviyesinde bulunuyor, avro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 değer kaybıyla 1,0540’tan işlem görüyor.

İLGİLİ HABER İlk Çeyrekteki Hafif Ticari Araç ve Kamyon İhracatında Ana Pazar Birleşik Krallık Oldu
Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 27,6190 seviyesinden işlem görüyor.

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 artışla 29,1160’dan, sterlin/TL ise yüzde 0,2 azalışla 33,6390’dan satılıyor.

Döviz piyasalarında karışık bir seyir gözlemlenirken, yatırımcılar gelişmeleri yakından takip ediyor.

Analistlerin Yorumları

Analistler, bugün ABD’de açıklanacak istihdam raporundaki verilerin yatırımcıların odağına yerleştiğini belirterek, raporun iş gücü piyasasına daha fazla ışık tutacağını ve bunun ABD Merkez Bankasının (Fed) atacağı adımlarda belirleyici bir etken olacağını ifade etti.

Fed’in gelecek süreçte hangi adımları atacağına dair devam eden belirsizlikler, varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürüyor.

ABD’de hafta içinde açıklanan veriler, iş gücü piyasasının yavaşladığına işaret etse de yatırımcılar, bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verileri öncesi temkinli davranıyor.

Ülkede ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısının 30 Eylül ile biten haftada 207 bin ile piyasa beklentilerinin altında gerçekleştiğine dikkati çeken analistler, söz konusu verilerin “soğuma” sinyalleri vermesiyle dolara olan talebin azaldığını ifade etti.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansının Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminini yükseltmesinin ardından Dünya Bankası da tahminini yukarı yönlü güncelledi. Dünya Bankası, Türkiye için ekonomik büyüme beklentisini yüzde 3,2’den yüzde 4,2’ye çıkardı.

Analistler, bugün yurt içinde hazine nakit dengesi, yurt dışında ise ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 107 seviyesinin direnç, 105 seviyesinin ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler