SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Sıfır Otomobillerde 200 Bin TL’lik Büyük İndirim! Markalar Son Fiyatları Açıkladı

Sıfır araçlar kadar ikinci el araba fiyatlarında dikkat çeken gelişmeler yaşanmakta. Firmalar birçok otomobilde kampanyalar hazırlarken ortaya çıkan düşüş rakamlarının önümüzdeki süreçte de devam edeceği vurgulandı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Sıfır otomobiller yatırım aracı olarak kullanmaktan çıkınca bayiler zor durumda kaldı. Aylar sonrasında elinde stok kalan markalar için Ekim ayında “Kampanyalar” başladı. Bazı modellerde takas dahil 200 bin TL’yi aşan indirimler yaşanırken 9 ayda 857 bin 757 adet satışı yakalayan otomobil sektörü ilk kez 1 milyon adetlik satışa ulaşmaya hatta bunu geçmeye hazırlanmakta.

Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemler ve TCMB’nin faiz kararları sonrasında sıfır otomobillerin hızlı bir şekilde alınıp satılan yatırım aracı olmaktan çıktığı ve ‘Al-satçı’ olarak bilinen kişilerin otomotiv piyasasından çekilmesiyle beraber bir yılı aşkın süreden sonra ‘gerçek’ müşterilerin ortaya çıktığından söz edildi.

Yıl sonuna kadar satışlarda vites küçültmek istemeyen markalarda Ekim ayıyla birlikte kampanyalarına hız verdi. Bazı modellerde nakit alımlarda 125 bin TL’yi bulan indirimler yapılırken, bazı modellerde ise takas dahil destekler 200 bin TL’yi kadar aştı. Kampanyalar arasında BDDK’nın kredi kullanım koşulları çerçevesinde yüzde 0 ila yüzde 2 arasında değişen kredi seçeneklerinin de bulunduğundan söz edildi.

İLGİLİ HABER İlk Çeyrekteki Hafif Ticari Araç ve Kamyon İhracatında Ana Pazar Birleşik Krallık Oldu
Sıfır araçlar kadar ikinci el araba fiyatlarında dikkat çeken gelişmeler yaşanmakta. Firmalar birçok otomobilde kampanyalar hazırlarken ortaya çıkan düşüş rakamlarının önümüzdeki süreçte de devam edeceği vurgulandı.

Sıfır Otomobil İndirim

En Ucuz Otomobil 725 Bin TL

Her ay satış rekorları kıran otomotiv pazarında özellikle son dönemde önemli oranda yavaşlama bekleniyordu. Çünkü artan kur, enflasyon ve tüm modellerin artık yüzde 80’lik ÖTV dilimine girmesi sonrasında en ucuz otomobilin fiyatı 725 bin TL’ye kadar ulaşmıştı.

Üstelik aylık faizlerin yüzde 4’lere çıkması ve BDDK’nın kullanım limitlerini güncellememesi sebebiyle kredili araç satışları da neredeyse durmuştu. Buna rağmen yıllardır alımlarını erteleyen vatandaşların etkisiyle satışlar devam etti. Yapılan kampanyaların da desteğiyle aylık satışların 80-90 bin adet bandında devam etmesi ve toplam satışların 1 milyon adedi geçerek tarihi rekor kırmasına kesin gözüyle bakılmakta.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Mahmut Gürcan ve beraberindeki heyeti ağırladı. Bolat, “Oto piyasasında hem 2. el hem 0 km satışlarında bolluk meydana geldi. Fiyatlarda yüzde 15’e varan düşüşler var. Hem 2. el satışlarında, hem de bayiler, artık stoklardaki arabaları ortaya çıkardı. Bayiler de kampanyalara başladı. Yıl sonuna kadar sıfır araç satışlarında da kimi araç modellerine ve markalarına göre yüzde 10 ila yüzde 20 arasında indirim kampanyaları görmeye başladık. Bu tüketicilerimiz açısından çok iyi. Piyasaların düzelmesi için ve rasyonel, istikrarlı bir şekilde işlemesi için çok iyi. Rekabetçiliği yeniden kazanmış olduk” dedi.

Hangi Markada Ne Kadar İndirim Var?

1. HYUNDAI markası iddialı SUV modeli Tucson’da Ekim’de sınırlı sayıda otomobil için indirim başlattı. Bu kapsamda, Ekim’de 1 milyon 500 bin liralara yükselen modelin (1.6 T-GDI 180 PS 4×2 Comfort) fiyatı neredeyse haziran ayı fiyatlarına geri döndü. Marka sınırlı sayıda Tucson’u 1 milyon 370 bin liradan satışa sundu.

2. KIA Ekim’de Sportage, XCeed, Ceed, Ceed SW, Picanto, Stonic ve Cerato modellerinde kampanya uygulamaya başladı. 12 ay vade avantajı sağlayan Kia ayrıca amiral gemisi modeli Sportage’da 100 bin TL takas indirimi yapıldığını da duyurdu. Marka, Stonic’de 100 bin liraya ulaşan indirim yaparken Picanto’da 10 bin lira, Cerato’da 20 bin TL, Ceed ailesinde 30 bin lira, Yılın Otomobili seçilen EV 6’da 50 bin lira ve Sorento’da 100 bin lira indirim yapıyor.

Sıfır Otomobil İndirim

3. MG ekim ayı boyunca HS modelinin hem Comfort hem Luxury versiyonlarında 250 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 0.49 faizli kredi imkânı ve 100 bin TL takas desteğini aynı anda sunuyor. Tavsiye edilen takas destekli MG HS fiyatları, Comfort donanımıyla 1 milyon 269 bin TL, Luxury donanımıyla 1 milyon 399 bin TL’lik fiyat etiketi bulunuyor.

4. NISSAN ekim ayında Qashqai, X-Trail ve Juke modellerinde 50 bin TL ila 125 bin TL arasında değişen fiyat desteği verdiğini duyurdu. Örneğin, Qashqai’nin hafif hibrit Designpack versiyonunda ekim ayına özel 125 bin TL fiyat avantajı ve bireysel müşterilere özel 125 bin TL 12 ay yüzde 0 faiz kredi imkânını bir arada sunuluyor. X-Trail’de de 125 bin TL fiyat desteği ya da ticari müşterilere özel 50 bin TL fiyat desteği ile 450 bin TL 15 ay yüzde 1.99 faiz taksitli ticari kredi imkânı birlikte veriliyor.

5. OPEL Grandland modelinin Ultimate donanımlı versiyonunda 100 bin TL takas desteği dahil, 225 bin 900 TL’ye varan fiyat avantajları sağlıyor. Böylece modelde fiyat indirimi 200 bin TL’yi aşıyor. Benzinli ve otomatik şanzımanlı Opel Astra modellerinde ise, nakit alımlarda geçerli, 124 bin 900 TL’ye kadar fiyat avantajları sunuluyor.

6. RENAULT ekim ayında SUV ailesinde 100 bin TL’ye varan takas desteği veya 12 ay yüzde 1.69 oranında faiz fırsatı sunduğunu duyurdu.

7. SUZUKI markası GL Techno ve GLX Premium olmak üzere iki donanım seviyesi ile satışta olan Suzuki Swift Hibrit modelleri için 200 bin TL’ye 12 ay yüzde 0.49 faiz kredi kampanyası veya 60 bin TL’lik takas desteği sunuyor. Bundan ayrı olarak nakit alımlarda 40 bin TL indirim sağlanıyor.

8. İlk indirimi yapan marka Toyota oldu. Toyota fiyatlarını Ekim ayına özel yaklaşık 150-180 bin lira bandında aşağı çekerken yüzde 0 faiz ile 250 bin lira kredi imkanı da sunuldu. Ancak hem indirim hem de sıfır faizli kredi kullanılmasına marka izin vermedi.

9. Fiat da indirim yapma kararı aldı. Marka Ekim ayına özel tavsiye edilen kampanyalı anahtar teslim fiyatlarında 38-40 bin lira civarında indirim yaptı. Egea 1.4 Fire 95 HP otomobil kampanyalı olarak 729 bin 900 liradan satışa sunuldu.

10. Ford da otomobil fiyatlarında indirime gitti. Marka peşin alımlarda 83 bin liraya varan indirimler yaptı.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler