SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Türkiye’de Sigorta Penetrasyonu Hala Düşük

Bora Uludüz: Dünya genelinde sigorta penetrasyon oranı ortalama yüzde 7,2 seviyelerinde seyrederken, Batı Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 9-10 bandında bulunuyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

Sigortam.net CEO’su Bora Uludüz, dünya genelinde sigorta penetrasyon oranının ortalama olarak yüzde 7,2 seviyelerinde olduğunu, Batı Avrupa ülkelerinde ise bu oranın yüzde 9-10 seviyelerinde seyrettiğini belirtti. Uludüz, Türkiye’de ise sigorta alanında üretilen primin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya oranının yüzde 2,2 seviyesinde olduğunu açıkladı.

Türkiye’de sigorta sektörünün hızla büyümeye devam ettiğini vurgulayan Uludüz, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından paylaşılan verilere göre, 2023 yılının ocak-temmuz döneminde 248,1 milyar TL prim üretildiğini ve geçen yılın aynı dönemine göre pazarın yüzde 131,2 büyüdüğünü ifade etti. Ancak, sigorta penetrasyonunun dünya genelinde gelişmiş ülkelere kıyasla hala istenen seviyeye ulaşmadığını dile getirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sigortam.net CEO’su Uludüz, “Dünyada sigorta penetrasyon oranı ortalama yüzde 7,2, Batı Avrupa ülkelerinde ise yüzde 9-10 seviyelerinde seyrederken, toplam ölçek olarak bakıldığında Türkiye’de sigorta alanında üretilen primin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya oranı yüzde 2,2 seviyesinde.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Türkiye’nin İhracat Artışında Başı Irak Çekti
Bora Uludüz: Dünya genelinde sigorta penetrasyon oranı ortalama yüzde 7,2 seviyelerinde seyrederken, Batı Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 9-10 bandında bulunuyor.

Uludüz, benzer milli gelire sahip ülkelerle kıyaslandığında da Türkiye’de hala düşük seviyelerde olunduğunu, bu verilerden yola çıkarak ülkede sigortacılığın, potansiyelinin yalnızca dörtte biri büyüklükte faaliyet gösterdiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Bu raporda sigorta bilincinin tabana yayılmasının önemini açıkça görüyoruz. Yüksek sigorta oranlarına sahip olmak bireysel güvenceyi artıracağı gibi kaldıraç etkisiyle ülkemizin ve toplumun ekonomik dayanıklılığını da artıracaktır. Rapor bize karmaşık rakamsal analizlerle penetrasyon artışının milli gelirimize ciddi katkılar sağlayacağı projeksiyonunu sunuyor ama biliyorsunuz Sigortam.net olarak bizim işimiz karmaşık konuları netleştirmek. Dolayısıyla formülü net olarak ortaya koyalım, sigorta bilinci arttıkça milli gelirimiz de artacaktır.

Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigortacılık platformu olarak 23 yıllık tecrübemiz, bize ülkemizde sigorta bilincinin artması için öncelikle güven kavramının altını sektör olarak doldurmamız gerektiğini gösteriyor. Sigortam.net bu anlamda önemli bir avantaja sahip. Yalnızca bir sigorta şirketi değil, aynı zamanda bir teknoloji şirketi olarak müşterimiz için daha doğru ürün önerilerinde bulunma, daha iyi fiyatlamalar sunma, kişiselleştirilmiş ve dolayısıyla güvenilir bir deneyim yaşatma imkanımız var. Donanım dışı dijital ürün ve hizmetler sunan şirketler nasıl kendilerini ‘donanım+’ olarak tanımlıyorlarsa aslında Sigortam.net’i de ‘sigorta+’ olarak konumlandırmak mümkün.”

Sigorta sektöründeki tüm paydaşların yaşamlarını kolaylaştıracak ve risklerini en aza indirecek inovatif çözümleri teknolojik altyapıyla gerçekleştirebildiklerini belirten Uludüz, teknoloji yatırımları sayesinde müşterilerine yapay zeka ile temellendirilmiş hızlı, basit ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunduklarını, bunu satış sonrası hizmet performanslarıyla desteklediklerini ifade etti.

“Müşterinin Şampiyonu’ olma vizyonumuz ise sac ayağının üçüncü ve en önemli parçasını oluşturuyor.” değerlendirmesini yapan Uludüz, 12. Sigorta Haftası’nın bu yılki teması olan deprem ve doğal afetlere hazırlıkta sigorta sektörünün önemi konusuna da dikkati çekti.

Uludüz, “6 Şubat depremi ve ardından yaşadığımız büyük sel felaketleri, sigorta bilincinin önemini çok acı bir şekilde bir kez daha ortaya koydu. Halk olarak artık sigortayı doğal afetlere hazırlığın çok önemli bir parçası olarak görmeyi öğrenmemiz gerekiyor. 150 milyar dolar olarak tahmin edilen deprem hasar maliyetine karşılık zorunlu deprem ve diğer sigortalar kapsamında bugüne kadar yapılan ödeme yalnızca 2,1 milyar dolar düzeyinde. Bunun nedeni de sigortalılık oranının düşük oluşu.” görüşlerini bildirdi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler