SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Samsung Türkiye Ve Deniz Koruma Derneği İş Birliğiyle Deniz Kirliliğiyle Mücadele Ediliyor

Samsung Türkiye'nin desteğiyle Akdeniz Koruma Derneği ve Onaranlar Kulübü iş birliğinde gerçekleşen proje kapsamında denizden çıkarılan 10 tondan fazla atık ağın bir kısmı dönüştürüldü

Yayınlanma:
ABONE OL

Muğla’nın Bozburun beldesinde, Samsung Electronics Türkiye’nin Akdeniz Koruma Derneği, Endangered Landscapes Programme ve Blue Marine Foundation ile iş birliği yaparak desteklediği “Bozburun Clean-Up Operasyonu”nda deniz kirliliğine büyük bir darbe indirildi.

Operasyonun bir bölümünde denizlerden çıkarılan 10 tonun üzerinde atık ağ, deniz canlılarının yaşamını tehdit eden en tehlikeli plastik atıklardan biri olarak biliniyor.

Samsung’un çevreye duyarlı yaklaşımı ve biyoçeşitliliği koruma amacıyla hayata geçirilen bu projenin bir parçası olarak, Bozburun’un denizlerinde yıllardır varlığını sürdüren atık ağlar temizlenerek deniz kirliliğine dikkat çekildi.

İLGİLİ HABER Vakıflar Bölge Müdürlüğünden Edirne ve Kırklareli’nde Her Gün 500 Kişiye İftar
Samsung Türkiye'nin desteğiyle Akdeniz Koruma Derneği ve Onaranlar Kulübü iş birliğinde gerçekleşen proje kapsamında denizden çıkarılan 10 tondan fazla atık ağın bir kısmı dönüştürüldü

Proje kapsamında Bozburun’da 10 tonun üzerinde atık ağ toplandı. Kaybolan veya bırakılan, tekrar yüzeye çıkarılamayan bu ağlar, yıllar boyunca çeşitli deniz canlılarının yaşam alanlarına tuzak olarak kalıyor. Çıkarılan ağların bir kısmı, Samsung Türkiye ve Onaranlar Kulübü iş birliğiyle dönüştürüldü.

Deniz akıntıları ve rüzgarların etkisiyle sürüklenen atık ağlar, balıklara, deniz memelilerine ve diğer deniz canlılarına dolanıp hayatlarını kaybetmelerine neden olurken, bölgedeki habitata da büyük zarar veriyor.

“Adımlarımız, gelecekte de bu alandaki çalışmalarımızın genişlemesiyle sürecek”

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Samsung Electronics Mobil İş Birimi Başkan Yardımcısı Murat Azdemir, Samsung’un çevresel vizyonu, enerji ve su tüketiminin azaltılması, sıfır karbon emisyonu hedefi, yenilenebilir enerji kullanımı gibi geniş kapsamlı taahhütleri bünyesinde barındırdığını bildirdi.

Ürün yaşam döngüsünün tamamını kapsayarak ham madde tedarikinden atıkların geri dönüştürülmesine kadar uzanan bir yaklaşım benimsediklerini kaydeden Azdemir, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu vizyon, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımının artırılmasıyla doğal kaynakların korunmasına katkı sağlıyor. Örneğin yeni katlanabilir cihazlarımız Samsung Galaxy Z Flip5 ve Z Fold5’te önceki modellere göre daha geniş bir geri dönüştürülmüş malzeme yelpazesi kullanıldı.

Samsung olarak, sürdürülebilirliği ve inovasyonu birleştirerek geleceğe yönelik sözlerimizi güçlendirirken çevresel sorumluluğumuzu yerine getirme yolunda ilerliyoruz. Bu kapsamda bir örnek teşkil ettiğini düşündüğüm bu projenin gerçekleştirilmesi dolayısıyla son derece mutlu ve gururluyum.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler