SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bursa Uludağ Üniversitesi Organ Nakil Merkezi İnşa Ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesinde (BUÜ) hayırsever iş insanı Hüseyin Akdemir'in desteğiyle inşaatı süren merkezde karaciğer, böbrek, akciğer, kalp ve kornea gibi organların nakilleri yapılabilecek.

Yayınlanma:
ABONE OL

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), hayırsever iş insanı Hüseyin Akdemir’in destekleriyle inşa edilen Organ Nakil Merkezi’nin çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Görükle Yerleşkesi’nde BUÜ Hastanesi’nin yan tarafında yükselen 4 katlı bina, karaciğer, böbrek, akciğer, kalp ve kornea gibi organ nakillerini gerçekleştirmek için özel bir tesis olarak tasarlanıyor.

Merkezi ameliyathanelerle direkt bağlantısı olup hem canlıdan canlıya hem de kadavradan canlıya organ nakillerinin yapılacağı binada, ileri düzey doku tiplemesi ve immünoloji-moleküler biyoloji araştırma laboratuvarı da bulunacak.

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, incelemelerde bulunduğu inşaatın önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Organ Nakli Merkezi’nin yapımını Bursalı iş insanı Hüseyin Akdemir’in üstlendiğini söyledi.

İLGİLİ HABER Spor Salonlarında Ciddi Enfeksiyon Riski Bulunuyor
Bursa Uludağ Üniversitesinde (BUÜ) hayırsever iş insanı Hüseyin Akdemir'in desteğiyle inşaatı süren merkezde karaciğer, böbrek, akciğer, kalp ve kornea gibi organların nakilleri yapılabilecek.

Merkezin kaba inşaatının tamamlanma aşamasına geldiğini belirten Yılmaz, bu tesisin karaciğer, böbrek, akciğer, kalp ve kornea gibi birçok organın naklinde önemli görev üstleneceğini kaydetti.

Üniversitede organ nakli konusunda uzman bilim insanlarının bulunduğunu dile getiren Rektör Yılmaz, şöyle konuştu:

“İlave kadrolarla inşaat bittiğinde bu merkezimizi daha fazla destekleyeceğiz. Aynı zamanda iş insanımız yine taahhütleri arasında sağ olsun sadece binayı yapmakla kalmayıp burada gerçekleştirilecek olan birtakım seminerler ve ameliyatlar için yurt dışından uzmanları da buraya getirecek. Bu konuda da her türlü yardımı yapacağını, finansmanı sağlayacağını iş adamımız bize taahhüt etmiş durumda. Bu merkez Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile entegre vaziyette inşa ediliyor. Hastanemiz ve merkezimiz entegre bir biçimde faaliyet gösterdiğinde nasıl ki uzun yıllar Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Güney Marmara’nın merkezi hastanesi, araştırma hastanesi işlevi gördüyse onu şimdi Organ Nakli Merkezi’yle de destekleyeceğiz ve güçlendireceğiz. İnşallah Türkiye’nin sağlık hizmetlerine büyük katkısı olacak merkezlerden biri üniversitemize kazandırılmış olacak.”

Yılmaz, organ naklinde hızın önemli olduğuna dikkati çekerek yerleşkenin, ana yolların kenarında, kolay ulaşılabilir bir alanda bulunduğuna dikkati çekti.

Civar illerden buraya ulaşmanın da çok kolay olduğunu kaydeden Yılmaz, “Aynı zamanda hemen binanın arkasında bir helikopter pistimiz var. İcap ettiğinde helikopter hemen merkezin yan tarafına inebilecek.” dedi.

Prof. Dr. Yılmaz, Organ Nakli Merkezi’nin gelecek yıl tamamlanmasının planlandığını sözlerine ekledi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler