SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Uzayın Önde Gelen İsimleri Bursa’da Buluşuyor

Uzay Kaşifleri Derneği (Association of Space Explorers - ASE) tarafından düzenlenen "Planetary Congress" (Gezegen Kongresi) etkinliği, Bursa Uludağ'da bulunan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nin (GUHEM) ev sahipliğinde başladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Bursa Business School Uludağ Kampüsü’nde gerçekleşen kongre, dünya çapında tanınmış 70’ten fazla astronotun deneyimlerini paylaşacağı bir platform olarak hizmet veriyor.

Bu etkinlikte, uzayda başarılarıyla adını duyurmuş astronotlar ve kozmonotlar, uzayın keşfini ve anlamını artırmak amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Artemis II görevi kapsamında Ay yörüngesine gidecek olan Amerikalı Astronot Victor J. Glover’dan, uzayda toplamda 191 gün geçirmiş Çinli Fei Junlong’a, 747 gün boyunca uzayda bulunmuş Rus Kozmonot Sergei Andeev’e ve eski Kanada Genel Valisi ve Astronot Julie Payette gibi uzay çalışmalarının önde gelen isimleri bu kongrede yer alıyor. Bu 19 farklı ülkeden gelen 70’ten fazla astronot ve uzay araştırmacısı, uzayın sırlarını ve potansiyelini keşfetmek için bir araya gelmiş durumda.

Türkiye’nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Atasever de etkinlikler kapsamında Türkiye’nin “Gelecek Projeksiyonu” oturumu kapsamında uzay meraklılarıyla buluşacak.

İLGİLİ HABER Teknosa Yeni Mağazasını Edirne’de Açtı
Uzay Kaşifleri Derneği (Association of Space Explorers - ASE) tarafından düzenlenen "Planetary Congress" (Gezegen Kongresi) etkinliği, Bursa Uludağ'da bulunan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nin (GUHEM) ev sahipliğinde başladı.

Ayrıca “Yeni Uzay Ekonomisi” ile “Yer Yörüngesi ve Ötesinde Çalışmalar” oturumlarında da Michael Lopez Alegria, Thomas Marshburn, Fei Junlong, John D. Olivas, Anton Shkaplerov, Denis Matveyev ve Sergey Korsakov gibi dünyaca ünlü astronotlar konuşma yapacak.

Kongrenin Ana Teması “İstikbal Göklerdedir”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Bursa’da gerçekleştirilen organizasyonun teması ise “İstikbal Göklerdedir” olarak seçildi.

Ülke açısından da tarihi bir kongre niteliğindeki organizasyonda 5 gün boyunca uzayla ilgili yapılacak teknik oturumların yanı sıra bilim ve toplum etkinlikleri, seminerler, söyleşiler ve çevrimiçi platformlarda öğrenci buluşmaları gibi birçok etkinlik düzenlenecek.

astronotlar-bursada-bir-araya-geliyor2-min.jpg

27 Eylül’de GUHEM’i ziyaret edecek astronotlar ayrıca “Bilim-Toplum” etkinlikleri kapsamında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda vatandaşlar ve öğrencilerle bir araya gelecek.

BTSO, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle organize edilen kongrenin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ile Uzay Kaşifleri Derneği Başkanı Reinhold Ewald’ın konuşmasıyla başladı.

Kongrenin ilerleyen günlerinde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türksat CEO’su Hüseyin Ertok, Plan-S CEO’su Tugay Güzel, TÜBİTAK Uzay Enstitü Müdür Yardımcısı Alime Yıldırım ve Delta V Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu gibi önemli isimler teknik oturumlarda bilgi ve deneyimlerini aktaracak.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler