SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Dilin Algıladığı Yeni Bir Tat Bulundu

Bilim insanları dilin tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve umami tatlarını tespit etmenin ardından 6. temel tat olarak amonyum klorüre de tepki gösterdiğini fark etti.

Yayınlanma:
ABONE OL

Perşembe günü Nature Communications isimli bilimsel dergide yayımlanan araştırmada ekşi tadı belirlemeyi sağlayan dildeki protein reseptörlerinin, bazı İskandinav şekerlerinin bilinen bileşeni amonyum klorüre de tepki verdiğine yönelik bilgiler öne sürülüyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden nörobilimci ve çalışmanın ortak ismi Emily Liman, “Bir İskandinav ülkesinde yaşıyorsanız, bu tada aşina olabilirsiniz ve hoşunuza gidebilir” dedi.

dil.jpg

İLGİLİ HABER Bilet Dükkanı Akıllı Seyahat Dünyasına Hoş Geldin İndirimi Başlattı
Bilim insanları dilin tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve umami tatlarını tespit etmenin ardından 6. temel tat olarak amonyum klorüre de tepki gösterdiğini fark etti.

Bilim insanları dilin amonyum klorüre bazı durumlarda tepki verdiğini biliyor olsa da dil üzerinde bu maddeye tepki gösteren spesifik protein reseptörleri, onlarca senedir yapılmakta olan kapsamlı araştırmalara rağmen kesinleşmemişti.

Yapılan son araştırmalar, dildeki OTOP1 adı koyulan protein reseptörü sayesinde ekşi tadı belirlemekten sorumlu proteini ortaya çıkardığında süreç daha kesin bir hale geldi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler