SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Hem Çalıştı Hem İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini Kazandı

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde ayakkabı tamirciliği yapan babasına yardım ederek üniversite sınavlarına hazırlanan 18 yaşındaki Mehmet Akif Kaya, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine yerleşti.

Yayınlanma:
ABONE OL

Sakarya’nın Pamukova ilçesinin gururu olan 18 yaşındaki Mehmet Akif Kaya, ailesinin ayakkabı tamirciliği işini sürdürürken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine yerleşerek büyük bir başarıya imza attı.

Arifiye Necmettin Erbakan Fen Lisesi’nden mezun olan genç Kaya, üniversite eğitimi için Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanırken babasına yardım etmeyi de ihmal etmedi.

Ailenin göz bebeği olan Kaya, YKS’de 533 puan alarak uzun süredir hayalini kurduğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine kabul edildi.

İLGİLİ HABER Bilet Dükkanı Akıllı Seyahat Dünyasına Hoş Geldin İndirimi Başlattı
Sakarya'nın Pamukova ilçesinde ayakkabı tamirciliği yapan babasına yardım ederek üniversite sınavlarına hazırlanan 18 yaşındaki Mehmet Akif Kaya, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine yerleşti.

“Çocukluğumdan bu yana doktor olmanın hayalini kuruyorum”

Mehmet Akif Kaya, AA muhabirine, hem babasına ayakkabı tamiratında yardım ettiğini hem de kendi imkanlarıyla ders çalışarak üniversite sınavına hazırlandığını söyledi.

İlkokul çağlarından bu yana babasına dükkanda yardım ederek aile bütçesine katkı sağlamaya çalıştığını dile getiren Kaya, “İlk ve ortaokulu Pamukova’da bitirdim. LGS’de yüzde 4’lük dilime girerek Arifiye Necmettin Erbakan Fen Lisesini kazandım. Lisede boş zamanlarımda babama yardım etmeye devam ettim. Pandemi döneminde aile bütçesine katkıda bulunmam gerekiyordu hem derslerimi ihmal etmedim hem de babama yardım ederek pandemi sürecini atlattık.” diye konuştu.

Kaya, şöyle devam etti:

“Sabahlara kadar ders çalıştığım zamanlar oldu, uykumdan feragat ettim. Hem kendi derslerimi hem de çevremdeki insanların beklentilerini dikkate aldım ve ona göre çalıştım. Kendi imkanlarımla çalışıp YKS’den 533 puan alarak hayalini kurduğum İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandım. Şu an hem babama yardım etmiş olmaktan gururluyum hem de Türkiye’nin en iyi tıp fakültesinde eğitim alacak olmamla ailemi sevindirdim.”

Çocukluğundan bu yana doktor olmanın hayalini kurduğunu anlatan Kaya, “Lisede bizi tıp fakültelerini gezmeye götürdüklerinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesini gördüğüm anda benim hayalim olmuştu. ‘Ben bu fakülteyi tutturmalıyım.’ demiştim. En büyük hayalim Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum, kazandığımı görünce rüya gibi geldi.” ifadelerini kullandı.

Kaya, desteklerinden dolayı müdür yardımcısı Bilgin Bil ve öğretmenlerine teşekkür etti.

Baba Aydın Kaya da 43 yıldır Pamukova’da esnaflık yaptığını, oğlunu imkanları olmadığı için dershaneye gönderemediğini, evladının kendi imkanlarıyla çalışarak ailesini gururlandığını söyledi.

Kaya, oğlunun sabahlara kadar ders çalıştığını dile getirerek “Bazen yanıma gelip bana yadım etti. İmkanlarımızı seferber ettik. O da çalıştı kendini geliştirdi ve hayali olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandı. Oğlum hayalini gerçekleştirirken bizleri de gururlandırıp sevindirdi.” dedi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler