SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kocaeli’de Görme Yetisini Kaybeden Turgut Erdem Şiirle Hayata Tutunuyor

Kocaeli'de 12 yıl önce görme yetisini kaybeden Turgut Erdem, şiir yazarak hayata tutundu.

Yayınlanma:
ABONE OL

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yaşayan 3 çocuk babası 59 yaşındaki Turgut Erdem, yaşadığı büyük değişiklikle başa çıkmak için bir yol buldu.

18 yıl önce geçirdiği katarakt ameliyatının ardından işçi olarak çalışmaya devam eden Erdem, 2011’de görme yetisini tamamen kaybetti.

Ancak Erdem, kararan dünyasını aydınlatmak ve içindeki duyguları ifade etmek için şiir yazmaya karar verdi. Yaklaşık 12 yıl önce işinden ayrıldıktan sonra şiir yazmaya başlayan Erdem, görme engelini aşarak yeni bir yolculuğa adım attı.

İLGİLİ HABER Bilet Dükkanı Akıllı Seyahat Dünyasına Hoş Geldin İndirimi Başlattı
Kocaeli'de 12 yıl önce görme yetisini kaybeden Turgut Erdem, şiir yazarak hayata tutundu.

Erdem’in, kendisinin toplu iğneyle işaretleme yaparak geliştirdiği yazma yöntemiyle 6 yılda kaleme aldığı 300’ün üzerindeki şiirlerden bir kısmı, 2022 yılında “Gönül Gözümden” ismiyle kitap haline getirildi.

Şiir yazmayı sürdüren Erdem, yöneticilik yaptığı Gebze Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile de engelli bireylerin sosyal hayata kazandırılması için yürütülen çalışmalarda da yer alıyor.

“Gönül gözümle daha fazla gördüğümü hissettim”

Turgut Erdem, AA muhabirine, görme yetisini kaybettikten sonra bir süre yeni durumuna alışmakta zorlandığını söyledi.

Buna rağmen hayata tutunmaktan vazgeçmediğini belirten Erdem, şiir yazmaya karar verdiğini anlattı.

Erdem, şiir yazarak kendisini iyi hissettiğini belirterek “Görmenin fazla önemli olmadığını, gönül gözümle daha fazla gördüğümü hissettim. Şiir yazmaya karar verdim ve elime kağıt kalem aldım. Kağıdın üstüne toplu iğneleri dizdim, tespihle saydım ve hece ölçümü yaptım. Şiir yazarken kendimi daha güçlü hissettim. Kişinin engeli olabilir; hayata küsmemek, aksine daha güçlü olmak ve kendine güvenmek gerekir. Ben o güveni kendimde şiir yazarak buldum.” diye konuştu.

Şiir yazmaya başlamadan önce bir konu belirlediğini aktaran Erdem, bugüne kadar yazdığı 300’ün üzerinde şiirin çoğunu ezberlediğini belirtti.

Erdem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın engelli bireylere çok değer verdiğini ifade ederek, en büyük arzusunun, kendisini ziyaret edip ona şiir okumak olduğunu dile getirdi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler