SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Sapanca Gölü’nde Yağışların Ardından Su Seviyesi Arttı

Sakarya'da etkili olan yağışların ardından Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi 31,74 metre ölçüldü.

Yayınlanma:
ABONE OL

Sakarya’da son üç gündür devam eden sağanak yağışlar, Sapanca Gölü’nde belirgin bir su seviyesi artışını sağladı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre göldeki su seviyesi 31,74 metreye ulaştı, bu da son 72 saat içinde 6 santimetrelik bir yükselişi temsil ediyor.

Yüce, yaklaşık 3 milyon vatandaşa nefes olan gölün, Türkiye’deki barajlar ile içme suyu kaynaklarının etkilendiği kurak dönemden risksiz geçtiğine dikkati çekti.

İLGİLİ HABER Bilet Dükkanı Akıllı Seyahat Dünyasına Hoş Geldin İndirimi Başlattı
Sakarya'da etkili olan yağışların ardından Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi 31,74 metre ölçüldü.

Yüce, maksimum seviyesi 32,20 metre olan gölün şu anda 31,74 metrelerde seyrettiğini bildirerek, riskli sürece girilmemesi için vatandaşlara “su tasarrufu” yapmaları çağrısında bulundu.

Şehirde içme suyu ihtiyacını karşılayan Akçay Barajı’nı da anlık olarak takip ettiklerini anlatan Yüce, kaynakların yükünü azaltmak için 16 ilçenin tamamında sondaj çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı.

Yüce, Sapanca Gölü’nün Türkiye’deki en kaliteli içme suyu kaynakları arasında yer aldığına değinerek, şunları kaydetti:

“Sapanca Gölü’ne gözümüz gibi bakıyoruz. Çünkü Türkiye’de sahip olunan en muhteşem tatlı su kaynakları arasında yer alıyor. PH değeri bakımından en zengin minerale sahip gölümüzde kaçak su çekimlerine, suya zarar verecek faaliyetlere ve çevre kirliliğine asla müsaade etmiyoruz. SASKİ’nin mühendis ve ekipleri göl çevresindeki tesislerde ve göl havzasında 7/24 takipte. Suyumuzu sürekli laboratuvar ortamında inceliyor, daha kaliteli verim almak için çalışıyoruz.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler