SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Fidan, Filistin Zirvesine Damga Vurdu! Tarihi Bir Dönemeçteyiz, Bu Acıların Sürmesine İzin Vermeyeceğiz

İsrail'in Gazze'ye yönelik uyguladığı bombardıman 15. günündeyken Mısır'ın ev sahipliğinde Gazze için Kahire Barış Zirvesi gerçekleştiriliyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

Zirvede Türkiye’yi temsil eden isim Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “İsrail, Doğu Kudüs’te ve Batı Şeria’da yapmış olduğu yerleşim politikaları ile birlikte orada yaşayan Filistinlilerin haklarına tecavüz etmektedir. Gerçekten tarihi bir dönemeçteyiz. Filistinlilerin acılarının devam etmesine asla izin vermeyeceğiz. diye belirtti.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi’nin ev sahipliğinde Kahire Barış Zirvesi yapılmaya başladı. Zirvede, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “İsrail, Doğu Kudüs’te ve Batı Şeria’da yapmış olduğu yerleşim politikaları ile birlikte orada yaşayan Filistinlilerin haklarına tecavüz etmektedir. Gerçekten tarihi bir dönemeçteyiz. Filistinlilerin acılarının devam etmesine asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

fidan-2.webp

İLGİLİ HABER Güney Afrikalı Bakan Pandor İsrail İstihbaratının Kendisini Tehdit Ettiğini Söyledi
İsrail'in Gazze'ye yönelik uyguladığı bombardıman 15. günündeyken Mısır'ın ev sahipliğinde Gazze için Kahire Barış Zirvesi gerçekleştiriliyor.

BİRÇOK ÜLKENİN TEMSİLCİSİ KATILIM GÖSTERİYOR

Mısır Cumhurbaşkanının ev sahipliğindeki zirvede Ürdün, Filistin, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Suudi Arabistan, Irak, Yunanistan, İtalya ve Güney Kıbrıs liderleri de katılım gösteriyor. Zirvede Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yanı sıra Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Temsilcisi Joseph Borrel de yer alacak.

“BU SİSTEM HATASINI İSRAİL İSTİSMAR ETMEKTEDİR”

Zirvede bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Fidan “Mevcut politikalar üzerinde ısrar etmenin sonucunda uluslararası hukuka göre bu sorunu çözememekteyiz. Sadece evrensel değerlerin erozyona uğraması ve sahadaki gerçeklerin çarpıtılması karşımıza çıkmakta. Bu sistem hatasını İsrail istismar etmektedir. Mescid-i Aksa’yı ve Kudüs’teki Müslüman ve Hristiyan kutsal değerlere saygı göstermemektedir” diye belirtti.

fidan-3.webp

“FİLİSTİNLİLERİN ACILARININ DEVAM ETMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Fidan sözlerini şöyle devam ettirdi: “İsrail, Doğu Kudüs’te ve Batı Şeria’da yapmış olduğu yerleşim politikaları ile birlikte orada yaşayan Filistinlilerin haklarına tecavüz etmektedir. Terörle mücadele çerçevesi veya maskesi altında bunu yapmaktadır. İsrail, Filistinlilerin çektiği acıları normalleştirmeye çalışmaktadır. Biz buna asla diyoruz. Ne Filistinliler için ne de bir başkası için. Bu kriz, coğrafi tırmanışlarla birlikte global olarak etkilerini gösterebilir. Ancak biz kalıcı bir barış istiyoruz. Gerçekten tarihi bir dönemeçteyiz. Filistinlilerin acılarının devam etmesine asla izin vermeyeceğiz.

Türkiye inanmaktadır ki buradaki düşmanlıkların sona ermesi ve koşulsuz olarak Gazze’ye insani yardımların başlamasıyla birlikte bu bir fırsata çevrilebilir. İki devletli bir çözüme dayalı olarak bir barış sürecine geçilebilir. Bu da 1967 sınırları çerçevesinde Doğu Kudüs’ü başkent olan egemen bir Filistin Devleti’nin kurulmasıyla mümkündür. Aynı zamanda uluslararası güvenlik ve istikrara da katkıda bulunacaktır. Hepimiz bunda hemfikiriz zannedersem. Fakat hem fikir olmak yetmiyor bunun ötesine geçip bu vizyonu hayata geçirmeliyiz. Aynı zamanda garanti mekanizmalarını da hayata geçirmeliyiz. Her iki tarafın da adil bir barış için gerekli olan yükümlülüklerini hayata geçirmesini sağlamalıyız. Türkiye bu konseptin gelişmesi için adımlar atmakta ve adil, güvenli ve insan onuruna yakışır bir geleceği bölgedeki herkes için sağlamak için çalışmaktadır. Şimdi artık bunun zamanı gelmiştir.” diye konuştu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler