SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Gümrük Vergisi Kaçakçılığından 9 Sanığa 29 Yıla Kadar Hapis Talebi

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, gümrük vergilerini eksik göstererek 417 aracın ülkeye sokulduğu iddiasıyla ilgili 9 sanığın yargılanacağı belirtiliyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

İddianamede, bu suçlamalarla ilgili olarak sanıklara 29 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın 26 Ağustos 2022 tarihinde suç duyurusunda bulunarak bir rapor hazırladığı ifade ediliyor.

Söz konusu iddianamede yer alan rapora göre, bir otomobil şirketinin yaptığı bazı otomobil ithalatlarının incelendiği ve şirket yetkililerinin yurt dışında yerleşik şirketlerden satın alarak ithal ettikleri 428 aracın Yeşilköy Gümrük Müdürlüğüne ibraz edilen faturalarındaki değerlerin gerçeği yansıtmadığı tespit edilmiş.

İLGİLİ HABER Tekirdağ-İstanbul Kara Yolunda Bayram Tatilinden Dönüş Yoğunluğu Yaşanıyor
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, gümrük vergilerini eksik göstererek 417 aracın ülkeye sokulduğu iddiasıyla ilgili 9 sanığın yargılanacağı belirtiliyor.

Araçlar hakkında çift fatura düzenlendiği ve bunlardan yalnızca birisinin gümrük müdürlüğüne ibraz edilerek faturadaki tutarın araç değeri olarak beyan edildiği aktarılan raporda, ibraz edilmeyen ikinci faturaların ise ön ödeme/kapora faturası olduğu, aslında araçların satış bedelinin bir kısmına tekabül ettiği kaydedildi.

Araçların gerçek değeri ile ithalat sırasında müdürlüğe ibraz edilen faturalar arasındaki farkın ilgili firmanın banka hesaplarından veya önceden anlaştıkları başkaca firmaların banka hesaplarından yurt dışına araç bedeli olarak transfer edildiği aktarıldı.

Toplam 428 araçtan 4’ünün Körfez Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturulduğu, 4’ünün Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca halihazırda soruşturulduğu, 2’sinin ise sehven tekrardan bu dosyada ihbara konu edildiği, son olarak 1 aracın ise ithalat işlemlerinin tamamlandığı bilgisi verilen iddianamede, 11 araç hakkında bu dosyada işlem tesis edilmediği ifade edildi.

Sanıkların suçlamaları kabul etmediklerini anlatılan iddianamede, somut olayda şasi numaraları belirtilen araçların ülke içindeki mevcudiyetlerinin bizatihi suç teşkil ettiği, bu kapsamda araçların müsadere edilmeleri gerektiğinin tespit edildiği bildirildi.

İddianamede, “Sanıkların birlikte suç işleme iradesi kapsamında hareket ederek, sonuncusu 28 Aralık 2020 tarihinde olmak üzere birden fazla kere, gümrük vergileri eksik ödenmiş suç konusu araçları ülkeye sokmak suretiyle üzerlerine atılı suçu işledikleri kanaatine varılmıştır.” değerlendirilmesinde bulunuldu.

Aralarında bir anonim şirketin de olduğu 9 sanığın “resmi belgede sahtecilik” ve “eşyayı, aldatıcı işlem ve davranışlarla gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin ülkeye sokmak” suçlarından toplam 7 yıldan 29 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Davanın duruşması önümüzdeki günlerde Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler