SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Türkiye Vodafone Vakfı’ndan 1,5 Milyar TL Sosyal Katkı

Türkiye Vodafone Vakfı'nın hayata geçirdiği projelerin reel değeri 16 yılda 270 milyon TL'ye, ortaya çıkardığı sosyal katkı ise 1,5 milyar TL’ye ulaştı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Vodafone’dan yapılan açıklamaya göre, toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Türkiye Vodafone Vakfı, 2023’te de teknolojinin gücünü kullanarak toplumsal ihtiyaçlara yanıt veren çalışmalar yapmaya devam etti. Vakfın “Yarını Kodlayanlar” projesi 300 bini aşkın çocuğa, “Dijital Benim İşim” projesi ise 15 binin üzerinde kadına ulaştı.

Vakıf, bu projelerini deprem bölgesine de taşıyarak yaraların sarılmasına destek oldu..

Vakıf ayrıca, AÇEV işbirliğiyle 3 ilde açtığı çocuk ve aile merkezleri ile 2 binin üzerinde kişinin hayatına dokundu.

İLGİLİ HABER 7 Yaşındaki Oğluna Köpeklerin Saldırdığı Baba Yetkililere Seslendi
Türkiye Vodafone Vakfı'nın hayata geçirdiği projelerin reel değeri 16 yılda 270 milyon TL'ye, ortaya çıkardığı sosyal katkı ise 1,5 milyar TL’ye ulaştı.

“Tüm projelerimizi, araştırmalar sonucu belirlediğimiz sosyal ihtiyaç haritasına göre şekillendiriyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kuruldukları günden bu yana, “İyilik için teknoloji” vizyonuyla faaliyetlerine yön verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Tüm projelerimizi, ülkemizin toplumsal gereksinimleri doğrultusunda, araştırmalar sonucu belirlediğimiz sosyal ihtiyaç haritasına göre şekillendiriyoruz. Sosyal hayatın olanaklarından yeterince faydalanamayan veya ekonomik hayatta varlık gösteremeyen bireylerin önündeki engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. Kadınlar ve çocuklar, öncelikli odak alanlarımızı oluşturuyor. Vakfımızın çatısı altında sürdürdüğümüz projelerin reel değeri 16 yılda 270 milyon TL olurken, ortaya çıkardığı sosyal katkı ise 1,5 milyar TL’ye ulaştı. Deprem felaketiyle birlikte yaralara nasıl merhem olabiliriz diye düşündük ve mevcut projelerimizi deprem bölgesinin ihtiyaçlarına uyarladık. Bölgedeki çocuk ve kadınların desteklenmesi için hayata geçirdiğimiz ‘Yarını Kodlayanlar Sosyal Hayata Destek’ projesi, ‘Dijital Benim İşim’ eğitim konteynerleri ve çocuk ve aile merkezleri ile bugüne kadar binlerce kişiye ulaştık. Konteyner kentler var olduğu sürece biz de bölgede olmaya devam edeceğiz.”

Depremzede Çocuklara Kodlama Eğitimi Verildi

Verilen bilgiye göre, Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği iş birliğiyle deprem bölgesinde “Yarını Kodlayanlar Sosyal Hayata Destek” adı altında yeni bir proje hayata geçirdi.

Proje kapsamında Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay’da açılan konteyner teknoloji sınıflarında ve afetten etkilenen 11 ildeki köy, çadır kent ve konteyner kentleri ziyaret eden gezici eğitim çadırında 7-14 yaş arası çocuklar için müzik ve masal atölyeleri, kodlama eğitimleri ve çeşitli sosyal etkinlikler düzenleniyor, oyun terapisiyle psikososyal destek sağlanıyor.

Bugüne kadar 81 bini aşkın çocuğa ulaşılan projede nihai hedef ilk yılda 100 bin çocuğa ulaşmak olarak belirlendi. Proje kapsamında liseli gençlere yönelik olarak “Afete Teknolojik Çözümler Hackathonu” da düzenlendi.

Kadınlara El Sanatları Eğitmi

Türkiye Vodafone Vakfı, “Dijital Benim İşim” projesini de bölgeye uyarlayarak Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da toplam 15 eğitim konteyneri kurdu. Bu konteynerlerde kadın kursiyerlere geleneksel el sanatları kurslarına katılma ve el emeği ürünler üretme imkanı sunan Vakıf, bölge özelinde geliştirdiği “Dijital Dünyaya Giriş” eğitimleri ile de kadınların dijital becerilerini geliştirmelerine ve ürettikleri geleneksel ürünleri dijital kanallarda satmalarına destek oluyor.

Projeyle bugüne kadar 2 bini aşkın kadına ulaşıldı.

Afet Bölgesine Çocuk ve Aile Merkezleri

Türkiye Vodafone Vakfı, afet bölgesinde yaşayanların desteklenmesi amacıyla Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) iş birliğiyle de bir proje gerçekleştirdi. Proje kapsamında Adıyaman, Gaziantep ve Hatay’da kurulan çocuk ve aile merkezlerinde, depremden etkilenenlerin psikososyal yönden desteklenmesi, çocukların öğrenme kayıplarının telafi edilebilmesi, anne babaların ebeveynlik rollerinde güçlendirilmesi ve bu süreçte çocuklarının gelişimini destekleme becerilerinin artırılması, aynı zamanda genç kadınların güçlenmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.

Projeyle bugüne kadar 2 bini aşkın kişiye ulaşıldı. Merkezlerde ilk yıl 4 bin 500 çocuk ve ebeveyn ile birlikte 2 bin 500 genç kadına da erişilmesi hedefleniyor.

Türkiye Vodafone Vakfı, 2023’te teknolojinin gücünü kullanarak kadınların şiddetten korunmasına destek olmayı da sürdürdü. Vakfın 9 yıl önce hayata geçirdiği “Kırmızı Işık” uygulaması, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyor. Uygulama bugüne kadar 378 bin kez indirildi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler