SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

2023 Nobel Edebiyat Ödül’ü Jon Fosse’nin Ellerinde! Jon Fosse Kimdir?

2023 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi yenilikçi oyunlarıyla ve nesirleriyle Norveçli yazar Jon Fosse oldu.

Yayınlanma:
ABONE OL

İsveç Akademisi, Nobel Edebiyat Ödülü’ne bu sene yenilikçi oyunları ve düzyazıları sebebiyle Norveçli yazar Jon Olav Fosse’nin layık olduğu belirtildi.

nobel-2.jpg

Jon Fosse Ne Kadarlık Bir Ödül’ün Sahibi Oldu?

Nobel Komitesi, Kazanan olarak Norveçli yazar Jon Fosse’i duyurdu. Geçtiğimiz yıl Fransız yazar Annie Ernaux, Nobel Edebiyat Ödülünü almıştı ve bu ödülü elde eden 17’nci kadın yazar olmuştu. Bu yıl ödülü kazanan ise 64 yaşında olan Fosse, 11 milyon İsveç kronu yani yaklaşık 1 Milyon Dolar para ödülünün de sahibi oldu.

İLGİLİ HABER Avustralya’da 6 Kişiyi Bıçaklayarak Öldüren Saldırganın Kadınları Hedeflediği Belirlendi
2023 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi yenilikçi oyunlarıyla ve nesirleriyle Norveçli yazar Jon Fosse oldu.

nobel-4.jpg

Nobel Edebiyat Ödül’ünde Kimler Adaydı?

Japonya’nın güçlü kalemi olan yazar Haruki Murakami, Kanadalı yazar Margaret Atwood ve İranlı yazar Salman Rüşdi’nin de adaylar içerisinde yer alıyordu.

nobel-odulu.jpg

Jon Fosse Kimdir?

29 Eylül 1959 doğumlu olan Jon Olav Fosse Norveç’te dünyaya geldi, “Söylenemeyen şeyleri anlattığı yenilikçi oyunları ve yazıları” sayesinde Nobel’e layık görüldü. Norveç asıllı yazarın “Melankoli”, “Sabahtan Akşama” ve “Üçleme” gibi eserleri de mevcut.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler