SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Amazon Ve Anthropic Arasındaki Yapay Zeka İş Birliği

Amazon, ABD merkezli e-ticaret devi, yapay zeka alanındaki potansiyeli göz önünde bulundurarak Anthropic isimli yapay zeka şirketine 4 milyar doları aşan bir yatırım yapma kararını kamuoyuna duyurdu.

Yayınlanma:
ABONE OL

Amazon tarafından yapılan açıklamada, şirketin Anthropic ile üretken yapay zeka alanında stratejik bir iş birliği kurduğu bildirildi. Söz konusu iş birliğiyle, Anthropic’in gelecekteki temel modellerinin hızlı bir şekilde geliştirilmesi hedefleniyor.

Açıklamada ayrıca bu modellerin Amazon Web Services (AWS) tarafından sunulan bulut bilişim hizmetlerini kullanan müşterilere daha geniş bir erişim sağlamak amacının da vurgulandığı belirtildi.

Açıklamada, Amazon’un Anthropic’e 4 milyar dolara varan yatırım yapacağı ve şirkette azınlık hissesine sahip olacağı kaydedildi.

İLGİLİ HABER Avustralya’da 6 Kişiyi Bıçaklayarak Öldüren Saldırganın Kadınları Hedeflediği Belirlendi
Amazon, ABD merkezli e-ticaret devi, yapay zeka alanındaki potansiyeli göz önünde bulundurarak Anthropic isimli yapay zeka şirketine 4 milyar doları aşan bir yatırım yapma kararını kamuoyuna duyurdu.

AWS’nin güvenlik araştırması ve geleceğe yönelik temel model geliştirme de dahil olmak üzere kritik iş yükleri için Anthropic’in birincil bulut sağlayıcısı olacağı belirtilen açıklamada, Amazon müşterileri ile mühendislerinin ise Anthropic’in teknolojisine erken erişim sağlayabileceği, üretken yapay zeka kabiliyetlerini işlerine dahil edebilecekleri, mevcut uygulamaları geliştirebilecekleri ve Amazon’un işletmeleri genelinde yeni müşteri deneyimleri oluşturabilecekleri ifade edildi.

Amazon’un Anthropic ile yaptığı iş birliğinin, Microsoft ve Google’ın ana kuruluşu Alphabet gibi büyük teknoloji firmalarının yapay zeka yarışlarının hız kazandığı bir dönemde gelmesi dikkati çekti.

San Francisco merkezli yapay zeka güvenlik ve araştırma şirketi Anthropic, yaklaşık 2 yıl önce OpenAI’ın eski yöneticileri tarafından kurulmuş ve yakın zamanda Claude 2 adlı sohbet robotunu piyasaya sürmüştü.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler