SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Asgari Ücrette Dikkat Çeken O Rakam! Ne kadar Olacak?

Enflasyon ve hayat pahalılığı insanların gözünü asgari ücrete gelecek olan zamma çevirdi. Biraz da olsa rahat nefes almak isteyen vatandaşlar 2024 yılının asgari ücret rakamının ne kadar olacağını merakla beklemeye başladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında 500 baz puan artışa giderek yüzde 35’e yükseltti. Bu faiz artışının peşinden 2024 senesinde asgari ücret zammı ne kadar olacak ? Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, merak edilen sorulara cevap verdi.

Ahmet Kurtuluş şöyle aktardı:

ahmet.jpg

İLGİLİ HABER AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi Sonuçlandı
Enflasyon ve hayat pahalılığı insanların gözünü asgari ücrete gelecek olan zamma çevirdi. Biraz da olsa rahat nefes almak isteyen vatandaşlar 2024 yılının asgari ücret rakamının ne kadar olacağını merakla beklemeye başladı.

“Faiz artışları aslında enflasyonu tetikleyen değil, enflasyonla mücadelede ekonomi yönetiminin kullandığı argümanlardan bir tanesi. Faiz artışları enflasyon artışına değil, enflasyonla mücadelede kullanılan enstrümandır. Ekonomi yönetimi de son dönemlerde faiz artışını sıklıkla kullanıyor. Biz yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 70 seviyesinde tutuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bu kapsamda, 2024 senesinde asgari ücret zammına yönelik tahminlerini şu şekilde aktardı:

“Enflasyon öngörümüz yüzde 70’lerde gerçekleştiği için ikinci altı aylık enflasyon farkı olarak SGK, Bağ-Kur, memur emeklileri ve memurlara yüzde 42-43 bandında bir enflasyon farkı çıkacaktır. Memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme zammı ilave edilecektir. Memur ve memur emeklilerinin yüzde 50 oranında zamlı maaş alacağı kanaatindeyiz. SGK ve Bağ-Kur emeklileri için 42-43 bandında olan enflasyon farkının 6-7 puanlık refah payı dokunuşu ile yüzde 50’ye tamamlanacağı öngörüsündeyim.” diye belirtti.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler