SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Başak Alkan’ın Ebru Sanatı Sergisi “Başka” Sanat Tutkunlarıyla Buluştu

Alkan, Bağımsız Sanat Vakfı'nda ziyarete açılan sergiye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş hayatının yanında 2012'den bu yana ebru sanatıyla ilgilendiğini söyledi.

Yayınlanma:
ABONE OL

Bağımsız Sanat Vakfı, ebru sanatının büyüleyici dünyasını keşfetmek isteyen sanatseverler için Başak Alkan’ın kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Alkan, AA muhabiri ile yaptığı açıklamada, 2012 yılından bu yana ebru sanatına ilgi duyduğunu ve bu tutkusunu iş hayatının yanında sürdürdüğünü belirtti.

Ebru sanatına başlangıçta dersler alarak adım attığını ve daha sonra kendi atölyesinde bu sanata devam etme fırsatı bulduğunu paylaşan sanatçı, “Zamanla ebru sanatında farklı bir yön keşfettim ve farklı materyalleri kullanarak kolaj ve birleştirmelerle kendi estetik zevkime uygun eserler üretmeye başladım” dedi.

İLGİLİ HABER Eceabat’ta Tarım Sektör Toplantısı Düzenlendi
Alkan, Bağımsız Sanat Vakfı'nda ziyarete açılan sergiye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş hayatının yanında 2012'den bu yana ebru sanatıyla ilgilendiğini söyledi.

Alkan, sergi fikrinin arkadaşlarının eserlerini görüp beğenmeleriyle ortaya çıktığını belirterek, “Daha sonra Hülya Yazıcı hanımla tanıştırdılar, sağ olsun bize kapılarını açtı.” diye konuştu.

“Eserlerimi modernleştirilmiş olarak tanımlıyorum”

Sergide 42 eserinin yer aldığı bilgisini veren sanatçı, şunları kaydetti:

“Sergilenen çalışmalarımın yarısı hazırdı, 20 kadarı da sergiye özel olarak son altı aylık süreçte çalışıldı. Eserlerimi modernleştirilmiş olarak tanımlıyorum ama gelenekselden de kopmayı kabul etmiyorum. Çünkü geleneksel altyapı olmadan modernleşmenin ya da modern bir şey yapıyorum diyebilmenin bir hakkı olmadığını düşünüyorum.”

Önce geleneksel ebruyu hazırlayıp sonrasında bunlarla neler yapabileceğini değerlendirdiğini söyleyen Alkan, çalışmalarında ebruları keserek, katlayarak ve boyutlandırarak birleştirdiği bölümlerin de bulunduğunu aktardı.

“Kendi coğrafyamızın köklerinden yola çıkarak o izleri bugüne taşıyan sanatçıları tercih ediyoruz”

Serginin küratörü Hülya Yazıcı ise sergide gelenekselin izlerini taşıyan modern işlerin bulunduğuna dikkati çekerek, “Bağımsız Sanat Vakfı uzun yıllardır hep çağdaş sanatla, modern sanatlarla ilgili sergiler yapıyor. Buradaki sergilerde her zaman kendi coğrafyamızın köklerinden, sanat birikiminden yola çıkarak o izleri bugüne taşıyan sanatçıları tercih ediyoruz.” dedi.

Başak Alkan’ın bu izleri sanatına taşıyan ve bugünün sanatına aktarabilen bir sanatçı olduğunu dile getiren Yazıcı, “Yeni çağdaş düzenlemeleri var. Herkesin görmesini isterim. Ayrıca Başak Hanım çok yönlü bir insan. Kendisi hem bir iş kadını hem de yoğun bir hayatı olmasına rağmen sanata ve doğaya büyük yer ve zaman ayıran bir hanım.” ifadelerini kullandı.

Sergi, 30 Eylül’e kadar ziyarete açık olacak.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler