SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

AFAD Yerlileştirme Projesi İzmir’de Tanıtıldı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) malzeme ve ekipmanlarının yerli sanayicilerden tedarik edilmesi için başlatılan "AFAD Yerlileştirme Projesi", İzmir'de tanıtıldı.

Yayınlanma:
ABONE OL

AFAD Afetlere Müdahale Genel Müdürü Sadi Ergin, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerin katılımıyla düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, afetlere hazırlığın önemini vurguladı.

Kamu kurumlarından gönüllülerin de katılımıyla arama kurtarma sayısını 100 bine çıkarmayı planladıklarını anlatan Ergin, “100 bin kişiyi yetiştirdiğimiz gibi onların teçhizatlarını da temin etmemiz gerekiyor. Bugün buradaki amacımız bu. Şu an 40 bin civarında arama kurtarmacımız oldu. Bunu 6-7 ay içinde 100 bine çıkaracağız. İthal ürünlere milyonlarca dolar para ödüyoruz. Ülkenin kendi imkan ve kabiliyetleriyle kendi malzemelerini yapabilsin istiyoruz. Alım garantisi vereceğiz.” dedi.

Denizli’den bir firmanın, 5 bin 900 avroya ithal edilen bir ürünü, 2 bin 500 avroya ürettiğini kendilerine bildirdiğini de aktaran Ergin, yerlileştirme projesi kapsamında bugüne kadar 25 sanayicinin “Üretebiliriz”, 5 sanayicinin de “Son aşamaya geldik” dediğini söyledi.

İLGİLİ HABER “Narkoçelik” Operasyonunda 4 Şüpheli Tutuklandı
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) malzeme ve ekipmanlarının yerli sanayicilerden tedarik edilmesi için başlatılan "AFAD Yerlileştirme Projesi", İzmir'de tanıtıldı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da afet meselesinin sadece şehirlerin meselesi olmadığını, her şeyin de devletten beklenemeyeceğini vurguladı.

AFAD’a yardımcı olmanın önemine işaret eden Yorgancılar, “36 ithal ürünün yerlileştirilmesi ile ilgili bir fırsat var. 6,5 milyar liraya yakın bir para harcanıyor ithalat için. Bu para yerlileştirme maksadıyla İzmirli sanayicin ayağında. Akşama kadar görüp tespit edip yapabileceklerine yerli çözüm bulmak için önemli bir fırsat.” dedi.

Toplantı sonrası sanayiciler, AFAD’ın ithal ettiği malzemelerden 36’sının sergilendiği alanı gezdi.

author avatar
Özge Tekeli
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberx.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum. 27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberx.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler