SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Gazeteci Merdan Yanardağ’ın Duruşmasında Savcı 7,5 Yıl Hapis Cezası İstedi

Duruşma sırasında, savcı mütalaasını sunarak Yanardağ'ın "basın yayını yoluyla terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 1 yıl 6 aydan 7,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

Yayınlanma:
ABONE OL

Televizyon programına katıldığı sırada terör örgütü PKK/KCK’nın lideri Abdullah Öcalan ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle tutuklanan gazeteci Merdan Yanardağ, “basın yoluyla suçu ve suçluyu övme” ile “basın yayını yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla karşı karşıya.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Yanardağ ve avukatları hazır bulundu. Duruşma sırasında CHP Genel Başkan adayı Özgür Özel, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal ve diğer bazı parti üyeleri de izleyici olarak yer aldı.

Duruşmada savunma yapan sanık Yanardağ, tutuklanmasının medyaya gözdağı vermek olduğunu iddia ederek, “Burada olmamın nedeni Tele1’in yaptığı yayınlar, benim gazetecilik anlayışımdır. Programın toplam süresi 50 dakika. Suçu ve suçluyu övmedim. Benim yaptığım AK Parti iktidarının politikalarını eleştirmektir.” diye konuştu.

İLGİLİ HABER İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Protesto Edildi
Duruşma sırasında, savcı mütalaasını sunarak Yanardağ'ın "basın yayını yoluyla terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 1 yıl 6 aydan 7,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

Yanardağ, programda terör örgütü PKK elebaşı Öcalan’ı ve herhangi bir terör örgütü eylemini övmediğini iddia etti.

Sosyal medyada kendisinin hedef gösterildiğini savunan sanık Yanardağ, beraatine ve tahliyesine karar verilmesini istedi.

Duruşmada daha sonra cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Mütalaada, sanık Yanardağ’ın “basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 6 aydan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Mahkeme heyeti, mütalaanın okunmasının ardından duruşmaya ara verdi.

Duruşma Öncesi Açıklama

Duruşma öncesi İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yapan CHP Genel Başkan adayı Özgür Özel, 100 gündür cezaevinde olan Merdan Yanardağ’ın söylemediği sözlerin cımbızlanarak, montajlanarak ve bağlamından kopartılarak gündemleştirildiğini savundu.

merdan-yanardag2.jpg

Yanardağ’ın adalete kavuşması için davasını takip edeceklerini belirten Özel, basın ve ifade özgürlüğünün arkasında durmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

“Merdan Yanardağ’a Özgürlük Platformu Girişimi”nce yapılan açıklama da Yanardağ’ın 27 Haziran’dan bu yana tutuklu olduğu belirtilerek, tutukluluğun da cezalandırılmaya dönüştüğü öne sürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Merdan Yanardağ’ın katıldığı Tele 1 adlı televizyon kanalında 20 Haziran 2023’te yayınlanan programdaki açıklamalarının “PKK/KCK silahlı terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerine başvurmayı teşvik edecek” nitelikte bulunduğu belirtiliyor.

İddianamede, bu kapsamda Yanardağ’ın “basın yoluyla suçu ve suçluyu övme” ile “basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler