SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

İBB Yılların Beyoğlu Sinemasını Yenileyip Açtı

1989 yılında kapılarını açan Beyoğlu Sineması geçtiğimiz yıl kapanma riskiyle karşı karşıya kalınca İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından devralındı. İBB Miras, Beyoğlu Sinemasını yenileyip kapılarını yeniden sanatseverlere açtı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Geçtiğimiz yıl kapısına kilit vurulacağı duyurulan yılların Beyoğlu Sineması İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından devraldı. İBB Miras’ın restore ettiği Beyoğlu Sineması yeniden kapılarını açtı. Beyoğlu Sineması 1989 yılında açılmıştı…

Açılış programında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un çok renkli, ele avuca sığmayan bir şehir olduğunu ifade etti. Şehrin “ihmal edilen” noktalarına sahip çıkmak gibi çok önemli bir görevleri olduğunu söyleyen İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçmişi ile bağı zayıfladığı, hafızasını kaybettiği takdirde gerçekten çok şeyini yitirir. Biz, İstanbul’u bu sevgi ve saygıyla, özenle, titizlikle yönetiyoruz. İstanbul’un geçmişten bugüne taşıdığı değerleri ve güzellikleri, hiçbir ayrım yapmadan, saygıyla ve titizlikle sahipleniyoruz. Hiçbir güzelliğin yok olup gitmesine asla izin vermiyoruz. Buna tahammülümüz yok.”

İLGİLİ HABER Tıra Arkadan Çarpan Yolcu Otobüsündeki 10 Kişi Yaralandı
1989 yılında kapılarını açan Beyoğlu Sineması geçtiğimiz yıl kapanma riskiyle karşı karşıya kalınca İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından devralındı. İBB Miras, Beyoğlu Sinemasını yenileyip kapılarını yeniden sanatseverlere açtı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu Sineması‘nın açılışında da aynı özeni, titizliği ve saygıyı gösterdiklerini dile getirerek, “Beyoğlu Sineması’nın içinde bulunduğu Halep Pasajı, yalnız İstiklal Caddesi’ne değil, ülkemizin tiyatro sanatına hayat vermiş, değer katmış bir mekan. Muhsin Ertuğrul’dan, Haldun Dormen’den, Ferhan Şensoy’dan daha nice ustalardan izler taşıyan bu pasaj, 1989’da Beyoğlu Sineması’nın açılmasıyla birlikte yeni bir işlev kazanmıştı.” ifadelerini kullandı.

Burasının, sinema sanatı denince akla ilk gelen yerlerden biri olduğunu kaydeden İmamoğlu, dünya sinemasından özel örneklere yer veren Beyoğlu Sineması’nın, Türk filmlerinin gösterim şansı bulamadığı bir dönemde Türkiye sineması adına çok önemli bir merkeze dönüştüğünü belirtti.

İmamoğlu, bir Türk filmiyle perdelerini açan Beyoğlu Sineması’nın, bu topraklarda üretilmiş eserlere dönük süreci hassasiyetle yönettiğini vurgulayarak, yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ilk uzun metrajlı filmi “Kasaba”nın sinemaseverlerle ilk kez burada buluştuğunu anlattı.

Açılışa katılan sanatçı Türkan Şoray da herkesin Beyoğlu Sineması ile ilgili bir anısı olduğunu söyledi.

Beyoğlu Sineması’nın yıllarca kentin kültür sanat hayatına katkı sunduğunu ifade eden Şoray, sinema salonunun önünde uzun kuyrukların oluştuğu eski günlerine dönmesini diledi.

Açılışta, yönetmen Metin Erksan’ın ”Sevmek Zamanı” filmi gösterildi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler