SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Osmangazi Demirtaş Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin İnşaatında Sona Gelindi

Kuyu sularındaki kaliteyi daha da artırmak amacıyla Demirtaş bölgesinde inşaatı süren paket içme suyu arıtma tesisi, günlük 52 bin metreküp kapasiteyle yaklaşık 400 bin kişiye hizmet verecek.

Yayınlanma:
ABONE OL

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sakarya, Dumlupınar, Cumhuriyet, Barbaros, İsmetiye, Alaşar, Doğanevler, Yıldızevler ve Altınova Mahalle Muhtarları ile birlikte devam eden inşaatı yerinde inceledi.

BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç’ten çalışma hakkında bilgi alan Başkan Aktaş, açıklamasında Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 90’ının Doğancı ve Nilüfer barajlarından, yüzde 10’unun ise Uludağ pınar kaynaklarından karşılandığını anımsattı.

Aktaş, ihtiyaç halinde kuyulardan da takviye yaptıklarını hatırlatarak şunları kaydetti:

İLGİLİ HABER Uludağ Eteklerinde Orman Yangını Çıktı
Kuyu sularındaki kaliteyi daha da artırmak amacıyla Demirtaş bölgesinde inşaatı süren paket içme suyu arıtma tesisi, günlük 52 bin metreküp kapasiteyle yaklaşık 400 bin kişiye hizmet verecek.

“Kentin su ihtiyacını karşılama noktasında can suyu olacak Çınarcık İçme Suyu Projemiz Ekim 2025’te tamamlandığında Bursa’nın 2060 yılına kadar su sıkıntısı olmayacak inşallah. Bu arada Demirtaş’ın 6 mahallesi başta olmak üzere dönem dönem suyun kalitesiyle alakalı ciddi sıkıntılar görülüyordu. Onu bertaraf etmek adına önemli bir çalışmayı hayata geçiriyoruz. Bölgedeki derin su kuyularından çıkan suların kalitesinin arttırılması amacıyla inşa ettiğimiz tesisimizi inşallah ocak ayı sonunda bitmiş olacağız. Şu an itibariyle nüfusu 100 binlerde olup her geçen gün gelişen Demirtaş mahallelerimizi daha kaliteli su ile buluşturmuş olacağız. Bölgenin her alandaki ihtiyaçlarını giderme noktasında canla başla çalışıyoruz.”

Doğancı ve Nilüfer Barajları ile pınar kaynaklarından sağlanan içme suyunu verimli şekilde kullanan Büyükşehir Belediyesi, kuraklık tehdidi öngörüsüyle bugüne kadar açılan 155 derin kuyu sayesinde Bursalıları susuz bırakmadı.

Zorunlu hallerde devreye alınan kuyu sularındaki bulanıklığın ortadan kaldırılması için daha önce Vakıf Mahallesi’ne paket içme suyu arıtma tesisi kazandıran Büyükşehir Belediyesi, benzer bir tesisi Demirtaş bölgesinde hayata geçiriyor. İnşaatı devam eden Osmangazi Demirtaş Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi, günlük 52 bin metreküp kapasiteye sahip olacak.

Doğanevler ve İsmetiye mahallerindeki yaklaşık 400 bin nüfusa hizmet verecek tesiste, ham sudaki bulanıklığın giderilmesi için 18 adet filtre tankından oluşan filtre binası, ham su ve temiz suyu toplayan 2 bin 500 metreküp kapasiteli depo bulunacak.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler