SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Almanya’dan Türkiye’deki Annelere Sevindiren Haber! 500 Euro Maaş ! İşte Başvuru Şartları

Almanya, ülkesinde çocuk yapmış ve Türkiye’ye yerleşmiş olan herkese, 'çocuk başı ayda 85 ile 251 euro' aralığında maaş bağlıyor. İşte o ayrıntılar

Yayınlanma:
ABONE OL

Almanya’da çocuk doğurmuş Türk anneler ya da çocuk sahibi olan Türk babalar, Türkiye’ye dönmüş olsa dahi, ‘Çocuk yetiştirme süreleri’ sebebiyle emekli maaşı alabilecek.

Türkiye, seçim öncesi ‘500 dolarlık asgari ücret’ konusunu konuşurken Almanya, ülkesinde çocuk yapmış ve sonra Türkiye’ye yerleşmiş olan aileleri maaşa bağlıyor. Ortalama maaş ise 500 ile 600 euro civarında olacak.

KİMSENİN FARKINDA OLMADIĞI KONU

Sözcü’nün haberine göre Almanya’da 1 Temmuz 2022 yılında aylık bağlama oranları güncellendi. Buna göre, Almanya’da yaşamış, orada çocuk sahibi olmuş ve daha sonra Türkiye’ye yerleşmiş bir çift ya da eş özellikle de anne, emeklilik kasasına bir formla başvurması durumunda, her bir çocuk başına emekli aylığı kazanabilecek.

İLGİLİ HABER Güney Afrikalı Bakan Pandor İsrail İstihbaratının Kendisini Tehdit Ettiğini Söyledi
Almanya, ülkesinde çocuk yapmış ve Türkiye’ye yerleşmiş olan herkese, 'çocuk başı ayda 85 ile 251 euro' aralığında maaş bağlıyor. İşte o ayrıntılar

almanya-2.webp

EBEVEYNLERİN ORTAK HAKKI

Almanya’da doğan her bir çocuk için, emeklilik sistemine puan ekleniyor. Örnek; bir çocuk yetiştirme zamanının bir aylığı 0,0833’den hesaplanıyor. Bir senede bu 1 puan ödeme noktası getiriyor.
Çocuk yetiştirme zamanı 10 yaşına kadar hesaplanıyor. Bunun sonucunda, 1 Ocak 1992 tarihinden önce doğan her bir çocuk için, anne ve babanın emeklilik hesaplarına, 2.5 seneye kadar çocuk yetiştirme kredisi alınıyor. 92 yılından sonra süre üçe katlanıyor.

ÇOCUK BAŞI NE KADAR MAAŞ?

Hesaplama vatandaş değil, kurum tarafından sağlanıyor. 1992 yılından sonra doğan her çocuk için anne- babanın emeklilik sistemine 3’er senelik prim ödenmiş gibi işlem uygulanıyor. Yani bir Türk anne Almanya’da 1992 yılından sonra 4 çocuk doğurmuşsa, 12 sene çalışmışlığı varmış gibi gözüküyor. 1992 yılından önce doğan çocuk başına 85 euro, 1992 yılından sonra doğan ilk çocuk için 171 euro, ikinci çocuk için 251 euro hesaplara yatırılıyor. Bu da en azından 422 euro maaş demek oluyor. Çocukların üçü de 1992 yılı sonrası ise, emekli aylığı 600 euroyu geçiyor. Çünkü, 92 yılından sonra doğan her çocuk başına 36 aylık prim ödenmiş gibi işlem uygulanıyor.

almanya-3.webp

NE ZAMAN BAŞVURU YAPILABİLİR?

Türkiye’ye yerleşmiş olan gurbetçiler, V0800 denilen formu doldurarak, Almanya’da kayıtlı oldukları emeklilik kasasına başvurmalı. Bu başvuruda geriye dönük 10 senelik ‘Çocuk yetiştirme emeklilik payı’ da istenebiliyor. Başvuru, Türkiye’de emekli olurken ya da emekli olma yaşına gelinince yapılıyor.

PARAYI ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

Başvuru formuyla beraber, çocukların doğum belgelerinin de gönderilmesi isteniyor. Almanya’da çocuk yetiştirme zamanları sebebiyle aylık bağlanması için, Almanya’da çalışmış olmak gerekmiyor. Ebeveynler olarak hak talep edebiliyorsunuz. Babalar da bu parayı alabiliyor. Fakat o zaman anneden onay alınması gerekiyor. Aynı durumda annenin de bu parayı tamamen alabilmesi için babadan onay alınması gerekiyor. Baba onay vermezse, anne sadece yarısını alabiliyor.

almanya-4.webp

PARALAR NEREYE YATIRILACAK?

Türkiye’den, çocuk yetiştirme emekliliği için başvuru yapanlara paraları, oradan SGK aracılığıyla bildirilecek bir banka hesabına yatırılıyor. Kişi Almanya’ya gelmiş ve tekrardan yerleşmişse, orada bulunan hesabına gönderiliyor. Babanın bu maaşı alması için, annenin izni gerekli. Anne izin veremiyorsa, özel durumu açıklaması gerekiyor.

KİMLER BU HAKTAN YARARLANABİLİYOR?

Anne ve baba çocuk yetiştirme zamanlarını kendi aralarında belirleyebilirler. Örneğin, tam maaş için 2 senelik eksik süresi olan baba 2 senesini, eğer 12 senelik süre hakkı varsa, anne de 10 senesini alıyor. Böylelikle anneye 10 senenin karşılığı meblağ bağlanıyor. Biyolojik ebeveynlere ek olarak, diğer kişiler de çocuk yetiştirme parası alabiliyor. Evlatlık alan üvey -koruyucu aileler, büyükanne ve büyükbaba ya da çocukla aynı evde yaşayıp ona “koruyucu ebeveynlik” yaptığını kanıtlayan akrabalardan oluşuyor.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler