SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Göbeklitepe’de Benzerine Rastlanılmamış “Boyalı Heykel” Bulundu

Göbeklitepe'de yapılan kazı çalışmalarında, yaban domuzu heykeli bulundu. Bu eser, döneminden bugüne kadar gelen ilk boyalı heykel buluntusu oldu.

Yayınlanma:
ABONE OL

Tarih öncesine ışık gösteren, dünya ölçeğinde çok önemli keşiflerin gerçekleştirildiği Taş Tepeler projesi bünyesinde 2023 yılında 9 arkeolojik alanda yapılan çalışmalarda son olarak insan ve hayvan heykellerine rastlanıldı.

boyali-heykel-2.webp

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği kazı çalışmaları sonucu Göbeklitepe’nin D yapısında kireçtaşından olma ve gerçek boyutlu olan yaban domuzu heykeli bulundu.

İLGİLİ HABER Bir Tırda 18 Kilo 240 Gram Esrar Ele Geçirildi
Göbeklitepe'de yapılan kazı çalışmalarında, yaban domuzu heykeli bulundu. Bu eser, döneminden bugüne kadar gelen ilk boyalı heykel buluntusu oldu.

adam-heykeli2.jpg

Üzerinde kırmızı, beyaz ve siyah pigment kalıntılar olan eser döneminden bu günlere kadar gelen ilk boyalı heykel buluntusu olarak kayıtlara geçti.
Göbeklitepe’de keşifler sonucu bulunan yaban domuzu heykeli, H şeklinde bir sembol, bir hilal, iki yılan ve üç insan yüzü veya maskesi olduğu öngörülen süslemelere sahip bir seki üzerinde bulundu.

heykel4.webp

İnsan Heykeli Çok Etki Yarattı

Karahantepe’de yapılan kazı çalışmalarındaysa dönemin en gerçekçi heykellerinden biri gün ışığına kavuşturuldu.
Gerçekçi bir yüz şekliyle tarih öncesi sanatın en etki yaratan örneklerinden biri olmaya aday 2,3 metre yüksekliğindeki heykel bir sekinin içinde zemine sabitlenmiş bir şekilde bulundu.
Ölü bir insan hissiyatı veren kaburga, omurga ve omuz kemiklerinin öne çıktığı oturur vaziyetteki heykelin bulunduğu bölgede duvara yerleştirilmiş bir akbaba heykeli ve zemine bırakılmış taş tabaklara rastlanıldı.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler