SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Reklam Kurulu 10 Ayda 75 Milyon TL Ceza ve Erişim Engeli Uyguladı

Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre Reklam Kurulu, aldatıcı reklamlar ve haksız ticari uygulamalarla mücadele kapsamında 10 aylık dönemde 75 milyon 835 bin 314 lira idari para cezası ve erişim engeli gibi caydırıcı yaptırımlar uyguladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Reklam Kurulu’nun son 10 ayda aldatıcı reklam ve haksız ticari uygulamalara karşı önemli adımlar attığı belirtildi.

Kurulun ekim ayı toplantısında değerlendirilen 139 dosyanın 125’inin mevzuata aykırı bulunduğu ve 11 milyon 693 bin 933 lira idari para cezası ile birlikte 40 dosya için erişim engeli tedbiri uygulandığı ifade edildi.

Ayrıca Youtube, Instagram ve çeşitli internet siteleri üzerinden tüketicileri istismar eden medyum, büyü ve fal tanıtımlarına karşı da mücadele verildiği vurgulandı. Bu kapsamda, 39 internet sitesine durdurma cezası ve erişimin engellenmesi tedbiri uygulandığı belirtildi.

İLGİLİ HABER Sibergöz-23 Operasyonlarında 146 Şüpheli Yakalandı
Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre Reklam Kurulu, aldatıcı reklamlar ve haksız ticari uygulamalarla mücadele kapsamında 10 aylık dönemde 75 milyon 835 bin 314 lira idari para cezası ve erişim engeli gibi caydırıcı yaptırımlar uyguladı.

BEBEK SUYU VE GRAMAJ HİLELERİNE YAPTIRIMLAR

Öte yandan, açıklamada bebek suyu tanıtımları ve gramaj değişimine ilişkin incelemelerde de bulunulduğu aktarıldı. Ebeveynlerin hassasiyetlerini istismar eden bebek suyu tanıtımlarına yasal izin alınmaksızın devam edildiği ve bu durumun tüketicileri yanıltıcı olduğu tespit edildi.

gramaj-hileleri.jpg

Ayrıca satışa sunulan ürünlerin gramajında yapılan gizli artışlara karşı da cezai yaptırımlar uygulandığı bildirildi.

Reklam Kurulu’nun yılın 10 ayında toplamda 1662 dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunduğu ve tespit edilen 1470 dosya için toplamda 75 milyon 835 bin 314 lira idari para cezası uygulandığı belirtildi.

Tüketicilerin korunması adına süregelen çalışmaların önemine vurgu yapılan açıklamada, haksız ticari uygulamalara karşı mücadelede kararlılık ifade edildi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler