ANDIMIZ

Önümüz malum seçim , Kemalizm zihniyeti  CHP oyunu sahnede , Amaç tartışma başlatıp oy devşirmek .

Olsa ne olur söyleyelim , aynı israil in yaptığı gibi çocukları tam öğrenme çağında despot , dayatmacı bir içeriğe sahip olan , marş formatında ezbercilik ve izimcilik aşılayan ve  bazı hasta ruhlu yöneticiler eliyle yağmur çamur kar dinlemeden Asker kafatası ile uygulatılan hatta daha ileri gidip bu marşı okumayanları da ülke düşmanı ilân edip cezalar verme cüreti gösterilen bir marş sadece .

Bu uygulama İsrail de var orada daha ileri gidip düşmanları , Yahudi olmayanların hizmetli oldukları , diğer insanlar, ya yanımızda olur yada bize çalışır olması gerektiğini ezberletiyorlar . 

100 yıl dır ezberci öğretimin bir işe yaramadığı gerçeğini de göz önünde bulundurursak durum netlik kazanıyor .

Öte yandan Türk , Türk lük ,Türk çülük kavramları da baskın olarak ışlenmekte , Bu ülke nin zenginliğini oluşturan , Lâz , Çerkes , Abaza, Tatar , Boşnak ,Arnavut ,Kürt , Zaza ,Dürzi Gayrimüslim  gibi topluluklar da unutulmamalı.

Amaç belli kargaşa ve kaos çıkartmak ???

 Murat Cin

Devamını Oku

Emniyetten 10 ilde taksi denetimi

Emniyet Genel Müdürlüğü, taksilerle ilgili artan şikayetler üzerine sivil giyimli bin 546 personelle 10 ilde 497 noktada denetim yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bazı taksi şoförlerinin kısa mesafe, çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşulları ile trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, bozuk parada sorun çıkardığı, turistlerin adres bilmemelerini fırsata çevirdiği yönünde çok sayıda şikayet alındığı belirtildi.

10 ilde 497 noktada denetim yapıldı

Artan şikayetler üzerine 10 ilde Asayiş Daire Başkanlığı koordinesinde sivil giyimli bin 546 personelle 497 noktada denetim yapıldığı bildirildi.

Denetimlerde 53 araç sahibine kısa yada uzun mesafe yolcu almaktan kaçınmaktan 13 bin 727 lira, 5 araç şoförüne olumsuz hava koşullarında yolcu almamaktan bin 295 lira, 23 araç şoförüne trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almamaktan 5 bin 957 lira para cezası kesildi.

Ayrıca, 2 araç sahibine güzergah uzatarak fazla para talep etmekten 518 lira, 9 araç sahibine yüksek sesle müzik dinlemekten 2 bin 331 lira, 2 araca para üstünü küsuratı ile vermemekten 518 lira, 29 araç sahibine ise taksimetre açmamak ve kısa mesafeye farklı fiyat talepten 7 bin 511 lira ceza uygulandı.

2 araç şoförü rahatsız edecek şekilde yüksek sesle konuşmaktan 518 lira, 11 araç şoförü uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunmaktan 2 bin 849 lira, 6 araç şoförü araç bakım ve temizliğini yapmamaktan bin 554 lira, 16 araç şoförü de araç içerisinde sigara içmekten bin 984 lira ödeyecek. 

Karayolları Trafik Kanunu kapsamında ise 50 araç sahibine taksimetre kullanmamaktan 26 bin 339 lira, 44 araç şoförüne taksimetre bulundurmamaktan 21 bin 688 lira, 83 araç sahibine seyir halinde cep telefonu kullanmaktan 8 bin 532 lira ceza kesildi.

Araçtan çöp atana da tehlikeli şerit değiştirene de ceza

Ekiplerin gizli yürüttüğü denetimlerde 28 araç şoförüne araçtan çöp atmaktan 2 bin 592 lira, 41 araç sahibine kırmızı ışık ihlalinden 8 bin lira, 778 araç sahibine emniyet kemeri takmamaktan 75 bin 348 lira ceza kesildi.

Ayrıca, 17 araç sahibine trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmekten 5 bin 770 lira, 4 sürücüye alkollü araç kullanmaktan 4 bin lira, 9 araç şoförüne uyuşturucu/uyarıcı madde etkisi altında araç kullanmaktan 46 bin 503 lira, 6 araç şoförüne alkol ve uyuşturucu ölçümü yaptırmayı reddetmekten 17 bin 214 lira, 61 araç şoförüne ise farklı konulardan 42 bin 916 lira idari para cezası olmak üzere toplam bin 279 araç sahibine 297 bin 697 lira para cezası verildi.

Denetimler sürecek

Uygulamada 1 kişi gözaltına alınırken, toplamda 4 bin 539 kişi sorgulandı, 4 bin 197 araç da kontrol edildi.

Kontrol edilen 195 kişi hakkında adli-idari işlem yapılırken, biri yaralama, biri uyuşturucu madde ticareti yapmak, biri yağma, altısı da diğer suçlardan olmak üzere 9 aranan şahıs yakalandı.

Denetimlerde 3 aranan araç tespit edilirken, 66 araç trafikten men edildi. Ayrıca, araçlarda çok miktarda kesici ve delici aletle sopalar bulundu.

Açıklamada, "Emniyet Genel Müdürlüğümüzce ticari taksilerde seyahat eden vatandaşlarımızın güvenilir bir hizmet almalarını sağlamak, yaşanabilecek sorunları aza indirmek amacıyla sivil polislerin habersiz ve gizli olarak katıldığı bu tarz uygulamalar belirli periyotlarda devam ettirilecektir" bilgisi verildi. 

Devamını Oku
Emniyetten 10 ilde taksi denetimi

Irak'ın kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi

Irak'ın kuzeyi Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekatlarında üs bölgelerine saldırı hazırlığında olan silahlı 4 terörist etkisiz hale getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yurt dışında terör operasyonlarına kararlılıkla devam ediyor.

Genelkurmay Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Irak'ın kuzeyi Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerine 18 Ekim'de hava harekatları düzenlendi.

Yapılan operasyonlarda üs bölgelerine saldırı hazırlığında olan silahlı 4 terörist etkisiz hale getirildi.

Devamını Oku
Irak'ın kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi

Renault'dan Bursa'ya 100 milyon euroluk yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Renault'nun kuracağı Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası için "Bu yatırım proje bazlı teşvik sistemi sayesinde gerçekleşti" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) Oyak Renault Otomobil Fabrikaları AŞ bünyesinde inşa edilecek Türkiye'nin ilk Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası temel atma töreninde yaptığı konuşmada, çok güzel ve heyecanlı bir gelişme için bir araya geldiklerini söyledi.

Sanayinin lokomotifi olan otomotiv sektöründe dev bir yatırım yapıldığını belirten Varank, "Oyak Renault tarafından bugün temelleri atılan Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikasının ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu yatırım proje bazlı teşvik sistemi sayesinde gerçekleşti. Bu tesisle birlikte ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloğu üretilecek. Bu bloklar Renault'nun hibrit araçlar için geliştirdiği yüksek teknolojili yeni nesil motorlarda kullanılacak ve üretimin büyük bir bölümü ihraç edilecek" diye konuştu.

İlk olarak, temellerini attığımız bu tesis, yüksek katma değerli üretim hedefimize doğrudan hizmet ediyor. Üretim aşamasında, dünyada sadece birkaç yerde bulunan yüksek teknoloji kullanılacak. Nitelikli istihdama ve ihracata ciddi katkılar sunulacak. Cari açığı yıllık 2,3 milyar dolar azaltabilecek bir üretimden bahsediyorum. Amacımız bu ve benzeri yatırımları kat kat artırmaktır. Üretimde yapısal bir dönüşüme ihtiyacımız var. Türk sanayisi, bu dönüşümü gerçekleştirebilecek güce sahip. Devlet olarak biz de tüm imkanlarımızla girişimci ve sanayicilerin yanındayız. Oldukça cazip bir teşvik sistemine sahibiz. Bakanlık olarak, yerli ve yabancı ayrımı gözetmeden yüksek katma değerli yatırımları ülkemize çekmeyi hedefliyoruz."

"Sunduğumuz tüm desteklerde yerlileştirme programını merkeze alacağız"

Varank, Türkiye'ye yatırım yapan, üreten ve istihdama katkı sağlayan tüm firmaların çok kıymetli olduğunu vurguladı:

"Oyak Renault tarafından yapılan bu yatırımın ikinci önemli özelliğiyse yerlileştirme politikamıza olan desteğidir. Üretimde kullanılacak birçok ürün burada yapılacak ya da yerli yan sanayi üreticilerimizden temin edilecek. Bu sayede yerli kaynaklarımızdan mümkün olan en verimli şekilde faydalanabileceğiz. Biliyorsunuz, sanayide ara malı ithalatımız çok yüksek. Bu problemi aşmak adına yerlileştirme programını hayata geçirdik. Sunduğumuz tüm desteklerde bu programı merkeze alacağız. Böylelikle ithalata olan bağımlılığı azaltıp hem cari açığın düşmesine hem de dış kaynak ihtiyacının azaltılmasına fayda sağlayacağız. Ekonominin temelleri, reel sektördeki bu dönüşüm sayesinde daha da güçlenecek. Sağlıklı büyüme ve nitelikli istihdam artışıyla küresel ekonomide hak ettiğimiz sıralara yükseleceğiz. Bu yatırımı benim açımdan çok değerli kılan son özellik ise ülkemize ve ekonomiye duyulan güvenin somut bir göstergesi olması."

Devamını Oku
Renault'dan Bursa'ya 100 milyon euroluk yatırım

Irak'ın kuzeyinde silah ve mühimmat depoları imha edildi

Irak'ın kuzeyi Zap, Kandil ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekatlarında terör örgütüne ait sığınak, barınak ve silah, mühimmat depoları imha edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yurt dışında terör operasyonlarına kararlılıkla devam ediyor.

Genelkurmay Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Irak'ın kuzeyi Zap, Kandil ve Hakurk bölgelerine bugün hava harekatları düzenlendi.

Yapılan operasyonlarda bölücü terör örgütüne ait sığınak, barınak, silah ve mühimmat depoları imha edildi.

Devamını Oku
Irak'ın kuzeyinde silah ve mühimmat depoları imha edildi

Devletin kasasına ÖTV'den 164 milyar lira girecek

Devletin kasasına gelecek yıl özel tüketim vergisinden (ÖTV) 164 milyar lira girmesi planlanırken, gelir vergisinden de 176,7 milyar lira kaynak hedefleniyor.

Toplam bütçe gelirinin gelecek yıl 966 milyar 672 milyon 787 bin lira olması bekleniyor. Gelirlerde ret ve iadelerin de 99 milyar 376 milyon 384 bin lira olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Gelecek yıl bütçesinde ÖTV'den 164 milyar 31 milyon 56 bin liralık, 2020'de 193 milyar 745 milyon 951 bin liralık tahsilat öngörülüyor.

ÖTV'nin dağılımına bakıldığında, 2019'da petrol ve doğal gaz ürünlerinden 68 milyar 743 milyon 839 bin lira, motorlu taşıtlardan 24 milyar 36 milyon 32 bin lira, alkollü içkilerden 15 milyar 309 milyon 448 bin lira, tütün mamullerinden 45 milyar 655 milyon 442 bin lira, kolalı gazozlardan 936 milyon 945 bin lira, dayanıklı tüketim ve diğer mallardan 9 milyar 349 milyon 350 bin lira gelir hedefleniyor.

Kurumlar ve gelir vergisi gelirleri

Gelecek yıl bütçesinde gelir vergisinden 176,7 milyar lira, kurumlar vergisinden 81 milyar liralık gelir bekleniyor. Gelir vergisinin 2020'de 206,2 milyar liraya, 2021'de de 230,2 milyar liraya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kurumlar vergisinden de devletin 2020'de yaklaşık 96,8 milyar liralık, 2021'de de 109,3 milyar liralık gelir hedefi bulunuyor.

Dahilde alınan KDV gelirinin gelecek yıl yaklaşık 153 milyar lira, 2020'de 178,7 milyar lira, 2021'de de 200,2 milyar lira olması bekleniyor.

Gelecek yıl veraset ve intikal vergisinden 1 milyar lira, motorlu taşıtlar vergisinden 16,1 milyar lira gelir öngörülüyor.

Devamını Oku
Devletin kasasına ÖTV'den 164 milyar lira girecek

Almanya Brexit'te "anlaşmasız ayrılmaya" hazırlanıyor

İngiltere'nin herhangi bir anlaşmaya olmadan AB'den ayrılması durumuna hazırlık yapan Almanya, türev piyasalarını ve sigortacılık sektörünü korumak için yasa çıkarmaya hazırlanıyor

İngiltere'nin Avruğa Birliği'nden anlaşmasız şekilde ayrılmasının Alman şirketlerini önemli ölçüde etkilemesinden endişe duyan Alman Maliye Bakanlığı, özellikle finansal piyasalarda kaosun önüne geçmek için hazırlık yaptığını duyurdu.

Alman hükümeti, bu çerçevede, sınır ötesi yapılan sigorta ve türev sözleşmelerini koruyacak iki yeni kanun üzerinde çalışma yapıyor.

AB üyesi ülkelerle koordineli olarak çalışılıyor

Hükümet, bu konuda, Fransa, İspanya ve İtalya’nın da içinde olduğu birlik üyesi diğer ülkelerle koordineli olarak çalışıyor.

Alman Maliye Bakanlığı ayrıca, sert bir Brexit sonrası oluşacak vergi sorunlarına ve ipotek karşılığı gayrimenkul kredisi veren bankalarına etkisine yönelik de hazırlık yapıyor.

Euro bazlı türev ürünlerin takası, en büyük Brexit belirsizliklerinden biri olarak dikkat çekerken, London Stock Exchange Group’un sahibi olduğu LCH (London Clearing House), günlük 1 trilyon euro'dan fazla işlemlerin takasını gerçekleştiriyor.

"Sürecin uzatılması sorunları çözmeyecek"

Öte yandan, Almanya'nın Avrupa ile İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, AB’nin, Brexit sonrası geçiş döneminin uzatılmasını engellemeyeceğini ancak sürecin uzatılmasının sorunları çözmeyeceğini belirterek, Brexit görüşmelerinde İrlanda ve Kuzey İrlanda arasında sorunlu sınırla ilgili henüz makul bir çözüm olmadığını bildirdi. 

İngiltere ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır sorunu

Avrupalı liderler, 17-18 Ekim'de Brüksel'de Brexit'i görüşmüştü. İngiltere ve AB arasındaki Brexit müzakerelerinde en fazla tartışılan başlıklar arasında, Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır sorunu bulunuyor.

Devamını Oku
Almanya Brexit'te "anlaşmasız ayrılmaya" hazırlanıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yerli yazılım hamlesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK ve ULAKBİLİM tarafından geliştirilen Pardus İşletim Sistemi ve açık kaynak kodlu alt projelerine geçiş kararı aldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yürütülen çalışmaların ardından, dönüşüme uygun yerlerde Pardus İşletim Sistemi'ne geçiş çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda ilk olarak Keçiören ilçesindeki Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi'nde bulunan tüm bilgisayarlarda açık belge biçimini destekleyen ve TÜBİTAK ULAKBİM tarafından desteği verilen "LibreOffice" ofis uygulamasına ve Pardus İşletim Sistemi'ne dönüşüm sağlandı.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, kamusal hizmetlerin Pardus ve açık kaynak kodlu uygulamalarla aksatılmadan verilebilmesi için kurulan Açık Kaynak Kod Şube Müdürlüğü çatısı altında, tüm belediye bilişim altyapısında sistematik ve planlı şekilde dönüşüm çalışmaları ise sürüyor.

Devamını Oku
Ankara Büyükşehir Belediyesinden yerli yazılım hamlesi

BM ve AB'den Soçi mutabakatına destek

AB ve BM, Türkiye ile Rusya arasında İdlib'de ateşkesin korunmasına yönelik varılan Soçi mutabakatının "tam olarak" uygulanması gerektiğini vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin Brüksel'de Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'yla bir araya gelmesinin ardından yapılan yazılı açıklamaya göre, ikili Suriye'deki gelişmeleri ele aldı. 

"Soçi mutabakatı tam olarak uygulanmalı"

Tarafların Suriye'de Anayasa Komitesi kurulmasının ülkedeki siyasi dönüşüm için kilit öneme sahip olduğu konusunda mutabık kaldığı belirtilen açıklamada, AB'nin bu sürece ne tür katkı sağlayabileceğinin görüşüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, İdlib'deki gelişmeler ışığında AB ve BM'nin, "Türkiye ve Rusya liderleri tarafından varılan Soçi mutabakatının tam olarak uygulanmasının öneminin altını çizdiği" ifade edildi.

Soçi mutabakatı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran'da 7 Eylül'de düzenlenen Suriye konulu zirvedeki teklifi üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ateşkesin korunması ve sağlamlaştırılması için 17 Eylül'de Soçi'de ek önlemleri görüşmüştü.

Erdoğan ve Putin arasında sağlanan mutabakatta, 15 Ekim'e kadar 15 ila 20 kilometrelik bir hatta silahsızlanma bölgesi oluşturulması, denetimin Türk ve Rus askerleri tarafından yapılması öngörülmüştü.

Devamını Oku
BM ve AB'den Soçi mutabakatına destek

Adalet Bakanı Gül'den Danıştay'a 'öğrenci andı' tepkisi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anayasa'ya göre Danıştay'ın yerindelik denetimi yapamayacağını, idarenin yerine geçemeyeceğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Danıştay 8. Dairesi'nin ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal eden kararıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Gül, yargı kararlarının ihtilaf çıkarmayıp, ihtilafları gidermesi gerektiğini, bunun yolunun da Anayasa'ya sadakatten, her organın kendi meşru sınırları içinde kalmasından geçtiğini belirtti:

"Anayasamız'a göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez. Bir yürütme tasarrufunun bilimsel temelini sorgulamak da yargının anayasal konumunu, kabiliyetini aşar. Adeta idarenin yerine geçerek işlem tesis eden Danıştay 8. Dairesi'nin öğrenci andına ilişkin kararı, maalesef bu ölçütleri karşılamaktan uzak kalmıştır."

Devamını Oku
Adalet Bakanı Gül'den Danıştay'a 'öğrenci andı' tepkisi