Coronavirus (Covid-19)

  • 19,253,777Coronavirus Vaka Sayısı
  • 717,644Ölü Sayısı
  • 6,180,988Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 05:00

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

İran Merkez Bankası'nın SWIFT sistemine erişimi durduruldu

Dünya genelinde bankalar arasında elektronik fon transferi sağlayan SWIFT şirketinin, ABD'nin yaptırımları kapsamında İran Merkez Bankası'nın ve İran'daki diğer finansal kuruluşların #SWIFT sistemine erişimini kestiği belirtildi.

Reuters'in ABD Hazine Bakan Yardımcısı Sigal Mandelker'e dayandırdığı haberine göre SWIFT, ABD'nin yaptırımlarına uyulması sonucunda İran Merkez Bankası'nın ve İran'daki diğer finansal kuruluşların sisteme erişimini durdurdu.

ABD Başkanı Donald #Trump, 8 Mayıs'ta nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmuş ve #İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını, yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketini 7 Ağustos'ta resmen hayata geçirmişti.

ABD'nin İran'a yönelik ikinci yaptırım paketi, 180 günlük sürenin dolmasının ardından 5 Kasım'dan itibaren devreye girmişti.

Devamını Oku
İran Merkez Bankası'nın SWIFT sistemine erişimi durduruldu

ABD'den Yaptırım Hakkında Açıklama Geldi

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada ABD yönetimi, 2015 nükleer anlaşması kapsamında kaldırılan tüm İran yaptırımlarının yeniden hayata geçirileceğini duyurmuştu.

 

ABD, İran'a uyguladığı yaptırımlar hakkında detayları açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Türkiye, İran yaptırımlarından muaf tutulacak." dedi.

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Hazine Bakanı Mnuchin İran'a yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Pompeo, İran yaptırımlarından muaf tutulan ülkeler arasında Türkiye olduğunu da belirtti.

 

Yapılan açıklamada İran'a uygulanan yaptırımlar hakkında detaylar da açıklandı. Türkiye ve 8 ülke yaptırımlardan muaf tutuldu.

 

ABD 50 İran Bankası ile 700'den fazla İranlıyı da yaptırım listesine aldı. İran Air ve Bank Malli de yaptırım kapsamına alındı.

 

İran atom enerjisi organizasyonu ve 23 iştiraki ile ilgili kurumlar da yaptırım listesine dahil edildi.

 

#abd #iran #yaptirim

Devamını Oku
ABD'den Yaptırım Hakkında Açıklama Geldi

ESED İDLİB’İ

Esed rejimi ve destekçisi yabancı terörist gruplar, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki ateşkesin korunması için varılan mutabakata rağmen bölgeye düşük yoğunluklu topçu atışlarına devam ediyor.

Rejim güçleri ve İran destekli yabancı terörist gruplar, mutabakata karşın Lazkiye kırsalı, İdlib'in güneyi, Halep'in batısı ve Hama'nın kuzeyi ile batısındaki köylere topçu atışlarını sürdürüyor.

 

AA'ya bilgi veren güvenilir yerel kaynaklar, mutabakatın sağlanmasının ardından atışların devam ettiği lokasyonları, Hama'nın Latamne ve Ebu Ubeyde, Halep'in Raşidin ve Kefer Hamra, İdlib'in Temania, Tel Merak ve Lazkiye'nin Kürtdağı olarak bildirdi.

Mutabakat öncesi döneme göre daha düşük yoğunluklu seyreden saldırılarda bir sivil hayatını kaybetti, 6 sivil yaralandı.

Bölgede hakim askeri muhalifler ve Heyet Tahrir Şam da topçu atışlarıyla karşılık verdi. 

#idlib #Esed #Türkiye #Rusya #İran

Devamını Oku
ESED İDLİB’İ

RUS VE ESAD JETLERİ İDLİB'İ VURUYOR

Rus ve Esad rejim uçakları Idlib'i vuruyor 

 Şimdi ne olacak ? Koca bir Hiç....

Mazlumlar ölüyor, İnsanlık ölüyor. 

ABD bu kabul edilemez diyecek ve #Suriye'ye yönelik yeni bir saldırı başlatacak. 

 

#Rusya #Iran #News #Suriye #Afrin #ABD #USA #Trump #Erdoğan #Idlib 

RUS VE ESAD JETLERİ İDLİB'İ VURUYOR

İDLİB’TEN KAÇIŞ BAŞLADI

İdlib’in vurulmaya başkasıyla İdlib’ten kaçış başladı. İlk gelenler Reyhanlı’ya getirilidi getirilenler arasında yeni doğmuş bebek görüntülere yansıdı. #idlib #suriye #iran #rusya #Türkiye 

Foto Tgrt haber 

İDLİB’TEN KAÇIŞ BAŞLADI

İDLİB’E HAVA SALDIRISI

Tahran’da 3 zirve başlamasına dakikalar kala idlib’e yönelik saldırı başlatıldı hava saldırısına 2 Suriye ve 3 Rus savaş uçakları katılıyor bölgede tansiyon üst seviyede. #idlib #rusya #iran #Türkiye #suriye 

İDLİB’E HAVA SALDIRISI

İran yeni savaş uçaklarını tanıtacak

ABD'nin yaptırım uyguladığı İran yeni bir silah sistemini tanıtmaya hazırlanıyor. İran Savunma Bakanı Hatemi, önceliklerinin füze sistemlerini geliştirmek olduğunu söyledi.
İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, İran haber ajansı Farsi'ye yaptığı açıklamada Çarşamba günü İran'ın yeni savaş jetlerini kamuoyuna tanıtacaklarını söyledi. Hatemi, Çarşamba gününün İran'ın Ulusal Savunma Sanayisi Günü olduğuna dikkat çekti. Açıklamasında "En büyük önceliğimiz füze sistemlerimizin geliştirilmesi" diyen Hatemi, bu alanda daha fazla çalışmanın gerekli olduğunu vurguladı.

Uluslararası toplumla İran'ın imzaladığı nükleer anlaşmadan çekilen ve İran'a yönelik yaptırımlarını yeniden devreye sokan ABD Başkanı Donald #Trump, çekilme kararına anlaşmada İran'ın füze programına karşı yeterli önlem alınmadığını gerekçe olarak göstermişti.

#İran'ın hava savunması, Rus uçakları ve 1979 tarihli İslam Devrimi öncesinden kalma ABD modellerinden oluşuyor. Uluslararası yaptırımlar nedeniyle kendi silahlanma endüstrisini kuran İran, ülke içinde geliştirdiği ve "Kahir 313" adı verdiği yeni savaş jetlerini 2013 yılında tanıtmıştı.

İran donanması da Cumartesi günü yine İran üretimi "Kamand" adlı bir füze savunma sistemini bir savaş gemisine yerleştirdiğini duyurmuştu.

"Yaptırımların üstesinden geleceğiz"

İRNA haber ajansına konuşan İran Devlet Başkanı Yardımcısı İshak Cihangiri de İran'ın #ABD'nin uyguladığı yaptırımların üstesinden geleceği kanaatinde olduğunu söyledi.

Cihangiri, "Şu anda ekonomimiz açısından kritik bir dönemdeyiz. Ancak bir çıkmaza girmiş de değiliz" diyerek İran'ın yeteri kadar insan gücü ve doğal kaynaklara sahip olduğunu ifade etti.

Ekonomik krizin pençesindeki İran'da ülkenin para birimi Riyal, geçen nisan ayından bu yana yarı yarıya değer kaybetti.

#DW

Devamını Oku
İran yeni savaş uçaklarını tanıtacak

Ruhani'nin maç keyfi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin #2018FIFA Dünya Kupası'nda Fas karşısında 1-0 galibiyetle ayrıldığı maçı evinde alışılmışın dışında kıyafetle çay keyfi eşliğinde izledi. Ruhani fotoğraflarını da sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Ruhani, #İran Milli Futbol Takımı'nın dün 2018 Dünya Kupası'ndaki ilk karşılaşmasını eşofman ve üzerinde Farsça '12'nci oyuncu' yazılı tişörtle evinde izledi.

Devamını Oku
Ruhani'nin maç keyfi Ruhani'nin maç keyfi

İran Milli Takımı'na Nike ambargosu

ABD Başkanı Donald #Trump'ın, #İran ile yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çıkma ve Tahran'a ağır ekonomik yaptırımlar uyulama kararının 2018 Dünya Kupası finallerine de etkisi olacak.

Rusya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek Dünya Kupası finallerine katılan oyuncuların yüzde 60'ının kramponunu tedarik eden #Nike firması, bu yaptırım kararının ardından İranlı futbolculara ayakkabı vermeyecek.

#fifa2018

Nike firması tarafından, NBC News'e yapılan açıklamada, "Yaptırım kararı uyarınca bir Amerikan şirketi olarak İran mili futbol takımı oyuncularına bu kez ayakkabı veremeyiz. "denildi.

Yaptırımlarla ilgili kararları denetlemekle sorumlu ABD Hazine Bakalığı internet sitesinden yapılan bir açıklamaya göre, ambargoyu delen şirketlere 1 milyon dolara kadar para ve 20 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

İran milli futbol takımı teknik direktörü Carlos Queiroz Nike firmasının kararına tepkisini şu şekilde dile getirdi: "Futbolcular, bu spor malzemesine alışmış, Dünya Kupası'ndaki önemli karşılaşmalardan bir hafta önce bu tür bir karar vermeleri doğru değil.

Carlos Queiroz, FIFA'nın derhal duruma müdahale etmesi çağrısında bulundu.

Euronews

Devamını Oku
İran Milli Takımı'na Nike ambargosu