Coronavirus (Covid-19)

  • 244,403,906Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,963,306Ölü Sayısı
  • 18,026,894Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 01:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Avustralya'da polisle kişisel veri paylaşımını zorunlu kılan tasarı yasalaştı

Avustralya'da Google, Facebook ve Apple gibi teknoloji devlerinin kullanıcılarına ait kişisel şifreli bilgileri polisle paylaşmalarını mecburi hale getirecek yasa tasarısı parlamentonun alt ve üst kanadından geçti.

Avustralya'da iktidarda bulunan Liberal-Ulusal Parti hükümeti tarafından parlamentoya sunulan internet kullanıcılarının şifreli verilerinin istihbarat birimleriyle paylaşımını zorunlu kılan ve bu sabah meclisten geçen yasa tasarısı senatoda da kabul edilerek yasalaştı.

Tasarı, daha önce 'gizlilik ve güvenlik' konusunun ihlal edileceği endişelerini dile getiren ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin şartlı desteğiyle senatodan geçmiş oldu.

Tasarının kabulünün ardından açıklamada bulunan İşçi Partisi lideri Bill Shorten, parlamentonun son gününde oylanan tasarıda değişiklik istemelerine rağmen Avustralyalıların yılbaşı tatilini kaygıdan uzak geçirmesini istedikleri için 'evet' oyu verdiklerini belirterek, taleplerini, şubat ayındaki ilk oturumda gündeme getireceklerini söyledi.

Shorten, "Güvenlik birimlerimize en azından ihtiyaç duydukları 'malzemeleri' vermek maksadıyla yasayı geçirdik. Biz yasada gerekli değişiklikler olmadan bu yasanın geçmesini kabul ediyoruz ancak şubat ayında, parlamentonun açıldığı ilk günde hükümetin bizim gerekli olduğunu düşündüğümüz değişiklikleri yapmaları şartıyla" dedi.

Yeni yasaya göre, terör şüphelileri, silahlı gruplar ve organize suç örgütlerinin muhtemel saldırılarına karşı güvenlik birimleri gerekli izinleri alarak söz konusu kişiler hakkında teknoloji şirketlerinden kişisel bilgi talebinde bulunabilecek.
İstenilen bilgileri ve yasa dışı etkinliklere ilişkin verileri paylaşmayan şirketlere 10 milyon dolara kadar para cezası verilebilecek.

Ayrıca veri paylaşımında bulunmayan şahıslar da hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Teknoloji devleri, tasarı yasalaşmadan önce uygulamanın başka ülkelerde emsal teşkil edeceği endişesiyle karara tepki göstermişti.

Üyeleri arasında #Facebook, #Apple, #Google, #Amazon ve #Twitter gibi şirketlerin bulunduğu Digital Industry Group (DIGI), sistem değişikliğinin Avustralyalıların veri güvenliğini zayıflatacağını öne sürmüştü.

Devamını Oku
Avustralya'da polisle kişisel veri paylaşımını zorunlu kılan tasarı yasalaştı

Amazon Türkiye açıldı

E-ticaret devi Amazon bugünden itibaren resmen Türkiye pazarına girdi. Amazon.com.tr adresine girenler uzunca bir mesajla karşılaşıyor ve alışveriş yapabiliyor.

Dünyanın en zengin ismi Jeff Bezos'un e-ticaret devi Amazon'un Türkiye'ye geleceği bir süredir konuşuluyordu. Yaz aylarında başlamayı planladığı Türkiye operasyonlarını bir süre bekleten Amazon, diğer yandan da İstanbul'dan eleman arayışına girmiş ve satış ve pazarlama pozisyonları kapsamında iş ilanlarını yayınlamıştı.
Bu sabah ise amazon.com.tr'ye girenler siteye erişim sağlayabildiği gibi Amazon'un Türkiye'ye özel mesajını görüyor. Mesajda kısaca şu satırlara yer veriliyor:

"Amazon.com'un kurulduğu 1995 yılından bu yana Türkiye'deki yüz binlerce müşterimiz, dünyanın dört bir yanındaki #Amazon mağazalarından milyonlarca ürün sipariş etti. Bugün Türkiye'deki müşterilerimizin Amazon alışveriş deneyimlerini zenginleştirecek olan Amazon.com.tr'nin açıldığını duyurmanın gururunu yaşıyoruz."

Piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan Amazon'un bu yılın ikinci çeyreğindeki net karı, şirket tarihinde bir çeyrekte elde edilen en yüksek rakam olmak üzere 2,5 milyar dolar olmuştu.

Devamını Oku
Amazon Türkiye açıldı

Müslüman Amazon çalışanları Ramazan için sendikalaştı

Dünya'nın en büyük internet alışveriş sitesi #Amazon, özel indirim günü 'Prime Day' öncesi iş yükü artan #Müslüman çalışanlarının Ramazan boyunca kolaylıklar sağlanması talebini kabul etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Minnesota eyaletinde bulunan dört depoda toplam binden fazla Doğu Afrikalı Müslüman göçmen çalışıyor. Her sene Temmuz'da yapılan 'Prime Day' öncesi depolarını dolduran Amazon'un çalışanları, indirim öncesi dönemin bu sene Ramazan ayına denk gelmesinden dolayı, bazı kolaylıklar sağlanmasını talep ediyor.

Amazon çalışanları ilk defa sendikalaştı
Daha önceden hiçbir sendikaları olmayan Amazon çalışanları, ilk defa bu sefer birleşerek taleplerini ortak bir sesle dile getirdi. Düşük işsizlik oranları sebebiyle çalışan bulmadaki zorluklar ve Amazon için kritik bir dönemde olunması, dev şirketin talepler karşısında geri adım atarak bunları kabul etmesine yol açtı.

4 Haziran Pazartesi günü Eagan şehrindeki deponun önünde toplanan Müslüman çalışanlar, Prime Day öncesinde şirketin arttırdığı iş yükünü protesto etti. Çalışanlar iki kişinin yapması gereken işleri tek başlarına yapmaya zorlandıklarını ve bu sebeple çeşitli hastalıklara maruz kaldıklarını belirtti.

Protestolarının ardından şirket yetkililerine verdikleri bir mektupla isteklerini açıklayan çalışanlar, oruç tuttukları süre boyunca işlerinin hafifletilmesini ve Ramazan Bayramı için kendilerine izin verilmesini talep etti.

"Çalışanlarımızın dini inançlarına saygı gösteriyoruz"
Amazon ise, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada, "Çalışanlarımıza pozitif, güvenli ve uygun çalışma şartları sunuyoruz. Saatlik 15 Dolar maaş ve avantajlar sağlıyoruz. Çalışanların dini inançlarına da saygı gösteriyoruz ve gerekli tüm imkanları sunuyoruz." dedi.

Çalışanların Ramazan taleplerini kabul eden şirket, dini ay bitene kadar çalışanların iş yükünü azaltacaklarının ve tüm çalışanlara ibadethane açacaklarının sözünü verdi.

Amazon kendi çalışanlarına yönelik sert
Amazon şirketinin kendi çalışanlarına uyguladığı zor şartlar daha önce de gündeme geldi.

Bir kitabı için bilgi toplamak amacıyla İngiltere'deki bir depoda çalışan yazar James Bloodworth, The Sun gazetesine yaptığı açıklamada, çalışanların ceza alma korkusuyla tuvalet arasına ayrılmadıklarını, bunun yerine şişelere işediklerini söyledi.

Tuvaletlerin bazen yüzlerce metre arayla olduğunu ifade eden yazar, çalışanların bu sebeple uzun ara vermek zorunda kaldıklarını belirtti.

Yazar, ayrıca, depoyu havalimanı güvenliğine sahip bir hapishaneye benzetti. Giriş ve çıkışların kontrol edildiği depoda çalışanların kolileri çalmaması için çok sıkı önlemlerin alındığının da altını çizdi.

Devamını Oku
Müslüman Amazon çalışanları Ramazan için sendikalaştı