Coronavirus (Covid-19)

  • 13,026,973Coronavirus Vaka Sayısı
  • 571,076Ölü Sayısı
  • 4,880,689Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Spotify'dan Apple'a suçlama

Mobil müzik ve podcast yayıncısı Spotify, Apple'ın mobil uygulama mağazasında uyguladığı kuralların haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle AB Komisyonu'na şikayette bulundu.

İsveçli mobil müzik ve podcast yayıncısı #Spotify, Apple aleyhine Avrupa Birliği (AB) nezdinde anti-tröst şikayetinde bulundu.
Şirketin kurucusu ve patronu Daniel Ek, yaptığı açıklamada, Apple'ın mobil uygulama mağazasında uyguladığı kuralların, Spotify ve diğer müzik uygulamaları aleyhine haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle AB Komisyonu'na şikayette bulunduğunu bildirdi.

Apple'ın uygulama mağazasında kendi satın alma uygulaması üzerinden yapılan uygulama içi ödemelerden yüzde 30 pay aldığına dikkati çeken Ek, bunun platform üzerinde faaliyet gösteren diğer müzik uygulamalarının Apple'ın kendi müzik servisine karşı fiyat dezavantajı yaşamasına yol açtığını belirtti.

Ek, uygulama üreticilerinin #Apple'ın mağaza içi satın alma uygulamasını kullanmaması halinde ise bazı teknik kısıtlamalarla karşılaştığını, örneğin kullanıcılara e-posta gönderemediğini, kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik geliştirmelerini bloke ettiğini ve rakiplerini Siri, HomePod ve Apple Watch gibi komşu platformlardan dışladığını ifade etti.
Apple'ın hizmet üretmediği alanlarda faaliyet göstermeyen #Uber ve Deliveroo gibi uygulamaların yüzde 30'luk ödeme kesintisi ve diğer kısıtlamalardan muaf olduğunu vurgulayan Ek, bunun Apple'ın hem mağaza yöneticisi hem de uygulama üreticisi olmasını, haksız rekabet için kullandığının kanıtı olduğunu savundu.

Sağlıklı bir eko-sistemin oluşturulması için adil rekabetin güvence altına alınması gerektiğinin altını çizen Ek, bunun için Apple'ın sunduğu hizmetlerin diğer uygulamalarla eşit şartlarda platformda yer alması gerektiğini vurguladı.


Ek, ayrıca, platformların uygulama üreticilerini belirli ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamaya ve kullanıcılarıyla iletişim kurmasını engellemeye hakkı olmaması gerektiğini dile getirdi.
AB Komisyonu'ndan bir yetkili, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada Komisyonun Spotify'ın şikayetini aldığını ve konuyla ilgili standart prosedürün işletileceğini kaydetti.

Apple ise konu ile ilgili henüz açıklama yapmadı.

AB Komisyonu'nun son yıllarda anti-tröst konularında teknoloji devleri aleyhinde aldığı kararlar dikkati çekiyor. Komisyon 2017 yılında #Google'ı alışveriş uygulamalarıyla ilgili şikayetler nedeniyle 2,4 milyar dolar, 2018'de ise mobil platformu #Android'de haksız rekabete yol açan uygulamaları nedeniyle 4,3 milyar dolar para cezasına çarptırmıştı.

Devamını Oku
Spotify'dan Apple'a suçlama

Google Android’de değişiklik yapacak

Google, Android işletim sistemi nedeniyle AB'den tekrar para cezası almamak için uygulamalarını kullanacak mobil cihaz üreticilerinden lisans ücreti alacak.

#Google'ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, yaptığı yazılı açıklamada, #Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle AB'nin kestiği 4,3 milyar avro para cezasının tekrarlamaması için AB Komisyonuna çözüm önerilerinin sunulduğunu kaydetti.

Google'ın Android işletim sistemi kullanan akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihaz üreticileriyle yaptığı anlaşmaları güncellediğini belirten Lockheimer, Samsung, Huawei gibi üreticilerin Android'le uyumlu olmayan cihaz üretmelerine imkan tanındığını bildirdi.

Lockheimer, Android işletim sistemi kullanacak mobil cihaz üreticilerinin Google'ın arama motoru, harita ve e-posta gibi çeşitli uygulamaları için lisans ücreti ödeyeceklerini ifade ederek, söz konusu değişikliklerin 29 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini, bunun Avrupa Ekonomik Alanı'ndaki bütün yeni akıllı telefon ve tabletleri kapsayacağını aktardı. 

Devamını Oku
Google Android’de değişiklik yapacak

Hadi’ye Rakip Olan Uygulama Eleq

Para ödüllü bilgi yarışması uygulamaları arasına bir yenisi daha eklendi. Türk Telekom’un desteğiyle geliştirilen #Eleq isimli uygulama, #Android ve #iOS için yayınlandı.

Eleq isimli uygulama sayesinde bilgi yarışmalarına katılarak para ödülü kazanabilirsiniz. Konsept olarak HQ Trivia ve Turkcell’in bilgi yarışması Hadi ile aynı konsepte sahip.

Her gün saat 20.00’de canlı bilgi yarışması yapılıyor. Katılımcılar aynı anda yarışıyor ve 10 soruyu da doğru bilenler, o günün ödülünü kendi aralarında paylaşıyor.

 

Devamını Oku
Hadi’ye Rakip Olan Uygulama Eleq

Google'dan 'rekabeti ihlal' savunması

Rekabet Kurulunca, rekabeti ihlal ettiği iddiasıyla haklarında soruşturma yürütülen Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti ve Google International LLC'nin sözlü savunması alındı.

#Rekabet Kurulu'nca, ‘Google'ın mobil işletim sistemi, mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve cihaz üreticileriyle imzaladığı sözleşmelerin rekabeti ihlal ettiği' iddiasıyla yürütülen soruşturmada sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi.
Rekabet Kurumundaki toplantı, Kurul Başkanı Ömer Torlak başkanlığında yapıldı.

Torlak, toplantının açılışında, kurul kararıyla Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti ve Google International LLC'den oluşan ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemi ile mobil uygulama ve hizmetlerinin sunumuna ilişkin davranışlarının ve cihaz üreticileriyle imzaladıkları sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik soruşturma açıldığını anımsatarak, sözü soruşturma heyetine bıraktı.

Heyet temsilcisi, soruşturma sonucunda, #Google ekonomik bütünlüğünün ‘lisanslanabilir mobil işletim sistemleri' pazarında hakim durumda bulunduğunu, cihaz üreticileriyle imzaladığı sözleşmelerde yer alan Google aramanın sözleşmeyle belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanması ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırmasına yönelik uygulamanın rekabet ihlali olarak değerlendirilen bağlama uygulamasının tüm koşullarını sağladığını savunarak, bu kapsamda söz konusu ekonomik bütünlüğe idari para cezası uygulanması kanaatine ulaştıklarını aktardı.
Bununla birlikte rekabetçi kaygıları önlemek için tüm Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmeleri'ne, Google uygulamalarıyla birlikte rakip uygulamaların cihaza ön yüklenmesinin engellenmediğine ilişkin açık bir hükmün eklenmesi gerektiğini kaydeden temsilci, Google'ın Türkiye'de satışa sunulmak üzere üretilen cihazlarında Android işletim sistemi kullanmak isteyen cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde, lisanslamaya koşul olarak sunduğu Google arama parçacığının ana ekranda ayrıcalıklı yüklenmesi ve Google aramanın varsayılan olarak atanmasına ilişkin şartların sözleşmelerden kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Google adına söz alan Avukat Gönenç Gürkaynak ise Google'ın halihazırda çözüm önerilerinin çoğuna uyum sağladığını belirterek, idari para cezasına hükmedilmesi veya çözüm önerileri getirilmesi için herhangi bir dayanak bulunmadığını öne sürdü.

Android'in ekosistem içindeki tüm paydaşlara fayda sağladığına işaret eden Gürkaynak, "Google'ın başarısının temel sebebi kaliteli ürünlere sahip olmasıdır. Android ancak kullanıcıların Google uygulamalarını tercih etmesi durumunda sürdürülebilir olmaktadır. Android kullanıcılarının yüzde 59'u Android'in inovatif teknolojiler sağlamayı bırakması halinde işletim sistemlerini değiştireceklerini beyan etmektedir" diye konuştu.
Google Türkiye tarafından yapılan açıklamada ise "Android herkes için daha az değil daha fazla seçenek yaratmaktadır. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir" ifadelerine yer verildi.

Limited Liabilitiy Company Yandex temsilcisi Roman Krupenin ise Apple'ın işletim sistemi #iOS ile #Android cihazların birbirine rakip görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Rekabet, dağıtım kanalıyla değil, kaliteyle olmalı. Google her yıl uygulamalarının Apple'a yüklenmesi için 3-4 milyar dolar ödeme yapmaktadır. Google, yüksek kaliteli görünüm için bu kısıtlamaların gerekli olduğunu savunmaktadır. Bu doğru kabul edilemez. Google, uygulamaların App Store'dan indirilebileceğini söylemektedir ancak arama motoru asla indirilemez" ifadelerini kullandı.

Kurul, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 12 Eylül'de açıklayacak. Kararın daha erken alınması durumunda Rekabet Kurumu'nun internet sitesinden duyuru yapılacak.

Avrupa Birliği Komisyonu, 18 Temmuz'da akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'a 4,3 milyar avro para cezası kararı alındığını açıklamıştı. Komisyon, Google'ın 90 gün içerisinde çalışma biçimini değiştirmesi gerektiğini belirtmişti.

Google, arama motoruyla kendi alışveriş hizmetlerine avantaj sağladığı ve hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle geçen yıl da AB Komisyonu tarafından 2,4 milyar avro para cezasına çarptırılmıştı.

Devamını Oku
Google'dan 'rekabeti ihlal' savunması

Sosyal medyada da yerlileşme ve millileşme zamanı geldi

Son dönemlerde, sosyal medyada yerli ve milli duruş sergileyen hesaplar üzerine saldırılar artarak devam ediyor. #Twitter ve #Facebook saldırıları görmezden gelmek bir yana yerli ve milli duruş gösteren hesapları haber dahi vermeksizin kapatma tutumunda. Bu durum, 'Acaba, ülkemize süregelen saldırılarda Amerikan sosyal medya devlerinin de taraflarını, kredi derecelendirme kuruluşları gibi, Trump'tan yana mı gösterdi?' sorusunu sorduruyor. Sonuçta, Trump'ın seçim galibiyetindeki sosyal medya etkisi yadsınamaz bir gerçek. Terör örgütlerinin sosyal medya militanlarının da neler yapabildiğine geçmişte çokça şahit olduk.

Sosyal medyada cepheyi güçlendirme vaktinin geldiği açıkça görülüyor.

Artık, sosyal medya kullanıcıları kendilerini ifade edebilmek için Amerikan devleri dışında başka bir seçeneği daha var. HaberX, Mayıs ortasından bu yana sürdürdüğü test çalışmalarını tamamlamak üzere. Türkiye'nin yerli ve milli sosyal medyası olma yolunda iOS ve Android uygulamalarını da yayına aldı. Kullanıcı dostu arayüzleri sayesinde internet paketinizin ve kasmayan uygulamaları ile de telefonlarınızın dostu. Cep telefonunuzdan, tabletinizden ya da bilgisayarınızdan tarayıcınıza www.haberx.com yazarak zahmetsizce üye olabileceğiniz ya da #Android ve iOS uygulamalarını indirerek de üyeliğinizi gerçekleştirebileceğiniz Türkiye'nin sosyal medya sitesi sizi hazır.

HaberX, sosyal medyayı da yerli ve milli hale getirme çabalarına katkılarınızı bekliyor.


HaberX Nasıl İşliyor?


HaberX Türkiye için bir ilki deniyor ve test aşamasının sonlarına yaklaşıyor. Artık her internet kullanıcısının, HaberX ile sesini geniş kitlelere duyurma şansı var. Bunu ister bilgisayarından, ister telefon ve tabletinin tarayıcısından, isterse de #iOS ve Android uygulamalarından gerçekleştirebiliyor.

Google Play App Store


#HaberX, tüm kullanıcılarına, özgürce fikir ve duygularını fotoğraf ve video caps eşliğinde sunma; internette dolanırken rastlanan haber, röportaj, köşe yazısı, video gibi her türde medya içeriğini kolayca paylaşma; öznel makale, söyleşi, haber ve yazıları büyük kitlelere duyurma imkanı veriyor.


İster işinle, ister sosyal aktivitelerinle, ister keyifli uğraşlarınla ilgili Sayfa Oluştur - Grup Oluştur. Sayfalarının ve gruplarının görünülüğünü ve gizliliğini kendin belirle. Sayfana ya da grubuna üyeler kazandır. Üyelerini yetkilendir, içeriğini zenginleştir. Hem çevren hem iş imkanların genişlesin.

5 maddede www.haberx.com işleyişinin evreleri

1- www.haberx.com ziyareti
2- Üye panelinden mail ya da sosyal medya hesabı ile üyelik oluşturma
3- İlk 5 paylaşıma kadar kontrol sonrası onaylı yayın ve diğer paylaşımları yorumlama ve değerlendirme imkanı
4- Kontrol ve onay gerektirmeyen paylaşım yapma hakkı
5- Okurluk, muhabirlik, yazarlık, adminlik gibi paylaşımdan para kazanmaya götüren karizma basamakları

Devamını Oku
Sosyal medyada da yerlileşme ve millileşme zamanı geldi Sosyal medyada da yerlileşme ve millileşme zamanı geldi Sosyal medyada da yerlileşme ve millileşme zamanı geldi

Android 9 Pie yayınlandı

#Google bir süredir merakla beklenen güncellemeyi yayınladı.
#Android 9 Pie güncellemesi artık belirli cihazlar için indirilebilir durumda.

Yeni özellikler arasında ekran çıkıntıları için dahili destek, yenilenen Hızlı Ayarlar paneli bulunuyor.

Yeni bildirim özellikleri, bildirimlerdeki mesajlara yanıtlama ve akıllı yanıtlar da dikkat çekiyor.

Parmak izi doğrulama için güçlendirilmiş kullanıcı ara yüzü ise öne çıkan bir başka yeni özellik.

Güncelleme, Google Pixel XL Google Pixel 2 Google Pixel 2 XL telefonlarında gerçekleştirilebiliyor.

Devamını Oku
Android 9 Pie yayınlandı

Akıllı telefonlar için en tehlikeli ve en güvenli uygulamalar

Siber güvenlik şirketi Appthority uzmanları, akıllı telefonlar için en tehlikeli uygulamaların listesini hazırladı.
Appthority uzmanlarının açıklamasına göre #Android ve #iOS cihazlar için en güvenli uygulamaların WhatsApp ve Facebook Messenger olduğu ortaya çıktı.
Uzmanlar ayrıca Apple hayranlarını Waze, Android tabanlı akıllı telefonların sahiplerini ise Telegram mesaj servisini kullanmalarına karşı uyardı.

Listede yer alan uygulamaların büyük kısmında bilgi sızıntısı veya diğer şüpheli aktiviteler tespit edilmişti.

Tehlikeli uygulamalar listesine genelde mesajlaşma ve sosyal medya programları ile tanışma servislerinin yer aldığı kaydedildi.

Devamını Oku
Akıllı telefonlar için en tehlikeli ve en güvenli uygulamalar

Google: Android artık ücretli olabilir

Avrupa Birliği, Android işletim sistemini tekelleştirerek, piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı iddiasıyla 4.3 milyar euro tutarında bir ceza kesti.
Webtekno'nun haberine göre, #Android cihazlarda gömülü olarak gelen çeşitli araçlar (Gmail, Google Search, Hangouts vb.) #Google'a pahalıya patladı. Avrupa Birliği, haksız kazanç elde etmekle ve piyasa hakimiyetini lehine kullanmakla suçladığı Google'a tam 4.3 milyar euro'luk rekor bir ceza kesti.

Temelde rakiplerinin gelişimini engellediği ve diğer arama motorlarının 'inovatif' davranmasının önünü tıkadığı gerekçesiyle kesilen cezaya Google cephesinden ilk tepki geldi:
"Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon'un kararını temyize götüreceğiz."

Google, açıklamalarının bu aşamasından sonrasında adeta üstü kapalı bir tehdit savurdu ve şunları söyledi:

"Telefon üreticileri ve operatörler yazılımlarımızı telefonlarına koymak zorunda olmazlarsa, bu Android ekosistemine zarar verir. Android'in şu an tüm iş modeli bu yazılımları bünyesinde barındırmasındadır. Eğer buna engel olunursa, dengeler alt üst olur."

Devamını Oku
Google: Android artık ücretli olabilir

Ali Koç neden Blackberry KEYone kullanıyor? -video-

3 Haziran'da düzenlenen Fenerbahçe Başkanlık seçimlerinde, Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık saltanatına son veren Ali Koç Fenerbahçe başkanı oldu. Ama bugün konumuz seçimler değil, işin daha bir teknoloji tarafı. Ali Koç bildiğiniz gibi piyasadaki pahalı amiral gemilerini değil, #Blackberry KEYone kullanıyor. Peki, Ali Koç neden Blackberry #KEYone kullanıyor? İşte cevabı!

Ali Koç neden Blackberry KEYone kullanıyor?

Bu telefon genellikle iş adamları tarafından tercih ediliyor. Fiziksel klavye sayesinde e-posta trafiği bol olan iş adamaları ciddi ölçüde rahat ediyorlar. Ama telefonun asıl büyük özelliği asla yarı yolda bırakmıyor olması. Ayrıca fiziksel klavyeyi günümüz android ekosistemine başarılı bir şekilde kazandırıyor. O zaman sözü daha fazla uzatmayalım ve sizleri videomuz ile baş başa bırakalım.


Bunun dışında Blackberry Hub uygulaması da iş dünyasındaki insanların ilgisini çekiyor. Bu uygulama Android ekosisteminin genelinde olsa da, hem verimlilik hem de ek özellikler açısından Blackberry cihazlarla inanılmaz uyumlu çalışıyor.

Blackberry KEYone özellikleri ve fiyatı!
Ekran: 4,5 inç 1080 x 1620 çözünürlük / 3:2 oranı %55.9 kasa ekran oranı, IPS LCD ekran ve 433 ppi

Boyut ve ağırlık: 149.1 x 72.4 x 9.4 mm ve 180 gram

Kasa yapısı ve ek özellikler: alüminyum kasa ve plastik arka kapak, Gorilla Glass 4

İşlemci: Qualcomm Snapdragon 625 Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53

Grafik birimi: Adreno 506

RAM: 64 GB RAM / 4 GB RAM ve 32 GB / 3 GB RAM

Depolama: 64/128/256

Arka Kamera: 12 MP (f/2.0, 1/2.3", 1.55µm)

Video: 2160p 30fps

Ön Kamera: 8 Megapiksel (f/2.2) 1080p

Pil: 3505 mAh, 81 saat açık kalma, 3G'de 20:40 dakika, Web gezinme 11 saat, video 12:30 dakika

İşletim Sistemi: #Android 7.1 (Nougat)

Bağlantı: USB Type-C (v3.1) – Wi-Fi a/b/g/n/ac, NFC, Bluetooth 4.2

Blackberry KEYone fiyatı: 2.500 TL

ShiftDelete.Net

Devamını Oku

Haftanın öne çıkan teknoloji haberleri -1-

APPLE İÇİN BÜYÜK DEĞİŞİM İDDİASI
#Apple, yıllardır kullandığı aynı tasarımı bir kenara bırakarak bu önemli cihazı için yepyeni bir tasarıma geçiş yapabilir!

ANDROİDLER İÇİN BÜYÜK BULUŞ
#Android robotların belki de en büyük problemi, bilim insanlarının bu son çalışması ile tarihe karışabilir!

UBER'DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ
#Uber, Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla hayata geçirilen yeni taşımacılık düzenlemesi konusunda ilk açıklamasını yaptı!..

USB DEPOLAMA NASIL KAPATILIR?
PC'nizin #USB yuvalarını yabancıların kullanması sizi tedirgin ediyorsa, işte USB depolamayı kapatmanın yolu!

3 YENİ NOKİA TANITILDI
Nokia, uygun fiyatlı 3 yeni Android telefonunu resmi olarak tanıttı. İşte #Nokia 5.1, Nokia 3.1 ve Nokia 2.1!

TARTIŞILAN OYUNA #STEAM TEKMESİ
Steam, gelen tepkilerin de etkisiyle, çok tartışılan katliam oyununa tekmeyi vurdu!

Devamını Oku