Coronavirus (Covid-19)

  • 12,390,370Coronavirus Vaka Sayısı
  • 557,411Ölü Sayısı
  • 4,612,302Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 07:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Brezilya sokaklarındaki zombiler -video-

#Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde her sene geleneksel olarak düzenlenen 'zombi yürüyüşü' ilginç görüntülere sahne oldu. Şehrin en işlek caddelerinde toplanan 7'den 77'ye binlerce kişi birbirinden ilginç kostümlerle bu sıra dışı etkinliğe renk kattı. Yerel organizatörler ilk kez 2007 yılında yapılan yürüyüşe katılımın her sene git gide arttığını belirtiyor. #Zombi yürüyüşü ilk olarak 2001 yılında Kaliforniya'nın Sacramento şehrinde düzenlenmiş ve büyük ilgi görmüştü. 

Devamını Oku
Brezilya sokaklarındaki zombiler -video-

Dünya'da Beşeri Sermayesi en fazla artan ülke Türkiye

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Sağlık Ölçekleri ve Değerlendirmeleri Enstitüsü, Türkiye'nin 'beşeri sermayesini' 1990 ile 2016 yılları arasında yüzde 250 arttığını ortaya koydu. Türkiye bu değerlendirmede 59 sıra yükselerek 195 ülke arasında en büyük artışı sağladı.

Ekonomik gelişmenin en önemli göstergelerinden biri olarak değerlendirilen 'beşeri sermaye', Dünya Bankası Başkanı Dr. Jim Yong Kim tarafından "bir nüfusun sağlık, yetenek, bilgi, deneyim ve alışkanlıklarının tamamı" olarak tanımlanıyor.

ABD'nin Seattle kentinde bulunan enstitü (Institute for Health Metrics and Evaluation), 195 ülkeyi bilimsel yöntemlerle inceleyerek beşeri sermaye sıralaması yaptı.

Araştırmacılar, hesaplamalarında 2 bin 500'den fazla anket inceleyerek ülkelerdeki eğitim seviyesi, eğitim kalitesi ve sağlık endekslerini baz aldı.

Türkiye en fazla gelişen ülke
Rapor, incelediği 195 ülke arasında en büyük sıçramayı Türkiye'nin yaptığına dikkat çekti. Ülke, 1990 yılında 102'inci sırada bulunurken, 2016 yılında 59 sıra yükselerek 43'üncü sıraya yerleşti.

Türkiye ayrıca, beşeri sermayeyi hesaplamak için kullanılan her kriterde de artış gösterdi. Bu kriterlere göre 2016'da eğitim kalitesi 100 üzerinde 79 seviyesinde, sağlık kalitesi ise 75 seviyesinde ölçüldü. Ortalama eğitim süresi 14 yıl, ortalama çalışma süresi ise 43 yıl olarak belirlendi.

Türkiye'nin yanı sıra ölçümlerde en yüksek sıçramaları kaydeden diğer ülkeler arasında #Çin, #Tayland ve #Brezilya bulunuyor.

Beşeri sermaye ile #GSMH arasındaki ilişki
Araştırmacılar ayrıca beşeri sermaye ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi de ortaya koydu.

Rapora göre en yüksek gelişme gösteren ülkeler, yıllık gayri safi milli hasılalarında (GSMH) ortalama yüzde 1,1 daha fazla artış gösterdi.

Araştırmayı yapan enstitü Başkanı Dr. Cristopher Murray, "Çalışmalarımız eğitim ve sağlık alanında yapılan yatırımlar ile beşeri sermaye ve GSMH arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur. Politikacılar bu verileri görmezden gelirlerse kendileri bilir." dedi.

#euronews

Beşeri Sermaye nedir?
İşgücünü oluşturan bireylerin üretken olarak çalışmaları ve karşılığında yüksek gelir elde etmelerine olanak sağlayacak eğitim sürecinde kazanılmış üretken bilgi, beceri ve yeteneklerinden oluşan bir fikri sermaye türü. krş. beşeri sermaye yatırımı.

Devamını Oku
Dünya'da Beşeri Sermayesi en fazla artan ülke Türkiye

Uber, Brezilya'da işsizliğe çözüm oldu -video-

Brezilya'da işsizlik ve yoksulluk giderek artıyor. 15 milyondan fazla insan günde 2 dolarla yaşamak zorunda. İşsiz pek çok Brezilyalı'nın yardımına ise Uber uygulaması yetişti. #Uber'in en büyük ikinci pazarı olan #Brezilya'da 500 binden fazla Uber sürücüsu var.

Uber, Brezilya'da işsizliğe çözüm oldu -video-