Coronavirus (Covid-19)

  • 19,113,462Coronavirus Vaka Sayısı
  • 713,872Ölü Sayısı
  • 6,140,779Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

HDP'li Bilgen: Bütün partileri EYT konusunda kararlı, tutarlı ve ısrarlı davranmaya davet ediyorum

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, emeklilikte yaşa takılanlar ve asgari ücretin belirlenmesiyle ilgili, "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili tavır koyanlar, Avrupa'daki insan ömrü ile Türkiye'deki ortalama yaşam süresini karşılaştırıyor mu? Türkiye'de asgari ücret 280 dolara indi. 280 dolarlık asgari ücret Avrupa'nın neresinde var?" diye sordu.

#HDP Grup Başkan Vekili Bilgen, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürüldüğünün Suudi yetkililerce açıklanmasını değerlendirdi.

Bilgen, "Bu konuyla ilgili daha fazla zaman kaybetmeden olayın nasıl gerçekleştiğine, kimin ne kadar ve hangi aşamada bilgisi olduğuna dair somut, inandırıcı, ikna edici açıklamalar bekliyoruz. Konunun son derece ciddiyetsiz ve sorumsuz açıklamalarla örtülmeye çalışılması halinde, sadece Suudi yönetimi veya Türkiye'deki misyon temsilciliği değil; süreci bu şekilde yönetmeyi tercih eden herkes suç ortağı olacak" diye konuştu.
HDP'li Bilgen, emeklilikte yaşa takılanların durumunun Avrupa ülkeleriyle kıyaslanmasını da eleştirerek, "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili tavır koyanlar, Avrupa'daki insan ömrü ile Türkiye'deki bir insanın ortalama yaşama süresini karşılaştırıyor mu? Avrupa'daki ücretlerle Türkiye'deki ücretleri karşılaştırıyorlar mı? Sadece çalışma süresiyle ilgili bir karşılaştırma yapıp, kamuoyuna yanıltıyorsunuz. Türkiye'deki asgari ücretin reel uluslararası karşılığı 280 dolarlara inmiştir. 280 dolarlık bir asgari ücret, Avrupa'nın neresinde var? Bütün partileri emeklilikte yaşa takılanlar konusunda kararlı, tutarlı ve ısrarlı davranmaya davet ediyorum" ifadesini kullandı.

#EYT

Devamını Oku
HDP'li Bilgen: Bütün partileri EYT konusunda kararlı, tutarlı ve ısrarlı davranmaya davet ediyorum

Pınar Aydınlar tahliye edildi

Sanatçı Pınar Aydınlar, 15 Mayıs’tan beri tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden dün akşam tahliye edildi.

2014’teki yerel seçimde #HDP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Adayı olan Aydınlar, seçim dönemindeki açıklamaları nedeniyle “terör örgütü propagandası” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Aldığı 2 yıl 1 ay hapis cezası üst mahkemece 10 aya indirilen Aydınlar, denetimli serbestlikten yararlandı.

Aydınlar denetimli serbestlik kapsamında Eskişehir Açık Cezaevi’ne kayıtlı olacak.

Devamını Oku
Pınar Aydınlar tahliye edildi

İnce'den Erdoğan'a: İstihbarat seni kandırmış

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem #İnce, "İstihbarattan aldığım bilgi, İnce'nin Diyarbakır mitingine katılanların tamamına yakını #HDP'li" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip #Erdoğan'a #Twitter hesabı üzerinden yanıt verdi.


İşte o #tweetler
@vekilince
 Benim mitingime katılanlarla ilgili istihbarattan bilgi almış! İstihbaratın görevi muhalefeti izlemek midir? İstihbaratı siyasi amaçla kullandığın için darbe girişimini ENİŞTENden öğrenmek zorunda kaldın!

@vekilince
 İstihbarat da sana doğru bilgi vermeye cesaret edememiş, seni kandırmış! Benim mitinglerime geçmişte AK Parti’ye oy vermiş yurttaşlarımız da katılıyor, herkes katılıyor. Bu bilgiyi istihbarat veremez, vermeye cesaret edemez sana ama ben vereyim.

Devamını Oku
İnce'den Erdoğan'a: İstihbarat seni kandırmış

Selahattin Demirtaş'ın seçim mitingi konuşması -video-

#HDP, cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın seçim mitingi konuşmasını sosyal medya hesabından yayınladı.

#Demirtaş'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Öncelikle sesimin ulaştığı her yere, herkese selamlarımı gönderiyorum. 20 aydır burada yasa dışı bir şekilde, hukuksuz, kanunsuz bir kararla adeta siyasi bir rehine olarak tutuluyorum. Bugüne kadar benim ve arkadaşlarım hakkında hiçbir şekilde adil bir yargılama yapılmadı. Bütün mahkemelere siyasi baskılar yapılarak hukukun üstünlüğü ilkesi açıkça ihlal edildi.
Bununla birlikte elim kolum bağlıyken hükümet temsilcileri gazetelerde televizyonlarda bana yönelik iftira kampanyalarına hız kesmeden devam ediyorlar. Cevap hakkımı kullanmam bile mümkün değilken her türlü karalamaya yaparak siyasi tezgahlarını sürdürüyorlar. Ancak sizler bütün gerçeklerin farkındasınız, bunu biliyor ve görüyorum. Benim durumum sadece bir örnektir. Bugün artık ülkenin tamamı adaletsizliğin mağduru haline gelmiş durumdadır. Adaletsizlik sadece adalet saraylarında yaşanmıyor, hastanelerden üniversitelere, tarlalardan fabrikalara, devlet dairelerinden sokaklara kadar her gün her yerde herkese karşı adaletsiz uygulamalara tanıklık ediyoruz. Türkiye, yarı açık cezaevine dönüştürüldü. Bununla birlikte korku imparatorluğu oluşturmak istiyorlar. Oysa devletin işi korkutmak değil, hizmetkar olmaktır.
Fakat son yıllarda yaşanan antidemokratik uygulamalar Türkiye toplumunu dünyanın en mutsuz, en karamsar halkına dönüştür. Ülkenin kendi içinde kamplara ayrılırken, dışarıda da yalnızlaşıp itibarsızlaştırılan bir duruma getirildi. Elbette hiçbirimiz böylesi kötü bir yönetimi hak etmiyoruz. Dünyanın en güzel, zengin toprakları üzerinde yaşayan yurttaşlar olarak ne mutsuzluğu, ne yoksulluğu asla hak etmiyoruz. Bu bizim kaçınılmaz kaderimiz değil, buna mecbur ya da mahkum değiliz. Bugün el ele verip geleceğin demokratik Türkiye'sini yeni yaşamını, mutlu ve özgür hayatı inşa edebiliriz. Bugün umutsuz olmanın, yılgınlığın, korkmanın zamanı değildir. Ülkemizin bütün sorunlarını barışarak, dayanışarak, birlik içinde çözebiliriz. Hiçbir yurttaşımızı düşman gibi görmeden, ötelemeden, örselemeden büyük bir kardeşlik ülkesi olacağız. İnsanlarımızı partilerine, kimliğine, mesleğine, cinsiyetine göre ayırmayacağız. Devlete tam demokrasi ve hukukun üstünlüğünü egemen kılacağız. Devlet, hepimizin devleti, ülke hepimizin ortak vatanıysa herkese eşit ve adil bir yönetim oluşturmak da bizim boynumuzun borcudur.
Kimse kendini üvey evlat gibi hissetmesin, kimse ayrımcılığa uğramasın diye 81 milyonu kucaklayacak yepyeni bir politikayı hayata geçireceğiz. Zengin topraklarımızdan, denizlerimizden, tarihi ve kültürel mirasımızdan tam kapasite yararlanacağız. Betona ve gereksiz inşaatlara değil, toprağa, emeğe, alın terine, üretime, bilime yatırım yapacağız ve bu yoksulluğu yeneceğiz. Türkiye gibi zengin bir ülkede sefalet içinde yaşamaya mecbur bırakılan milyonların utancı ülkeyi yönetenlere aittir. Ülkemizi bu utançtan mutlaka kurtaracağız.
Hepimiz şimdi daha umutlu, daha heyecanlı, daha coşkulu bir tempoyla seçimlere hazırlanıyoruz. Ben burada dört duvar arasındayım ama biliyorum ki binlerce Demirtaş şimdi tarlalardadır, çapadadır, fındıktadır. Demirtaş şimdi maden ocağında, atölyededir. Derste, anfide, meydanlarda, alanlardadır. İnşaatta, şantiyede, grevde direniştedir Demirtaş. İşten atılmıştır. İşsizdir, yoksuldur Demirtaş. Gençtir, kadındır, çocuktur. Türk’tür, Kürt’tür, Çerkes’tir, Pomak’tır, Boşnak’tır. Alevi’dir, Sünn’dir ama ille de ümitlidir, coşkuludur. Halaydadır, govenddedir, horondadır Demirtaş.
Edirne’de hücrede tutulan değil, sizsiniz Demirtaş. Kendinize güvenin. Kendinizi onurlandırın.
Kendinize verin oyunuzu. 1 oy HDP’ye 1 oy Demirtaş’a deyin.
Unutmayın, bir oy çok şeyi değiştirir. Senle değişir güzel kardeşim. Şimdi, daha güzel günler adına değişim zamanıdır. Haydi birlikte yapalım, birlikte kazanalım.
Hepinizi en sıcak duygularımla, özlemle, hasretle selamlıyorum.
Mutlaka kazanacağız ve özgür günlerde mutlaka görüşeceğiz. Hoşça kalın.

Devamını Oku