Coronavirus (Covid-19)

  • 21,071,499Coronavirus Vaka Sayısı
  • 757,457Ölü Sayısı
  • 6,390,869Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Hadi ipucu 13 Nisan 2019 - 'Winter is coming' yani 'Kış geliyor' sözü hangi hanedana ait?

Digiturk Game of Thrones Gecesi bu akşam 20.30'da!
Bugünkü ipucumuz Game Of Thrones hayranlarına geliyor sevgili hadiciler.
Dizinin final sezonu için heyecanlı bekleyiş yarın sona eriyor! Sizlere sorumuz ise dizinin sloganı haline gelmiş "Winter is coming" yani "Kış geliyor" sözünün hangi hanedana ait olduğu. Kimler biliyor?
Cevap: stark hanedanı

#hadiipucu

Hadi ipucu 13 Nisan 2019 - 'Winter is coming' yani 'Kış geliyor' sözü hangi hanedana ait?

Hadi ipucu - Game Of Thrones hakkında genel bilgiler - 13 Nisan hadi ipucu sorusu ve cevabı

Hadi bu akşam Game Of Thrones gecesi düzenliyor. Saat 20,30 'da başlayacak olan Hadi bilgi yarışmasında , katılımcılara ,dünyaca ünlü dizi olan Game Of Thrones 'ten 12 soru yönlendirilecek. 12 sorunun tamamına doğru cevap veren Hadicilere , büyük ödül olan 20 bin TL dağıtılacak.

Bugünkü ipucumuz Game Of Thrones hayranlarına geliyor sevgili hadiciler.
Dizinin final sezonu için heyecanlı bekleyiş yarın sona eriyor! Sizlere sorumuz ise dizinin sloganı haline gelmiş "Winter is coming" yani "Kış geliyor" sözünün hangi hanedana ait olduğu. Kimler biliyor?
Cevap: stark hanedanı

#hadiipucu

Demir Taht'a yürümeye kararlıysan, tüm Game of Thrones bilgine ihtiyacın olacak hadici çünkü zafer, zor yollardan geçiyor!
Game Of Thrones hakkında genel bilgi
Yedi krallıktan bahsediliyor. Ejderhalar yok edileli yüzlerce yıl olmuş. Westeros denilen bir dünya burası. Dönem dönem yazların kışlara oranla çok kısa sürdüğü, ama bitmeyecek kadar uzun kışların da yaşandığı bir coğrafya. Krallık bir şehirden, Demir tahttan idare ediliyor. Bölgelerde ise krala yemin ederek sadık yaşayan aileler, bu ailelerin başında lordlar ve yine lordlara yemin ederek sadık yaşayan halklar var. En köklü lordluk yaşadıkları topraklar kadar soğuk ve sert yaradışlı olan Starklar. Starklar Kıştepesi kalesinde yaşıyorlar. Zaten en büyük bölge olan kuzey, aynı zamanda krallığın da koruyucusu konumunda. Kuzeyin en ucuna Kışyarı denilen buzdan bir duvar örülmüş. Burada gece nöbetçileri yaşamakta. Gece nöbetçileri genellikle ölümle cezalandırılmış mahkumlardan ya da kendisinden ve ailesinden kaçan asillerden oluşturuluyor. Onlar bir tür yeminle ölene kadar gece nöbetine bağlı yaşıyorlar ve evlenemiyorlar. Duvarın ardı daha sert kışlar yaşamakta. Orada kimseye bağlı olmayan yabaniler, devler, insan yiyenler yaşıyor.
Ve hikayemizde, Westeros’un kuzeyinde, Yedi Krallık’ı yüzlerce yıldır koruyan buzdan surun ardında tekin olmayan güçler toplanmakta. Kralın eli diye adlandırılan kralın sağ kolunun kuşkulu ölümünden sonra, çocukluk arkadaşı ve dostu olan Kıştepesi Lordu kral tarafından güneydeki saltanat makamına çağrılıyor. Bundan sonra entrikalar, ölümler, savaşlar ardı arkasına geliyor. Ejderkrallar soyundan gelen sürgündeki Targaryen artık fosilleşmiş ejder yumurtalarını canlandırıveriyor. Ve kış, Yedi Krallık için uğursuz işaretlerle yaklaşıyor.Westeros Dünyası farklı bir coğrafya. Mevsimler sabit değil, adam boyunda Kurt’lar, neslinin sonu olan devler, ölümsüz yaratıklar var. İnsan hayatının çok ucuz olduğu bu coğrafyada entrikalar bitmek tükenmek bilmiyor.
Demir tahta bağlı onlarca lortluk, kralın hükmedemediği Dar Deniz’in kıyısında bulunan Essos toprakları, bir de kendilerini korudukları en kuzey bölge. Krallıkta yaşayan önemli dokuz aile var. Her ailenin ayrı bir mührü ve birer sloganı bulunmakta. Onur Kadar Yüce, Öfke Bizimkidir, Biz Tohum Ekmeyiz, Kükreyişimi Dinle, Boyun Eğmez, Eğilmez, Kırılmaz, Kış Geliyor, Ateş ve Kan, Aile, Görev, Onur, Güçlenerek Büyür gibi sloganlarla tanınan bu büyük aileler birbirleriyle de mücadele halindeler. Hepsi Demir krallığa bağlı ve bir çoğu kuzeyde ki Stark lordluğuna tabi.

Kuzey, Westeros‘un en büyük bölgesi. Neredeyse diğer 6 krallığın tamamı kadar yüz ölçümü var. Olumsuz iklim nedeniyle nüfusu az bir bölge. Genellikle kalelerde ikamet ediyorlar. Kuzeyliler, Güney Krallıkları‘ndan genelde ayrı kalarak kendilerine özgü bir kültürle yaşamaktalar. İlk insanların kanından geldikleri söylenir. Dürüstlükleriyle ve cesaretleriyle tanınırlar. Diğer krallıklardan farklı dini inançları olan Kuzeyliler,Yedi İnancı yerine eski tanrılara inanırlar. Yürek Ağaçları onlar için dua edilecek tek şeydir.

Güneyliler ise Yedi İnancı’na bağlıdır. Güney’de eğlenceler, turnuvalar, ziyafetler düzenlenirken, kuzeyde tek sorun kışa hazırlıktır. Çünkü kışın ne kadar süreceğini tanrılar bile bilemez. Ayrıca güneyde şövalyelik unvanı bulunurken kuzeyliler şövalyeliği Yedi İnancıyla ilişkilendirdikleri için çok önemsemezler. Kuzeyliler 12.000 yıl önceden beri aynı topraklarda yaşayan ilk insanların soyundan gelmektedir. 8.000 yıl önce ötekiler denilen ölümsüz yaratıklar topraklarını istila etmeye başladıklarında suru inşa etmişler ve 7 krallığı korumaktadırlar.

Dizinin bir çok önemli karakteri Stark’lardandır. Stark’lara bağlı yaşayan yaklaşık 50 hane bulunmaktadırlar. Bu ailelerden 12’si soylu hanelerdir. Bu haneler Son Ocak nehrinin batısında, Titreyen Deniz‘e ardını dayamış son Nehir‘in gerisindeki ormanda, Beyaz Liman‘da, Buz Koyu içindeki Ayı Adası’nda, Dehşet Kale’sinde, Bozsu Gözcüsü’nde yaşamaktadırlar.

En Popüler Game of Thrones Karakterleri ve Hikayeleri
Efsane HBO dizisi Game of Thrones'un 8. ve final sezonu 14 Nisan 2019'da yayında!

1. Daenerys Targaryen

Emilia Clarke tarafından canlandırılan Daenerys Fırtınadadoğan Tagaryen -kısaca Dany- Demir Taht'ta 300 yıl boyunca hüküm süren Targaryen Hanesi'nin son üyelerinden biri. Demir Taht'ı geri almak isteyen abisi Viserys tarafından bir ordu karşılığında Khal Drogo Dothraki ile nişanlandırılmış ürkek ve uysal kız çocuğu olarak tanıdığımız Dany'nin, güçlü ve cesaretli bir kadın olarak yükselmeye başladığına tanık olmuştuk. Abisinin ölümünden sonra Demir Taht'ı kendi başına geri alma planları yapan özgüvenli kadın, kocası Drogo'nun ona hediye ettiği ejderha yumurtalarındaki ejderhalarının uyanışıyla daha da güçlenerek "Ejderhaların Annesi" sıfatını da adının yanına ekleyerek Demir Taht yolundaki mücadelesine durmaksızın devam etmiş ve gönülleri de fethetmeyi başarmıştı.

2. Jon Snow

Kit Harington tarafından canlandırılan Jon Snow, ilk olarak Stark Hanesi'nden Kışyarı Lordu Eddard Stark'ın Kuzey geleneklerine göre yetiştirilmiş gayrimeşru oğlu olarak karşımıza çıkmıştı. Lord Eddard, Jon'u diğer çocuklarından ayrı tutmamasına rağmen, Jon, Eddard'ın eşi Catelyn açısından kendisine yapılan sadakatsizliğin sembolü olarak görülüyordu. Aileye yabancılaştığını düşünen Jon Snow, Gece Nöbetçileri'ne katılmak üzere Duvar'a gitti. Fakat Eddard Stark'ın mezara götürdüğü, Jon hakkında bilinmeyen ve çok sonra öğrenilecek bir sır vardı: aslında kendisi bir Targaryen'di. Tabii bahsetmezsek olmaz, dizinin en önemli ve en sevilen karakterlerinden olan Jon Snow hakkındaki en özel detaylardan biri de Ygritte ile aralarındaki ilişkiydi. Bir de Jon, haince öldürülmesine rağmen Melissandre sayesinde tekrardan hayata döndürüldü.

3. Cersei Lannister

Lena Headey tarafından canlandırılan Cersei Lannister, Lannister Hanesi'nin lordu Tywin Lannister'ın tek kızı. Güzel, ihtiraslı ve hırslı bir kadın olarak tasvir edilen Cersei, babasının oynadığı taht oyunlarından dolayı zorla Robert Baratheon ile evlendirilmesine rağmen kocasını, ikizi Jamie ile aldatmaktaydı. Baratheon Hanesi'nin varisleri olan Joffrey, Myrcella ve Tommen, Cersei ve Jamie'nin çocuklarıdır. Hırsı ve zekasıyla Eddard Stark'ı alt etmesine rağmen annesinin ölümünden sorumlu tuttuğu kardeşi Tyrion'ı alt etmeyi başaramamış ve Tyrion'ın en büyük düşmanlarından biri olmuştur.

4. Tyrion Lannister

Peter Dinklage tarafından canlandırılan Tyrion Lannister nam-ı diğer Küçük Şeytan, cüce olduğu için epey aşağılanmasına rağmen hiç şüphesiz Game of Thrones evreninin en zeki karakteri. Kadınlara, içkilere ve kitaplara aşırı düşkünlüğü ile bilinen Tyrion, her türlü olaydan kıvrak zekası ve parasıyla kurtulabilme kabiliyetine sahip. Lannister soyundan olmasına rağmen kibar biri ve kendisi gibi dışlanmış ve hor görülmüş insanlara karşı özel bir sevgisi var. Tabii bir de güzeller güzeli sevgili Shae'i kendi elleriyle öldürdüğünü de unutmamak lazım. Tyrion, yeğeni Kral Joffrey'i öldürmekle suçlamıştı ve aynı zamanda babası Tywin Lannister'ı öldürmüştü. Dizinin son sezonlarına doğru Tyrion'un yolu Daenerys ve Jon ile kesişti ve Tyrion, onların yanında oldu.

5. Jaime Lannister

Nikolaj Coster-Waldau tarafından canlandırılan Jamie Lannister nam-ı diğer Kral Katili, Tywin Lannister'ın en büyük oğlu olmasına rağmen Kral Muhafızı olduğu için varis olarak sayılmaz. Kralı korumaya and içip Kral Muhafızı olduktan sonra, dönemin kralı II. Aerys Targaryen'i öldürmesiyle tanınmıştır. Savaş ve askeri konularda üstün bir yeteneği olmasıyla birlikte kendini beğenmiş ve sabırsız tavırlar gösterir. Lord Vargo tarafından kılıçla eli kesilen Jamie Lannister'a, ikiz kardeşi ve aynı zamanda çocuklarının annesi olan Cersei tarafından altın bir el takılmıştı.

6. Tywin Lannister

Charles Dance tarafından canlandırılan Tywin Lannister, yedi krallığın en zengin adamı ve Batı'nın Muhafızı. Jamie, Cersei ve Tyrion'un babası olan Tywin'in eşi Joanna, Tyrion'ın doğumu sırasında can verir. Bu nedenle Tywin ve Cersei, Joanna'nın ölümünden Tyrion'ı sorumlu tutarak ona hep kötü davranırlar. Jamie'nin öldürdüğü Kral II. Aerys'e 20 yıl boyunca Kral Eli olarak hizmet eden Tywin Lannister, Robert Baratheon'ın tahta geçmesinde büyük rol oynamış ve kızı Cersei'yi yeni kral ile evlendirmiştir. Torunu Joffrey'nin de Kral Eli olarak görev yapmıştır. Tyrion, "biçimsiz" ve "cüce" diyerek hor gördüğü oğlu Tyrion tarafından arbaletle vurularak can vermişti.

7. Eddard Stark

Sean Bean tarafından canlandırılan Eddard Stark -kısaca Ned Stark, Batıdiyar'daki yedi büyük aileden biri olan Stark Hanesi'nin başı, Kışyaro Lordu ve eski Kral Eli. Tully Hanesi'nden Catelyn'in kocası ve Robb, Sansa, Arya, Bran ve Rickon'ın babası olmuştu. Kız kardeşi Lyanna ve son ejder Rhaegar Targaryen'in oğlu -kendi yeğeni- Jon Snow'u korumak adına kendi garimeşru oğlu olarak Kışyarı'na getirmiş ve onu kendi çocuklarından ayırmamıştı. Kral Robert Baratheon'un çok yakın dostu olan Ned Stark, onun tahta geçmesinde büyük rol oynamıştı. Fakat Robert'ın ölümünden sonra tahta geçen Joffrey, Ned'i hainlikle suçlayarak idam ettirmiş ve başını kale duvarına astırmıştı.

8. Sansa Stark

Sophie Turner tarafından canlandırılan Sansa Stark, Lord Ned Stark ve Catelyn Tully'nin 2. çocuğu. İlk başlarda duygusal, saf ve mızmız biri olsa da yaşadığı acılar onu olgunlaştırdı. Küçüklüğünden beri leydi gibi davranan ve buna göre hobiler (dikiş, edebiyat, müzik) edinen Sansa, hep beyaz atlı prensinin yollarını gözlüyordu. Ve istediği oldu: Kral Joffrey'e aşık olup onunla nişanlandı. Fakat bu aşkın yerini, Joffrey'nin Ned Stark'ı idam etmesiyle nefret aldı. Öyle ya da böyle Joffrey'den kurtulan Sansa, bu sefer de Tyrion ile evlendirildi. Annesi ve abisinin ölüm haberini almasıyla dünyası başına yıkılan genç kız, Lord Baelish (Serçeparmak) ile teyzesinin yanına kaçtı ama orada da gün yüzü göremedi. Serçeparmak'ın etkisiyle psikopat Ramsay Bolton ile olan evliliğinden de onu Theon Greyjoy kurtardı.

9. Arya Stark

Maisie Williams tarafından canlandırılan Arya Stark, Ned Stark ve Catelyn Tully'nin en küçük kızı. Arya, doğuştan gelen yeteneği ile başarılı bir savaşçı olsa da ailesi tarafından hep bir leydi gibi yetiştirilmeye zorlanmıştır. Kral Toprakları'nda kılıç dersi alan Arya, kendini bu konuda epey geliştirmiştir. Babasının idamının ardından, Kral Toprakları'ndan kaçıp Lord Beric'e gittikten bir süre sonra Tazı (The Hound) tarafından kaçırılır. Tazı ile olan yolculuğunda onu ölüme terk etmek zorunda kalan asi leydi Arya, Jaqen H'ghar ile tanışır ve Yüzsüz Adamlar adlı bir suikastçi grubuna dahil olur. Fakat asi kızımız Çok Yüzlü Tanrı'ya karşı geldiği için bu sefer de kör olur. İntikam alacağı kişilerin listesini tutan ve bir oraya bir buraya sürüklenen Arya'nın da yaşamı pek kolay değil anlayacağınız.

10. Brandon Stark

Isaac Hempstead-Wright tarafından canlandırılan Brandon Stark -kısaca Bran, Ned Stark ve Catelyn Tully'nin üçüncü çocuğu. Jamie ve Cersei Lannister arasındaki ensest ilişkiye tanık olduğunda kuleden Jamie tarafından aşağı itilmiş ve sakat kalmıştı. Gideceği yerlere Hodor sayesine gidebilmeye başlayan Bran'in, ulu kurdu Yaz ile arasındaki bağ çok güçlüdür ve sahip olduğu varg (bilincini bir hayvana gönderip onun gözünden görebilme ve bilincini oradan kontrol edebilme) yeteneğiyle uykusundayken olup bitenleri kurdunun gözlerinden görebilir. Aynı zamanda kehanet niteliğinde rüyalar gören Bran, babasının ölümünden sonra Kışyarı'nı Theon Greyjoy'a teslim eder ve kaçar. Kaçaklığı sırasında tanıştığı Jojen ve Meera ona yetenekleri konusunda yardımcı olmuştur.

11. Robb Stark

Richard Madden tarafından canlandırılan Robb Stark, Ned Stark ve Catelyn Tully'nin en büyük oğlu. Çoğu kişinin aksine Robb, Jon Snow ve Theon Greyjoy ile yakın arkadaştı. Babasının ölümü ardından sancak lordları tarafından Kuzeyin Kralı ilan edildi ve Lannister Hanesi'ne karşı savaş açtı. 14 yaşında genç bir delikanlı olmasına rağmen Tywin Lannister'ı defalarca mağlup etmeyi başarmıştı. Savaş sırasında kız kardeşi Sansa Kral Toprakları'nda esirken, Robb Stark da Jamie Lannister'ı esir alarak epey yol kat etmişti. İkizler'i geçmek için Lord Walder Frey'in kızlarından biriyle evlenmeyi kabul eden Robb, Westerling Lordu'nun kızına aşık olmasıyla bu anlaşmayı bozdu. Bunu telafi etmek için dayısı Edmure Tully, Roslin Frey ile evlenecekti. Fakat Tywin Lannister, Frey'lere nehir topraklarını vaad etti ve Frey'ler de Stak'lara ihanet etti. Televizyon tarihine "Kızıl Düğün" olarak geçen bu günde, Robb Stark ve Catelyn Stark korkunç bir şekilde can verir.

12. Hodor

Kristian Nairn tarafından canlandırılan Hodor; pek de zeki olmayan, iri ama kibar bir çiftlik seyisi. Sadece "Hodor" kelimesini söyleyebildiği için herkes ona Hodor demiştir fakat gerçek adı Wylis'tir. Hodor, Stark ailesine sadıktı ve Bran sakat kaldıktan sonra onu taşımakla görevlendirildiği için bütün macera boyunca Bran'in yanından ayrılmamıştı. Onun hakkındaki en önemli gerçek ise, Bran'i Ak Gezenler'in saldırdığı mağaradan kaçırmaya çalıştıkları zaman Meera'nın Hodor'a "Hold the door (Kapıyı tut!)" diye bağırdığı zaman ortaya çıkmıştı. Bran bu sırada geçmişe yaptığı bir yolculuktaydı ve genç Hodor, Meera'nın gelecekten gelen sesini duyarak "Hold the door" cümlesini arka arkaya söyleyerek kriz geçirmeye başladı. Ta ki tekrar ettiği cümle, adı haline gelecek tek bir kelime olan "Hodor"a dönüşene kadar...

13. Joffrey Baratheon

Jack Gleeson tarafından canlandırılan Joffrey Baratheon, Cersei ve Jaime Lannister'ın en büyük oğlu. Robert Baratheon'un oğlu olmamasına rağmen herkes tarafından o şekilde bilindiği için, kralın ölümünden sonra tahta geçmişti. Dangesiz tavırları, tahta oturmasının ardından psikopatlığa kadar dayanmıştı. Fazlasıyla egoist tavırlarını Kral Eli olan dedesi Tywin Lannister biraz olsun dizginleyebilse de Joffrey, herkese her istediğini yapabileceği düşüncesinden kurtulamamıştı. Sansa Stark ile evlenme arefesindeyken Ned Stark'ı idam ettirdiği için Margaery Tyrell ile evlenmesi uygun görülen Kral Joffrey, düğünü sırasında Petyr Baelish ve Olenna Tyrell tarafıdan zehirlenerek öldürüldü. Ölümünün faili olarak da amcası Tyrion Lannister gösterildi.

14. Khal Drogo

Sinemada DC Comics'in süper kahramanı Aquaman olarak gördüğümüz Hawaiili oyuncu Jason Momoa tarafından canlandırılan Khal Drogo karakteri, Game of Thrones'a erken veda etmiş olsa da yer aldığı 10 bölümle dizinin unutulmaz karakterleri arasında yer edinmeyi başardı. Barbar Dothraki halkının savaş lordu olan Khal Drogo'nun lakabıysa "The Great Khal"dı. Daenerys Targaryen'in, Westeros'taki Demir Taht'ı isteyen kardeşi Viserys'in zoruyla evlenip sonradan aşık olduğu Khal Drogo, taht mücadelesi sırasında aldığı bir savaş yarasının, Daenerys'in güvendiği bir büyücünün ihaneti yüzünden iltihaplanması sonucu hayatını kaybetmişti.

15. Petyr Baelish

Aidan Gillen tarafından canlandırılan Game of Thrones karakteri Lord Petyr Baelish, Westeros'un en kurnaz adamlarından biri. Kaosu bir merdiven olarak gören Baelish'in lakabıysa "Littlefinger" yani Serçeparmak. Kendisinin casusluk ağına yetişebilecek tek kişi ise başta Kral Toprakları'nı yöneten Lannisterlar'ın yanında yer alırken sonradan taraf değiştiren Varys'dir. Littlefinger, Kral Robert Baratheon ve Joffrey Baratheon döneminde krallığın maliye işlerinin başındaki isimdi. Eşi Leydi Lysa Tully'nin ölümünden sonra Vale'nin Koruyucusu oldu. Demir Taht'ı arzulayanlardan biri olan Lord Baelish; güçlenmekte olan Stark'ların gözüne girebilmek için Sansa Stark'ı kanatlarının altına almaya çalışsa da, yalanları ve sorumlu olduğu ölümler ortaya çıkınca, Sansa Stark'ın emriyle Arya Stark tarafından öldürülmüştü.

16. Davos Seaworth

Liam Cunningham tarafından canlandırılan Davos Seaworth; Yağmur Ormanı Lordu, Dar Deniz Amiralı ve Soğan Şövalyesi olarak da bilinir. Başta geçimini soygunculuktan sağlayan Davos, bu yüzden sol elinin parmak uçlarını kaybetmiştir. Alt tabaka bir aileden gelen ve Yedi İnancı'na sıkı sıkıya bağlı olan Davos, Robert İsyanı sırasında gösterdiği kahramanlıklardan dolayı şövalye ilan edilmişti. Game of Thrones macerasında başta Stannis Baratheon yanında yer almış olsa da, şu an Jon Snow'un yanında durarak büyük savaştaki yerini belli etmiş bulunmakta.

17. Samwell Tarly

John Bradley tarafından canlandırılan Samwell Tarly -kısaca Sam, Jon Snow'un Sur'daki sevimli arkadaşı olarak karşımıza çıkmıştı. Jon Snow'la Kuzey'deki Duvar'ı korumak için siyahlara bürünen Night's Watch'taki (Gece Nöbetçileri) göevlerinden beri dost olan Sam; kitap okumayı seven, zeki, yumuşak başlı ve merhametli biri. Kilolu olması nedeniyle Gece Nobeti'nde ve ailesi içinde aşağılanmaktaydı. Jon Snow ile birlikte kurtardıkları acınası durumda olan Gilly adlı bir kıza aşık olan Sam, Gilly ile birlikteyken bir kitapta rastladığı bir bilgiyle yıllardır çözülmesi beklenen bir düğümü çözmüştü.

18. Sandor Clegane

Rory McCann tarafından canlandırılan Sandor Clegane, aile armasında bulunan üç tazıdan dolayı The Hound (Tazı) lakabını almıştır. The Mountain (Dağ) lakaplı iri yarı savaşçı Gregor Clegane'in küçük kardeşidir. Joffrey Baratheon'un muhafızlığını yapmış olan Tazı, sonradan Arya Stark'a eşlik eder ve eskisine göre daha merhametli birine dönüşür. Akgezenlerden oluşan Gece Kralı (Night's King) tarafından kumanda edilen Ölüler Ordusu'yla savaşarak Uzun Gece'yi önlemek için Daenerys Targaryen ve Jon Snow'un yanında savaşa katılacaktır.

19. Oberyn Martell

Sevilen dizi Narcos'ta yer alan Pedro Pascal tarafından canlandırılan Red Viper (Kızıl Yılan) lakaplı Oberyn Martell, Martell evinin Dorne ailesinden. Sand Snakes (Kum Yılanları) adındaki sekiz gayrimeşru kız çocuğuna babalık yapan Oberyn, savaş kabiliyetliyle nam salmış olmasına rağmen keyfine düşkün biridir. Kardeşi Elia'nın ölümünden sorumlu olan Lannister ailesine büyük bir nefret besleyen Oberyn, intikam almak için Dağ lakaplı Gregor Clegane ile girdiği düelloda hayatını kaybetti.

20. Stannis Baratheon

Stephen Dillane tarafından canlandırılan Stannis Baratheon, Kral Robert Baratheon'ın ortanca kardeşi. Ejderha Kayası Lordu olan Stannis, abisi Robert'ın ölümü üstüne Westeros'un Gerçek Kralı olduğunu iddia etti. Manipülatif bir cadı olan Melisandre'ye güçlü bir çekim hissederek onun etkisi altında birçok yanlış karar alan Stannis, sağ kolu olan Davos Seaworth de dahil olmak üzere birçok destekçisinin güvenini ve desteğini kaybetmiştir.

21. Melisandre

Carice van Houten tarafından canlandırılan ve Red Woman (Kırmızılı Kadın) olarak da bilinen Melisandre, R'hllor adlı Işığın Tanrısı'na inanan sözde bir rahibe. Kendisini "Tahtın Yasal Sahibi" ilan eden Stannis Baratheon'ı, cazibesi ve ikna kabiliyetiyle ağına düşürerek Stannis'in kendi kızını öldürmesine bile sebep olmuştur. Aynı zamanda büyücülük de yapan Melisandre, Stannis'in kurtarıcı olduğuna inanmaktadır. Ayrıca ölen Jon Snow'u büyüyle hayata döndüren de Melisandre'dir.

22. Ygritte

Rose Leslie tarafından canlandırılan Ygritte, Game of Thrones'ta karşımıza genç ve cesur bir yabani olarak çıkmıştı. Jon Snow, Sur'da göreve çıktığı sırada Ygritte'i esir almış ve öldürmesi gerektiği halde onu öldürmemişti. Aslında Gece Nöbeçileri'nin ajanı olmak için Yabanıllar'a katılan Jon, Ygritte ile aralarında alevlenen aşk ile kardeşlik sözünü bozmuş ve gerçek bir yabani olmuştu. Fakat iki sevgili, Sur'a yapılan saldırı sırasında ayrı düşmüştü. "You know nothing, Jon Snow" cümlesiyle akıllara kazınan güzel yabani Ygritte, bir çatışma sırasında Olly tarafından vurulmuş ve sevgilisinin kucağında can vermişti.

23. Theon Greyjoy

Alfie Allen tarafından canlandırılan Theon Greyjoy, Demir Adalar'ın Lordu Balon Greyjoy'un yaşayan tek oğlu. Ned Stark tarafından tutsak alınıp Kışyarı'na getirilmiş olmasına rağmen kendisine asla tutsak muamelesi yapılmamıştı ve Stark çocuklarıyla kardeş gibi büyümüştü. Buna rağmen Starklar'a ihanet ederek Kışyarı'nı kuşattı ve bu sırada ona yardım ediyormuş süsü veren Ramsay Bolton tarafından esir alındı. Dehşet Kalesi'nde tutsak edilen Theon, kendi benliğini kaybedecek işkencelere maruz kaldı. Ramsay, Theon'u hadım etti ve ona "Leş" adını taktı. Yaşadığı onca şeyden sonra özgüvenini ve yaşama istediğini kaybederek Leş adını kabullenen Theon, Ramsay'e hizmet etmeye başladı. Ramsay ile Kışyarı'na dönen Theon'a, kendi benliğini ve kim olduğunu hatırlatmaya çalışan çocukluk arkadaşı Sansa Stark sonunda bunu başardı ve birlikte Kışyarı'ndan kaçtılar.

24. Ramsay Bolton

Iwan Rheon tarafından canlandırılan, Game of Thrones'un Joffrey Baratheon'dan sonra en sinir bozucu karakteri olan Ramsay Bolton, Roose Bolton'ın gayrimeşru oğlu. Özellikle Theon Greyjoy'a yaptığı işkencelerle hatırlanan Ramsay, Sansa Stark ile evlendirildikten sonra ona da türlü işkencelerde bulunur. Game of Thrones'un en iyi bölümlerinden biri olarak değerlendirilen 6. Sezonun 9. Bölümü "Battle of the Bastards"ta, Jon Snow'un yabanilerden oluşan ordusunu önce bozguna uğratan Ramsay; Sansa Stark, Petyr Baelish ve Vadi Şövalyeleri'nin yardımıyla köşeye kıstırılır ve ölümü Sansa Stark'ın tazılarının elinden olur.

25. Shae

Sibel Kekilli tarafından canlandırılan Shae, Tyrion Lannister'ın sırlarla dolu sevgilisi. Yer aldığı ilk bölümlerde Tyrion'ın yanına istediği bir hayat kadınıyken ikili, birbirlerinden çok hızlı bir şekilde etkilenerek sevgili olmuşlardı. Kral Toprakları'na girmesi yasak olmasına rağmen, Tyrion onu Sansa Stark'ın hizmetçisi olarak tanıtarak yanında getirmişti. Sansa ile bu sürede çok yakın olan Shae, Tyrion ve Sansa'nın nişanlanmasını çok kıskanmış ve sevgilisinin onu artık sevmediğini düşünmüştü. Bu nedenle Kral Joffrey'nin cinayeti için yalan ifade vererek suçu Tyrion ve Sansa'ya atmıştı. Bu olaylardan sonra Tyrion, Shae'i babasının yatağında gördüğünde onu boğarak öldürmüş ve ardından çok büyük pişmanlık duymuştu.

26. Brienne of Tarth

Gwendoline Christie tarafından canlandırılan Tarthlı Brienne, Tarth Hanesi'nin savaşçısı ve Baratheon Hanesi'nin koruyucusu. Çocukluğundan beri savaşçı olmak için eğitilen Brienne, cüssesine rağmen kimi zaman hassasiyetini gözler önüne sermekteydi. Brienne, aynı zamanda Jamie'ye King's Landing'e kadar eşlik etmişti. Sandor Clegane ve Stannis Baratheon'ın ölümünden de kendisi sorumludur.

27. Olenna Tyrell

Diana Rigg tarafından canlandırılan Olenna Tyrell, Tyrell Hanesi'nin kadın hükümdarı. İğneleyici lafları ve soğukkanlılığıyla hatırlanan Olenna Tyrell, bu tavırları nedeniyle Dikenlerin Kraliçesi lakabıyla ün salmıştır. Torunu Margae

Devamını Oku
Hadi ipucu - Game Of Thrones hakkında genel bilgiler - 13 Nisan hadi ipucu sorusu ve cevabı

Hadi ipucu 17 Mart 2019 sorusu ve cevabı :Teknofest nerede yapılacaktır?

 Dünyanın en büyük ikinci havacılık etkinliği olan Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne kimler katılıyor sevgili hadiciler? Bugünkü ipucumuz toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan, 15 farklı kategoride teknoloji yarışmalarının düzenleneceği bu festivalden geliyor. Peki bu festival nerede olacak acaba?


#hadisensun #hadioynalive#hadioynaliveipucu #hadijokerkazan#hadiipucu #hadi #hadipucu #ipucuhadi#

Cevap:Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek.

Devamını Oku
Hadi ipucu 17 Mart  2019  sorusu ve cevabı :Teknofest nerede yapılacaktır?

Hadi ipucu 23 Ocak: Yenikapı’daki kazılarda ortaya çıkarılan limanın adı? Hadi 20:30 sorusu ve cevabı

Hadi ipucu 23 Ocak 2019 ipucu sorusu ve cevabı

Son 100 kişi kalana kadar yarışacağımız hadi 100, bu akşam Dergilik katkılarıyla 20.30'da!
Ödülümüz Dergilik'ten tam 10.000 TL
İstanbul, tarihin ileri medeniyetlerine ev sahipliği yapmış kadim bir şehirdir. Dolayısıyla İstanbul'da yürütülen herhangi bir yer altı çalışması, beraberinde Neolitik, Helenistik, Roma ve Bizans İmparatorluğu dönemlerine ait arkeolojik kalıntılar gibi heyecan verici yeni keşifleri de ortaya çıkarmaktadır.
Bu akşamki ipucumuz da İstanbul’un tarihini seven hadiciler için geliyor. 2004 yılında Yenikapı’da başlayan kazılarda ortaya çıkarılan limanın adı nedir?

SORU: 2004 yılında Yenikapı'da başlayan kazılarda ortaya çıkarılan limanın adı nedir?

CEVAP: Theodosius Limanı (Eleutherios Limanı)

Eleutherios Limanı ya da daha sonraki ve yaygın adıyla Theodosius Limanı, Bizans İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis'in güneyindeki antik ticari limandır

#hadi, #hadiipucu

Devamını Oku
Hadi ipucu 23 Ocak: Yenikapı’daki kazılarda ortaya çıkarılan limanın adı? Hadi 20:30 sorusu ve cevabı

Hadi ipucu 28 Aralık: Mobil temassız ödeme yapabilmek için cep telefonlarında hangi özelliğin aktif olması gerekir? 20:30 Hadi Sorusu ve Cevabı

Mobil bilgi yarışması HADİ bu akşam 20.30'da!
28 Aralık Hadi ipucu sorusu ve cevabı!
hadi VakıfBank katkılarıyla bu akşam 20.30'da!
Ödül VakıfBank'tan 20.000 TL
Yakın alan iletişimi teknolojisi toplu taşıma hizmetleri, turistik alanlar, kütüphane hizmetleri gibi birçok alana yayılarak işlerimizi kolaylaştırmaktadır.
Ancak biz onu en çok temassız ödeme özelliği üzerinden biliyoruz.
İpucumuzun nereden geleceğini tahmin ettiğini düşünüyoruz.
Mobil temassız ödeme yapabilmek için cep telefonlarında hangi özelliğin aktif olması gerekir?
Cevap: NFC özelliği açık olmalı
Mobil Temassız Ödeme yapabilmek için cihazınızın NFC özelliği açık olmalıdır.

Mobil Temassız Ödeme, Android ve NFC (Near Field Communication – Yakın Alan İletişimi) özelliği bulunan 5.0 ve üzeri sürümlü akıllı telefonlarda çalışmaktadır.

#hadiipucu

Devamını Oku
Hadi ipucu 28 Aralık: Mobil temassız ödeme yapabilmek için cep telefonlarında hangi özelliğin aktif olması gerekir? 20:30 Hadi Sorusu ve Cevabı

Hadi ipucu 21 Aralık: En uzun gece, kış gün dönümü hangi tarihtedir? 12:30 sorusu ve cevabı

Hadi ipucu sorusu belli oldu.
hadi bugün 20.30'da!
hadi bugün Morhipo’nun katkılarıyla 12.30'da!

#hadiipucu
Bugünkü ipucumuz "Ben gece insanıyım." diyen hadiciler için geliyor. Soru: En uzun gece olarak da bilinen, kış gün dönümü hangi tarihtedir?
Cevap: 21 Aralık

Hadi ipucu 21 Aralık: En uzun gece, kış gün dönümü hangi tarihtedir? 12:30 sorusu ve cevabı

Hadi 15 Aralık Potasyum hidroksit, su ve yağ asidi bileşimiyle elde edilen bu temizlik maddesi nedir? 12:30 hadi ipucu

Supradyn'den sizlere Cumartesi Sürprizi
Hadi bugün Supradyn Özel Yarışması ile 12:30'da
Ödül Supradyn'den 30.000 TL

Supradyn Enerji Focus'la sorulara odaklananlar #hadiipucu nu yakalıyor!

Bugünkü ipucumuz zamanında sokakları buram buram kokusuyla dolduran, halı temizliğinden organik tarıma birçok farklı alanda kullanılan, sarı renkli ve yumuşak temizlik maddesiyle ilgili. Potasyum hidroksit, su ve yağ asidi bileşimiyle elde edilen bu temizlik maddesinin adını biliyor musun sevgili hadici?"15 Aralık Hadi 12:30 ipucu sorusu: Potasyum hidroksit, su ve yağ asidi bileşimiyle elde edilen temizlik maddesi nedir?
CEVAP: ARAP SABUNU

Arap Sabunu Nedir, Nasıl Elde Edilir?
Arap sabunu yapımında sodyum yerine, alkali olarak potasyum hidroksit kullanılan bir sabun çeşididir. Hayvansal ve bitkisel yağ asitlerinin potasyum hidroksit ile reaksiyonu sonucu elde arab sabunu edilir. Çoğunlukla sarı – açık kahverengi renkli; macun gibi yarı akışkan bir yapıya sahiptir. Bu akışkanlığı ve macunsu kıvamı nedeniyle ona yumuşak sabun da denilmektedir.

Arap Sabununun Kullanım Alanları – Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?
Saç Bakımında Arap Sabunu
Arap sabunu; saç bakımı, saç problemleri veya saç temizliğinde tavsiye edilen doğal ürünler arasında gösterilir. Güzellik uzmanlarının arap sabunu kullanımı konusunda önerileri son yıllarda epey artmış, ayrıca saçlarını arap sabunuyla yıkayan ünlü sayısında da pek çok artış olmuştur.

Arap Sabunu ile Temizlik
Halı temizliğinde, Yer ve parkelerin temizliği (Parkeler), Çelik ve Metal Yüzeylerde kullanımı, Lavabo ve Klozet Temizliğinde, Çamaşırlarda kullanımı önerilir.

Tüm bunların haricinde; mobilya temizliğinde, mutfak dolapları veya tezgah temizliği ile duvar temizliğinde arap sabunundan kolaylıkla kullanılabilir.

Tümünde kullanımı hemen hemen aynıdır. Katı sabun halindeyken şişeye koyularak biraz su veya elma sirkesi ile karıştırarak hassas temizlik yapabilirsiniz.. Bu şekilde eviniz hem mikroplardan arınacaktır hem de tertemiziz kimyasalsız bir ev olacaktır.

Solunum yolu hastalığı ve astım gibi hastaların bulunduğu ortamlarında arap sabunu ile temizlenmesi önerilmektedir.

Arap sabunu tarımsal alanda dahi kullanılabiliyor. Belirli ölçülerde alkol ile veya sarımsak ile karıştırılarak tarım alanlarında haşere ile mücadele amacıyla kullanıldığı söyleniyor. Evinizdeki saksı bitkilerinde de böceklenme olursa aynı yöntemle kullanabilirsiniz. bunu da dipnot olarak belirtmek isterim..

Devamını Oku
Hadi 15 Aralık Potasyum hidroksit, su ve yağ asidi bileşimiyle elde edilen bu temizlik maddesi nedir? 12:30 hadi ipucu

Hadi ipucu 14 Aralık: Camilerde kubbeleri taşımak için kullanılan ayaklara ne ad verilir? 12:30 sorusu ve cevabı

Hadi bugün Supradyn’in katkılarıyla 12.30'da!
Ödül Supradyn’den 15.000 TL
Bugünkü ipucumuz mimarinin en güzel detaylarından biriyle alakalı. Bu detay Sultanahmet Camii'nde yuvarlak, Süleymaniye Camii'nde ise dört köşe olarak bulunuyor. Büyük camiler gibi yapılarda, kubbeleri ve kemerleri taşımak için kullanılan yüksek ve kalın ayaklara ne ad verilir? #hadi
SORU: Bugünkü ipucumuz mimarinin en güzel detaylarından biriyle alakalı. Bu detay Sultanahmet Camii'nde yuvarlak, Süleymaniye Camii'nde ise dört köşe olarak bulunuyor. Büyük camiler gibi yapılarda, kubbeleri ve kemerleri taşımak için kullanılan yüksek ve kalın ayaklara ne ad verilir? #hadiipucu

CEVAP: Fil ayağı
Fil ayağı, paye, pilpaye, kubbeli yığma yapılarda kubbeleri ve kemerleri taşımak için kullanılan yüksek ve kalın ayak, ahşap, tuğla ya da taş kolon. Çoğunlukla dörtgen ya da çokgen kesitli olur. Bizans mimarisi'nden etkilenilerek Osmanlı mimarisinde de yaygın olarak kullanılmıştır. Vikipedi

Devamını Oku
Hadi ipucu 14 Aralık: Camilerde kubbeleri taşımak için kullanılan ayaklara ne ad verilir? 12:30 sorusu ve cevabı

Hadi ipucu 13 Aralık: Cildin gölgelendirme ve belirginleştirme işlemine ne ad verilir?

Hadi 13 Aralık 20:30 #hadiipucu sorusu duyuruldu.
hadi SİM'in katkılarıyla bu akşam 20.30'da!
Ödül SİM'den 30.000TL
Kozmetik ürünleri, insanlık tarihi kadar eskidir. Öyle ki bronz çağında bile sürme örneklerine rastlanmıştır. Sanırım ipucumuzun nereden geleceğini tahmin edebiliyorsun. Cildin gizlenmek veya ön plana çıkarılmak istenen yerlerini gölgelendirme ve belirginleştirme işlemine ne ad verilir? 
Cevap: Kontür 
Son zamanlarda kontür uygulaması neredeyse makyaj sihirleri ile eş değer hale geldi. Kontür makyaj malzemeleri ile gölge ve ışık oyunlarını kullanarak burnumuzu daha küçük gösterebilir, elmacık kemiklerimizi vurgulayabilir, kaşlarımızı belirginleştirip, bakışlarımızı derinleştirebiliriz. Kontür paleti ve kontür fırçalarını doğru kullanarak yüz şekline göre hatlarını belirginleştirecek, bakışlarını daha etkili hale getirebileceksin. Doğaldan, dramatiğe bir çok kontur stili var ve bizim gönlümüz her zaman doğaldan yana olduğu için şimdi "doğal kontür" ipuçlarını incelemeye başlıyoruz."Kontür makyajı"nı sana en kısa şekilde şöyle özetleyebiliriz: Cildinin gizlemek istediğin veya ön plana çıkarmak istediğin yerlerini, koyu ve açık renkte ürünlerle gölgelendirme ve belirginleştirme işlemine "kontür" deniyor. Bunu aslında bir illüzyon, bir sihir gibi düşünebilirsin. Burun kemerini gizlemekten, yüzü inceltmeye, çeneyi yuvarlaklaştırmadan bakışları derinleştirmeye kadar pek çok hile, kontür makyajı sayesinde yapılabiliyor.'Kontür makyaj nasıl yapılır?' diye sorduğunu duyar gibiyiz. Öncelikle kontür makyaj malzemelerine ihtiyacın var.Tabii ki kontür makyajının hayatımıza bu kadar çok yerleşmesi ile kontür makyaj malzemeleri de hızla çeşitlilik kazandı ama bu konuda yaratıcı olmak da son derece kabul edilebilir.Öncelikle kontür ürünlerinin ağırlıklı olarak toz ve krem olarak ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Seçim yaparken, nasıl bir makyaj yaptığın, ne kadar kalıcılık istediğin önemli rol oynuyor. Kontür paletleri, krem kontür ürünleri, kontür pudraları ve stick formda ürünler, kontür malzemelerinin genelini oluşturuyor.

Devamını Oku
Hadi ipucu 13 Aralık: Cildin gölgelendirme ve belirginleştirme işlemine ne ad verilir?

Hadi ipucu 13 Aralık 20:30 sorusu ve cevabı: Cildi gölgelendirme ve belirginleştirme işlemine ne ad verilir?

Hadi 13 Aralık 20:30 #hadiipucu sorusu duyuruldu.
hadi SİM'in katkılarıyla bu akşam 20.30'da!
Ödül SİM'den 30.000TL
Kozmetik ürünleri, insanlık tarihi kadar eskidir. Öyle ki bronz çağında bile sürme örneklerine rastlanmıştır. Sanırım ipucumuzun nereden geleceğini tahmin edebiliyorsun. Cildin gizlenmek veya ön plana çıkarılmak istenen yerlerini gölgelendirme ve belirginleştirme işlemine ne ad verilir?
Cevap: Kontür 
Son zamanlarda kontür uygulaması neredeyse makyaj sihirleri ile eş değer hale geldi. Kontür makyaj malzemeleri ile gölge ve ışık oyunlarını kullanarak burnumuzu daha küçük gösterebilir, elmacık kemiklerimizi vurgulayabilir, kaşlarımızı belirginleştirip, bakışlarımızı derinleştirebiliriz. Kontür paleti ve kontür fırçalarını doğru kullanarak yüz şekline göre hatlarını belirginleştirecek, bakışlarını daha etkili hale getirebileceksin. Doğaldan, dramatiğe bir çok kontur stili var ve bizim gönlümüz her zaman doğaldan yana olduğu için şimdi "doğal kontür" ipuçlarını incelemeye başlıyoruz."Kontür makyajı"nı sana en kısa şekilde şöyle özetleyebiliriz: Cildinin gizlemek istediğin veya ön plana çıkarmak istediğin yerlerini, koyu ve açık renkte ürünlerle gölgelendirme ve belirginleştirme işlemine "kontür" deniyor. Bunu aslında bir illüzyon, bir sihir gibi düşünebilirsin. Burun kemerini gizlemekten, yüzü inceltmeye, çeneyi yuvarlaklaştırmadan bakışları derinleştirmeye kadar pek çok hile, kontür makyajı sayesinde yapılabiliyor.'Kontür makyaj nasıl yapılır?' diye sorduğunu duyar gibiyiz. Öncelikle kontür makyaj malzemelerine ihtiyacın var.Tabii ki kontür makyajının hayatımıza bu kadar çok yerleşmesi ile kontür makyaj malzemeleri de hızla çeşitlilik kazandı ama bu konuda yaratıcı olmak da son derece kabul edilebilir.Öncelikle kontür ürünlerinin ağırlıklı olarak toz ve krem olarak ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Seçim yaparken, nasıl bir makyaj yaptığın, ne kadar kalıcılık istediğin önemli rol oynuyor. Kontür paletleri, krem kontür ürünleri, kontür pudraları ve stick formda ürünler, kontür malzemelerinin genelini oluşturuyor.

Devamını Oku
Hadi ipucu 13 Aralık 20:30 sorusu ve cevabı: Cildi gölgelendirme ve belirginleştirme işlemine ne ad verilir?