Coronavirus (Covid-19)

  • 1,292,231Coronavirus Vaka Sayısı
  • 70,677Ölü Sayısı
  • 272,434Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 18:20

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Soyuz roketi uzaya fırlatılırken arızalandı, mürettebat hayatta

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) Rus kozmonot Aleksey Ovçinin ve NASA'dan astronot Nick Hague'u taşıyacak Soyuz roketinin fırlatılışı esnasında bir arızanın meydana geldiği belirtildi.
Sputnik'e konuşan bir kaynağın açıklamasına göre, Rus kozmonot Aleksey Ovçinin ve #NASA astronotu Nick Hague'u UUİ'ye taşıyacak Soyuz roketi Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden 11:40'ta fırlatıldıktan sonra bir arıza meydana geldi.
Kaynak, arızanın taşıyıcı bölümünde meydana geldiğini ve ekibin üsse acil iniş yapacağını söyledi.

NASA'nın Twitter hesabından da Rus partnerlerden olayla ilgili bilgi almaya çalışıldığı aktarıldı.


Kurtarma ekipleri, uzay aracının fırlatılışından sonra paraşütle iniş yaptığını bildirdi.

#Sputnik'e konuşan bir kaynak uzay aracı ile bağlantı kurulduğunu, mürettebatın hayatta olduğunu ifade etti.
Arama kurtarma ekipleri aracın iniş yaptığı alana gitti. NASA da kurtarma ekiplerinin helikopterle olay yerine gitmek üzere yola çıktığını bildirdi.

Kaynak "Kozmonot ve astronotu taşıyan araç Kazakistan'da bir araziye iniş yaptı. Mürettebat uzay üssü yer hizmetleri ile bağlantı kurdu" dedi.

Diğer yandan Rusya Merkezi Askeri Birimi'nden 4 adet Mi-8 helikopteri uzay aracı mürettebatını bulmak için harekete geçti. Helikopterlerde kurtarma ekipleri ve sağlık görevlileri bulunuyor.

Devamını Oku
Soyuz roketi uzaya fırlatılırken arızalandı, mürettebat hayatta

Güneş Sistemi dışında keşfedilen ilk Ay -video-

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Güneş Sistemi dışında bir 'Ay' keşfedildiğini açıkladı. Bu keşfin gezegen sistemlerinin nasıl oluştuğuna dair yeni bir bakış açısı getireceği ve ayların oluşumuna dair bilgilerin gözden geçirilmesine yol açabileceği belirtildi. #NASA

Güneş Sistemi dışında keşfedilen ilk Ay -video-

NASA Mezosferik bulutları gözlemledi -video-

#NASA'nın Temmuz ayında İsveç'ten atmosfere gönderdiği balon 5 günde Kanada'ya kadar gözlem yaptı. Balondaki lazer radarın çektiği 6 milyon görüntüyü inceleyen bilim insanları,Mezoferik Kutupsap Bulutları'ın oluşumuna ışık tuttu. Bu bulutlar #türbülans ve yerçekimi dalgalarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacak.

NASA Mezosferik bulutları gözlemledi -video-

Küfrettiği kişi NASA'dan sorumlu konseyin üyesi çıktı, stajını kaybetti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'da staja başlayan bir kişi, kurumun üst düzey yetkilisi olduğunu bilmediği bir kişiye Twitter'da küfür edince kovuldu.

Naomi H. adlı kullanıcı, staja kabul edilişini, Twitter'da "Herkes lanet olası çenesini kapasın. (Shut the f…. up) #NASA'da staja kabul edildim" diye müjdeledi.

Mesaj, #Twitter'da çok ilgi görünce NASA'dan da sorumlu Ulusal Konseyi üyesi Homer Hickam, Naomi H'ye "Kullandığınız dile dikkat edin" diye cevap yazdı.

Naomi H, kim olduğunu bilmediği Hickam'a "Sen benim ........... yala. Ben NASA'da çalışıyorum" diye cevap verdi.

Homer Hickam, Naomi H'ye "Ben de NASA'dan sorumlu Ulusal Uzay Konseyi'nde çalışıyorum" cevabını verince mesaj silindi.

Naomi H, Twitter hesabını gizli konuma aldı ve "Bir süreliğine Twitter'a ara veriyorum" dedi.

'Özür diledi'
NASA'daki stajı iptal edilen Naomi H'nin daha sonra Hickam'ı arayarak özür dilediği belirtiliyor.

Hickam, özrünü kabul ettiği Naomi H'nin stajını kaybetmesinde rolü olmadığını belirterek "Mesajı NASA etiketi olduğu için gördüm. Benim kimseyi işe alma ya da kovma yetkim yok. Daha sonra CV'sine baktım. Eminim uzay ve havacılık sektöründe iyi bir iş bulacaktır. Bunun için elimden geleni yapıyorum. Bu olay siciline geçmeyecek. Bana NASA'ya yeniden başvuru yapacağını söyledi" diye konuştu.

Devamını Oku
Küfrettiği kişi NASA'dan sorumlu konseyin üyesi çıktı, stajını kaybetti

NASA, 15 bin galaksiyi içeren uzak uzay panaromasını yayınladı

Hubble Uzay Teleskobu, bugüne kadar görüntülenmiş en kapsamlı #galaksi panaromalarından birini kayda aldı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı #NASA, Hubble'ın mor ötesi kamerası tarafından tespit edilen 15 bin galaksiyi içeren panaroma fotoğrafını internet sitesinde yayımladı.
Teleskobun kayda geçirdiği uzak uzay panaromasının görüş alanındaki galaksilerden bazılarının oluşumunun 11 milyar yıl geriye gittiği belirtildi.

Galaksilerden yaklaşık 12 bininin yıldız üreten genç galaksi olduğu kaydedildi.

Mor ötesi ışınlar bugüne dek kozmik bulmacanın kayıp halkası olarak görülüyordu. Oysa bugün #Hubble ve diğer yer teleskoplardan elde edilen kızıl ötesi ve optik gözlemler birleştirilerek kainatın daha bütüncül bir resminin oluşturulmasına katkı sağlıyor.

NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990'dan bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor

Devamını Oku
NASA, 15 bin galaksiyi içeren uzak uzay panaromasını yayınladı

Ay'a çok yakından bakmak ister misiniz? -video-

Uydumuz Ay'da #NASA'nın LRO uzay aracıyla kaydedilmiş 4K çözünürlüklü bir videoyla sıradışı bir tura çıkıyoruz. Bu turda #Ay'da insan yapımı uzay araçlarının bıraktığı izleri de göreceksiniz.

Ay'a çok yakından bakmak ister misiniz? -video-

Güneş'in sesi kaydedildi. İşte O Ses...

Güneş'in çıkardığı ses dalgaları, Avrupa Uzay Ajansı ve #NASA'nın Güneş ve Heliosforik Gözlemevi SOHO tarafından kaydedildi.
Gönderilen ses dalgaları ve görüntüler, Stanford Deneysel Fizik Laboratuvarı'nda araştırmacılar tarafından filtrelenip, hızlandırılıyor ve en sonunda izlenebilir hale getiriliyor.
ABD Maryland'deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde yer alan Heliophysics Science Bölümü'nden sorumlu direktör yardımcısı Alex Young, "Güneş'in içine bakmanın basit yollarına sahip değiliz. Güneş'in içine zoom yapmak için mikroskopumuz yok. Onun yerine bir yıldız ya da #Güneş'in titreşimi onların içini görmemizi sağlayabiliyor" ifadelerini kullandı.

Young ayrıca, "Bu titreşimler, bilim insanlarının Güneş'in içindeki patlamaları ve koronal kütle atımları gibi bir dizi karmaşık hareketin incelenmesine olanak sağlıyor. İçerisinde dolaşan devasa güneş enerjisi nehirlerini görebiliyoruz. Sonunda Güneş'in katmanlarını ve karmaşıklığını daha iyi anlamaya başlıyoruz. Bu basit ses bize bir yıldızın içinden bize bir bilgi veriyor. Bence bu oldukça havalı bir şey" dedi.

Devamını Oku
Güneş'in sesi kaydedildi. İşte O Ses...

Jüpiter ve Satürn gibi 121 gezegenin uyduları canlı yaşamına elverişli olabilir

Gökbilimciler, Kepler Teleskobu tarafından tespit edilen öte gezegenlerden 121'inin yörüngesinde canlı yaşamına elverişli uydular bulunabileceğini tahmin ediyor.

Bilim adamları, Güneş Sistemi dışındaki öte gezegenler arasında 'gaz devi' özelliğindeki 121'nin yörüngesinde canlı yaşamının oluşmasına elverişli uydular bulunabileceğini bildirdi.
ABD'nin California Üniversitesi ile Avustralya'nın Güney Queensland Üniversitesinden bilim adamları, "The Astrophysical Journal" dergisinde yayınladıkları makalede, #NASA'nın Kepler Uzay Teleskobunun 2009 yılından bu yana keşfedip kayda geçirdiği öte gezegenler arasında, Güneş Sistemi'ndeki Jüpiter ve Satürn gibi, kütlesinin çoğu gazlardan oluşan dev gezegenlerin uydularının canlı yaşamına elverişli olabileceğini ileri sürdü.

Araştırmacılar Kepler Teleskobu'nun tespit ettiği öte gezegenler arasında kendi yıldız sistemlerinin yaşama elverişli bölgesinde bulunan, gaz devi niteliğindeki 121 gezegen tespit etti. Bu gezegenlerin uydularının canlı yaşamının göstergelerinin araştırılması için uygun kaynaklar olacağı belirtildi.

Bilim adamları Dünya dışı canlı yaşamını araştırırken, Dünya gibi kaya oluşumlu öte gezegenlere odaklanıyor. Çünkü bu tür gezegenlerin uygun atmosfer koşullarına sahip olması halinde canlı yaşamının oluşmasına elverişli olacağı varsayılıyor.

Ancak yeni araştırma, öte gezegenler arasında gaz devi niteliğindeki gezegenlerin de kendileri uygun aday olmasa da yörüngesindeki kaya oluşumlu uydularının da bu açıdan araştırılmaya değer olduğu varsayımını ortaya atıyor.

Öneri, yeni nesil teleskoplarda hangi donanımların bulunması gerektiğine dair tercihlerde kritik rol oynayabilir.

Devamını Oku
Jüpiter ve Satürn gibi 121 gezegenin uyduları canlı yaşamına elverişli olabilir

NASA, Mars'ta hayat için yeni kanıtlar buldu

Mars’ın yüzeyinde araştırma yapan keşif robotu Curiosity tarafından gezegende organik moleküllerin bulunduğu açıklandı.

#NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında bilim insanları, NASA’nın #Mars gezgini #Curiosity tarafından gezegende organik moleküllerin bulunduğunu açıkladı.

NASA’nın gezegen çalışmaları konusunda uzmanı biyokimyacı ve jeolog Jen Eıgenbrode keşfi, “Çok eski bir göl yatağında yer alan kayalarda organik moleküller bulduk” diyerek duyurdu. Söz konusu kayaların yaklaşık 3 milyar yıl yaşında olduğu ifade edildi.

NASA ayrıca keşfin Mars’ta yaşam olduğu anlamına gelmediğini ancak bulunan moleküllerin hayati önem taşıyan ipuçları verdiğini özellikle belirtti. Güneş Sistemi Keşfi Bölümü Yöneticisi Paul Mahaffy, “Organik bileşenler bizim yaşamı araştırmamızda temel taşlarıdır” diye konuştu.

Curiosity Gezgini kendisine özel sosyal medya sayfasından da keşfe dair, “Mars’ta yaşam bulmadım fakat işaretler diyor ki doğru yoldayız” paylaşımı yapıldı.

6 Kasım 2011’de Dünya’dan fırlatılan ve 6 Ağustos 2012’de Mars’ta bulunan Gale Krateri’ne inen Mars gezgini Curiosity, 2013 yılında yaptığı testlerde Mars’ta canlı mikroplar bulunabileceğini, 2014’de organik kimyasal olan metan bulmuştu.

Devamını Oku
NASA, Mars'ta hayat için yeni kanıtlar buldu NASA, Mars'ta hayat için yeni kanıtlar buldu NASA, Mars'ta hayat için yeni kanıtlar buldu

Falcon 9, NASA kamerasını eritti

Falcon 9'un fırlatılışını görüntüleyen #NASA kamerası eridi