Coronavirus (Covid-19)

  • 19,803,613Coronavirus Vaka Sayısı
  • 729,579Ölü Sayısı
  • 6,353,734Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 05:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Türkiye, 'Sokağa çıkma yasağı' tuzağına düşmeyecek

İletişim Başkanı Altun, "OHAL ilan edileceği, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı, seyahat kısıtlaması getirileceği söylentileri gerçeği yansıtmıyor." dedi.
Cemil Barlas: 'Sokağa çıkma yasağı' tuzağına düşmeyecek #Türkiye
#koronavirüs #OHAL #coronavirus

Türkiye, 'Sokağa çıkma yasağı' tuzağına düşmeyecek

OHAL komisyonuna yapılan başvuruların yüzde 33'ü incelendi

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hâl (OHAL) döneminde kanun hükmünde kararnamelerle #KHK meslekten ihraç edilenlerin başvurduğu Meclis OHAL İşlemleri İnceleme Komisoyonu son verilerini paylaştı.
Yapılan yazılı açıklamada, bugüne kadar 120 bin kişi ve kuruluşun komisyona başvurduğu, Aralık 2017’de başlayan incelemelerle toplamda 42 bin başvuru dosyasının karara bağlandığı belirtildi.

#OHAL Komisyonuna yapılan başvuruların şu ana kadar yüzde 33’ü değerlendirmeye alınmış durumda.

Değerlendirmeye alınan başvuruların ise yüzde 7'si kabul edildi ve bu başvuruların sahiplerinin işe iadesine ya da kapatılan kurumların yeniden açılmasına hükmedildi.

Devamını Oku
OHAL komisyonuna yapılan başvuruların yüzde 33'ü incelendi

Mehmet Şimşek: OHAL için sebep kalmadı

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek dolarda son dalgalanmanın küresel koşullardan kaynaklandığını söyledi. #Türkiye'de #OHAL için artık bir sebep kalmadığını belirten Şimşek, "OHAL'in kaldırılacak olması muazzam olumlu bir gelişme" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, #Habertürk TV'de gündemdeki konuları değerlendirdi. Şimşek'in açıklamasının satırbaşları şöyle:

Döviz kurundaki son dalga tamamen küresel piyasalardan kaynaklandı. Önceki dalgalanma hem para politikası belirsizliği hem de küresel endişelerden kaynaklanmıştı. Eğer Cumhurbaşkanımız seçimi kazanırsa, ki biz buna inanıyoruz, eğer güçlü bir Meclis olursa, o zaman ne olur? Seçime ilişkin belirsizlik kalkar. Zaten para politikasını sıkılaştırdık. Geriye reformların hızlandırılması kalıyor. Üçüncü olarak ekonomide yeniden dengelenme başladı.
İç talep biraz yavaşlayacak ama dış talepte büyümeyi destekleyici bir dönem yaşayacağız. Cari açık azalacak ve enflasyon düşmeye başlayacak.
Gerek Türkiye'deki yerleşik yatırımcılar ve gerekse küresel yatırımcılar için Türkiye iş yapma kolaylığı endeksinde 60'ıncılığa kadar yükseldi. Artık yarım saatte şirket kuruluyor. En ileri ülkelerde bile yarım günde tamamlanıyor bu süreç.

Büyüme toplumun tüm kesimlerine yansıdı. Mesela çiftçiler. Büyüme yansımasa 2002 yılında 6300 traktör alan çiftçiler geçen sene 73 bin traktör alır mıydı?
Vatandaş yurtdışına tatile gidiyor. 2002 yılında 3 milyon kişi yurtdışına giderken, bu sene 9 milyona yakın kişi gidiyor. 2002'de 91 bin otomobil almıştı vatandaşlar. 2017'de 721 bin adet otomobil satıldı.

Büyüme güçlü, Cumhuriyet kurulduğundan AK Parti dönemine kadar yüzde 4.7 iken, bizim dönemimizde yüzde 5.7 oldu. Eğer Türkiye, Cumhuriyet'ten bu yana yüzde 5.7 büyümüş olsaydı şu anda dünyanın en büyük 8. ekonomisi olacaktık.
AK Parti dönemine kadar, tüm OSB'lerde çalışan sayısı 500 bin bile değildi. Şu anda ise 1.8 milyon kişi. Biz sanayileştik, şimdi de ileri teknoloji diyoruz.
Tüm savunma sanayi ihtiyaçlarımızın yüzde 75'ini ithal ederken, şu anda bu oran yüzde 40'a indi. En önemli ihracatçılardan biri olduk.
Şu anda benim bir ekibim bir Asya ülkesinde 1.5 milyar dolarlık kendi üretimimiz olan ileri teknoloji savunma sanayi ürününü satmak için müzakereler yapıyor.

Türkiye şu anda hızla sanayileşiyor. Geçen sene dünyaya 28.5 milyar dolarlık otomotiv sattık. Hangi alana bakarsanız bakın hiçbir dönem AK Parti dönemi kadar başarılı olmadı.
Muhalefetin borç batağı demesi için olayları saptırması lazım. Türkiye'nin borcunun milli gelire oranı yüzde 142. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 390. Dış borcun tamamının milli gelire oranı yüzde 53. 2001'de yüzde 55'ti. Mutlak rakam olarak artmış ama oransal olarak artış yok. Bu borcun çoğu özel sektöre ait. dolayısıyla Türkiye borç batağında değil. Yarı doğru yarı yanlışlarla milletin kafasını karıştırma batağındalar.

Türkiye 15 Temmuz'dan sonra mecbur kaldı ve OHAL dönemine geçti. Biz bir gün daha istemiyoruz. OHAL'in kaldırılacak olması muazzam olumlu bir gelişme. Allah cumhurbaşkanımızdan razı olsun, bu taahhüdü verdiler. Bu çok önemli bir gelişme. Çünkü biz ne kadar OHAL teröre yönelik desek de, dışarıda manşetler üzerinden bakılıyor.
Türkiye zaten terör koridorunu yıktı. Afrin, Münbiç… Şimdi terör koridoru yıkıldığına ve FETÖ ile mücadele konusunda başarılı olunduğuna göre Türkiye'de OHAL için bir sebep kalmadı.
Türkiye'de OHAL'in kalkması yatırımları, fon akışını ve algıyı olumlu etkileyecek. Zaten kurdaki değer kaybı önemli ölçüde algı bozulması ve bunun fon akışına olumsuz yansımasından kaynaklanıyor.

Devamını Oku
Mehmet Şimşek: OHAL için sebep kalmadı

Adalet Bakanı Gül: Kılıçdaroğlu'nun açıklaması İnce'yi yalanlıyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, #CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem #İnce'nin 'Gülen usulüne uygun istenmedi' iddiasıyla ilgili olarak, "Kılıçdaroğlu'nun 'hayati bir eksiklik yok' açıklaması İnce'yi yalanlıyor" dedi. Gül, son bir ayda 500 kişinin #OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete geri döndüğünü duyurdu.
Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili dosyanın eksik ve yetersiz olduğu eleştirilerine yanıt veren Adalet Bakanı Gül, "Kılıçdaroğlu'nun ‘hayati bir eksiklik yok' açıklaması İnce'yi yalanlıyor. Sayın İnce, genel başkanı tarafından yalanlanmıştır. Bu konuyla ilgili herhangi bir gecikme, herhangi bir farklı usulen durum söz konusu değil. Türkiye'de bu yargı usulleri mahkemeler tarafından talep edilmekte, hazırlanmakta" diye konuştu.
Gül, FETÖ'nün seçimlere etki edebileceği iddialarıyla ilgili, "O konuda hiçbir etki edebilecek bir neticeye ulaşamazlar" dedi.
Gül, son bir ayda 500 kişinin OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndüğünü söyledi.
Kandil operasyonuna da değinen Gül, "Kandil için Türkiye'yi tehdit eden bütün unsurlar tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar her türlü gelişmeyi ve her türlü tedbiri ve her türlü adımı kararlı bir şekilde atacağız" ifadesini kullandı.

Devamını Oku
Adalet Bakanı Gül: Kılıçdaroğlu'nun açıklaması İnce'yi yalanlıyor