Coronavirus (Covid-19)

  • 20,827,637Coronavirus Vaka Sayısı
  • 747,584Ölü Sayısı
  • 6,356,575Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

NASA'dan Salda Gölü paylaşımı

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars araştırmaları için dün fırlatılan uzay aracı Persevere’in çektiği Salda Gölü fotoğrafını paylaştı.

Uzay aracı Persevere’in çektiği Salda Gölü fotoğrafı, NASA Earth hesabından paylaşıldı.

 

Twitter’da paylaşılan mesajda, "Türkiye’deki Salda Gölü ile Mars’taki Jezero Krateri arasında jeolojik benzerlik bulunuyor" ifalederi kullanıldı. 

 

NASA tarafından dün fırlatılan Persevere uzay aracı, Mars’ta antik yaşamı ve Kızıl Gezegen’e insanlı görevin yollarını araştıracak. 

 

Though located a world away, Lake Salda, #Turkey, has geological similarities to Jezero Crater on #Mars. In fact, researchers even did field work at Lake Salda to prepare for #CountdownToMars and @NASAPersevere. https://t.co/jrKoWrbVwe pic.twitter.com/xB2GGgYfbr

Devamını Oku
NASA'dan Salda Gölü paylaşımı

Gazete manşetlerinde bugün 8 Temmuz 2020

8 Temmuz 2020 tarihli gazetelerin birinci sayfalarında neler var? #Cumhuriyet, #YeniŞafak, #Türkiye, #Sözcü, #Dünya, #Karar, #Takvim, #Sabah, #Akşam gazetelerinin manşetlerini okuyun.

Gazete manşetlerinde bugün 8 Temmuz 2020 Gazete manşetlerinde bugün 8 Temmuz 2020 Gazete manşetlerinde bugün 8 Temmuz 2020 Gazete manşetlerinde bugün 8 Temmuz 2020 Gazete manşetlerinde bugün 8 Temmuz 2020 Gazete manşetlerinde bugün 8 Temmuz 2020 Gazete manşetlerinde bugün 8 Temmuz 2020 Gazete manşetlerinde bugün 8 Temmuz 2020 Gazete manşetlerinde bugün 8 Temmuz 2020

Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan 23 Nisan çağrısı

Son dakika haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabı Twitter üzerinden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Gençlik Bayramı'na ilişkin videolu bir mesaj paylaştı. Bakan Albayrak yaptığı paylaşımda, "Milli egemenliğimizin 100. yılında 23 Nisan'ın şenliğini ve heyecanını pencerelerimizde ve balkonlarımızda #TürkiyeninÇocukları ile hep beraber yaşayalım." ifadelerine yer verdi.
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan 23 Nisan çağrısı

Bala Hatun sırrını Osman Bey’e açıkladı

‘Kuruluş Osman’ın heyecanla takip edilen 16’ıncı bölümü #TürkTeslimOlmaz etiketiyle ekrana geldi. Bu bölümde Osman Bey ve Bala Hatun aşkında yeni gelişmelere sahne oldu.
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Bala Hatun sırrını Osman Bey’e açıkladı

Osman Bey ihanet oyununu bozabilecek mi?

‘Kuruluş Osman’ın 11 Mart Çarşamba saat 20:00’de ekrana gelen ondördüncü bölümünde, Dündar ve Batur’un kurduğu tuzağa düşen Osman Bey, Balgay’la kozlarını paylaştı. Kıyama kalkan Osman Bey ihanetlerin hesabını sormaya başladı. Sosyal medya kullanıcıları 'Kuruluş Osman' 14. Bölüm paylaşımlarını #TürkOlmak etiketi ile yaptı.
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Osman Bey ihanet oyununu bozabilecek mi?

Yunus Emre Enstitüsünden Bosna Hersek’te "Tercihim Türkçe" projesi

Yunus Emre Enstitüsü tarafından Bosna Hersek’te uzun yıllardır sürdürülen "Tercihim Türkçe" projesi kapsamında öğrencilerin motivasyonları artırmak ve yeteneklerini ortaya çıkarmak için birçok kategoride yarışma organize edildi.
Yunus Emre Enstitüsü tarafından Bosna Hersek’te 2011-2012 eğitim öğretim yılından beri sürdürülen “Tercihim Türkçe” projesi kapsamında öğrencilerin motivasyonlarını artırmak, kültürel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak ve yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla birçok kategoride yarışmalar organize edildi.
Türkçe yarışmaları adı altında ilkokul ve lise düzeyinde olan yarışmalar şu şekilde:
"İlkokul Düzeyi; Tercihim Türkçe Projesi kapsamında Türkçe öğrenen öğrencilerin seviyelerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla 7, 8, ve 9. sınıf öğrencilerine yönelik olarak ’Türkçe Yarışmaları’ organize edilmiştir. Türkçe yarışmalarında öğrencilerin okuma, yazma ve konuşma becerilerinde Türkçe’yi kullanma becerileri ölçülmüştür. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verilirken sınıflarında birinci olan öğrenciler İstanbul seyahatiyle ödüllendirilmişlerdir. Lise Düzeyi; Tercihim Türkçe Projesinin ilk mezunları 2019-2020 eğitim öğretim yılında verilmiştir. İlkokulda ve lisede 8 yıl boyunca Türkçe öğrenerek mezun olan lise 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak Uluslararası Saraybosna Üniversitesi işbirliğiyle ’IUS Kalem Türkçe Yarışması’ düzenlenmiştir. Yarışmada dereceye giren öğrencilere Uluslararası Saraybosna Üniversitesi tarafından burs sağlanmış ve öğrenciler Enstitümüz tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilmişlerdir."
"Tercihim Türkçe" projesi kapsamında; öğrencilerin sosyalleşmelerine katkı sağlamak ve motivasyonlarını artırmak maksadıyla erkek öğrenciler için futbol, kız öğrenciler için voleybol turnuvaları organize etti. 2019-2020 eğitim öğretim yılında 5. si gerçekleştirilen organizasyona Bosna Hersek’te Türkçe eğitimi yapılan 150 ilkokuldan yaklaşık bin 500 öğrenci katıldı. Ekipler öncelikle kendi belediyesindeki okullarla karşılaşıp, başarılı olan ekipler kanton finallerine yükselmişlerdir. Düzenlenen kanton finallerinde dereceye giren ekipler, Federasyon Finallerine katılmaya hak kazanmışlardı. Federasyon finallerinde dereceye giren ekiplere hediyeler verilirken, şampiyon olan takımlar İstanbul seyahatiyle ödüllendirilmişlerdi. Ayrıca, ’Yunus Emre Spor Turnuvası’ Bosna Hersek’te federasyon düzeyinde organize edilen tek turnuva olma özelliği taşıyor.
Öte yandan, futbol ve voleybol dışında öğrencilerin katılacağı resim, kompozisyon, video gibi yarışmalar hakkında bilgiler şöyle:
"Resim Yarışması; Bosna Hersek devlet okullarında Türkçe öğretimi gören ve Türkçeyi seçmesi muhtemel 5. sınıf öğrencilerine yönelik olarak, ’Benim için Türkiye, Hayalimdeki İstanbul, Bosna Hersek’te Bayramlar, Türkiye ve Bosna Hersek Ortak Kültür’ temalı resim yarışmaları düzenlendi. Resim yarışmalarına her yıl yaklaşık 300’er resim katılırken, dereceye giren öğrenciler ödüllendirilmişlerdi. Kompozisyon Yarışması; Öğretmenler Günü münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği işbirliğinde ’Unutamadığım Öğretmenim’ konulu Türkçe kompozisyon yarışması düzenlendi. Lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen ve birçok öğrencinin katıldığı yarışmanın ödülleri T.C. Saraybosna Büyükelçiliğinde düzenlenen törenle öğrencilere verildi. ’Şehrimi Türkçeyle Tanıtıyorum’ Video Yarışması; Türkçe öğrenen öğrencilerin kültürel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, Türkçe pratik imkânı sağlamak ve şehirlerinin tanıtmalarına destek amacıyla, ’Şehrimi Türkçeyle Tanıtıyorum’ isimli video yarışması düzenlendi. Öğrenciler yaşadıkları şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezerek video çekimi yaparken, bu yerleri Türkçe olarak anlatmışlardı. Özçekim Yarışması; sosyal medyanın yaygın olarak kullanıldığı günümüzde, Türkçe öğrenen öğrencilere yönelik ’Türkiye veya Türkçe’ temalı özçekim yarışması düzenlendi. Öğrenciler fotoğraflarını belirlenen temalardan birisiyle çekerek Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından #YunusEmreEnstitüsü ve #TürkçeDünyanınHerYerinde etiketiyle paylaşmak suretiyle yarışmaya katıldılar. Yüzlerce öğrencinin katıldığı yarışma için yapılan değerlendirme sonucu dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Yetenek Yarışması: Öğrencilerin sosyalleşmelerini artırmak ve yeteneklerini ortaya koymak amacıyla düzenlenen ’Yetenek Yarışması’nda öğrenciler Türkçe ve Boşnakça şarkı söyleme, top sektirme ile keman ve akordeon çalma gibi kabiliyetlerini sergilemişlerdi. Dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendirilmişlerdi. Tiyatro Yarışması: ’Tercihim Türkçe’ projesi kapsamında liselerde Türkçe öğrenen öğrencilere yönelik olarak düzenlenen Tiyatro Yarışmasında öğrenciler tiyatro oyunlarını Türkçe olarak sahnelemişlerdir. Bu sayede okullarında öğrendikleri Türkçelerini sergileme imkanına sahip olmuşlardır. Yarışmada dereceye giren ekiplere hediyeler verilmiştir. Birinci olan ekip Kayseri’de düzenlenen 14. Uluslararası Liselerarası Tiyatro Yarışmasına katılmaya hak kazanmış ve yarışmada Bosna Hersek’i temsil etmiştir."
(İHA)

Devamını Oku

Yerli otomobilin tasarım belgeseli yayınlandı

Yerli aracın tasarım hikayesi mini bir belgesel ile yayınlandı.
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli aracın tasarım hikayesinin mini bir belgeselini yayınladı. Sosyal paylaşım sitesinden paylaşılan görüntüde, "Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait, küresel bir mobilite markası ortaya çıkarmak hedefiyle başladığımız #YeniLigeYolculuk’ta ilk ve en önemli adım tüketicilerin istek ve beklentileri doğrultusunda atıldı. #TürkiyeninOtomobili, #TOGG tasarım ve mühendislik ekibinin liderliği, Murat Günak’ın uzman danışmanlığı ve Pininfarina’nın küresel tecrübesiyle toplam 150 bin saatlik bir çalışma sonunda ortaya çıktı." denildi.
(İHA)

Devamını Oku
Yerli otomobilin tasarım belgeseli yayınlandı

Simav Medya Kütahya Simav Belediyesi Özel Halk Otobüs Hattı Kiraya Verilecek

Belediyemiz Denetimli Özel Halk Otobüs Hattı Kiralanması 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Maddesine İstinaden AÇIK İHALE USULÜ İLE KİRAYA VERİLECEKTİR. İhale Tarihi: 24 Ocak 2020 Cuma Günü Saat 14:00 Yer: Belediye Encümen Salonu Ayrıntılı Bilgi ve İdari Şartnameyi 13 Ocak 2020 Pazartesi Gününden İtibaren Belediyemiz İhale Biriminden Görebilir ve Temin Edebilirsiniz.
#simav #simavsenibekliyor #kutahya #turkiye #otobus #turizm #simavicin

Devamını Oku
Simav Medya Kütahya Simav Belediyesi Özel Halk Otobüs Hattı Kiraya Verilecek

Kütahya Simav Belediyesi Özel Halk Otobüs Hattı Kiraya Verilecek

Belediyemiz Denetimli Özel Halk Otobüs Hattı Kiralanması 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Maddesine İstinaden AÇIK İHALE USULÜ İLE KİRAYA VERİLECEKTİR. İhale Tarihi: 24 Ocak 2020 Cuma Günü Saat 14:00 Yer: Belediye Encümen Salonu Ayrıntılı Bilgi ve İdari Şartnameyi 13 Ocak 2020 Pazartesi Gününden İtibaren Belediyemiz İhale Biriminden Görebilir ve Temin Edebilirsiniz.
#simav #simavsenibekliyor #kutahya #turkiye #otobus #turizm #simavicin

Devamını Oku
Kütahya Simav Belediyesi Özel Halk Otobüs Hattı Kiraya Verilecek

İlk yerli araba havalimanlarında boy gösterecek

TOGG tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli otomobiline yoğun ilgi devam ediyor. Bir çok firmanın üretime başlamasının ardından kullanacağını açıkladığı ilk yerli arabayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ‘de tüm havalimanlarında Follow me aracı olarak kullanacağını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde düzenlenen tören ile tanıtımını yaptığı Türkiye’nin ilk yerli arabasına yoğun ilgi devam ediyor. Tanıtımının ardından tüm modelleri beğenilen ilk yerli arabayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi’de kullanma kararı aldı. 2022 yılında seri üretime geçmesinin ardından havalimanlarında Follow me aracı olarak kullanılacak.

İlk yerli araba havalimanlarında boy gösterecek
2022 yılında seri üretime geçecek olan ilk yerli arabayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi tüm havalimanlarında Follow me kullanacağını açıkladı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Havalimanlarımızda “#KarbonsuzHavalimanı Projesi” kapsamında 2022 yılından itibaren follow me aracı olarak #TürkiyeninOtomobili #Togg ile gelecek nesillere nefes olmak için sabırsızlanıyoruz!” paylaşımını yaptı.
(İHA)

Devamını Oku