Popüler Kullanıcılar

Yunus Emre Enstitüsünden Bosna Hersek’te "Tercihim Türkçe" projesi

Yunus Emre Enstitüsü tarafından Bosna Hersek’te uzun yıllardır sürdürülen "Tercihim Türkçe" projesi kapsamında öğrencilerin motivasyonları artırmak ve yeteneklerini ortaya çıkarmak için birçok kategoride yarışma organize edildi.
Yunus Emre Enstitüsü tarafından Bosna Hersek’te 2011-2012 eğitim öğretim yılından beri sürdürülen “Tercihim Türkçe” projesi kapsamında öğrencilerin motivasyonlarını artırmak, kültürel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak ve yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla birçok kategoride yarışmalar organize edildi.
Türkçe yarışmaları adı altında ilkokul ve lise düzeyinde olan yarışmalar şu şekilde:
"İlkokul Düzeyi; Tercihim Türkçe Projesi kapsamında Türkçe öğrenen öğrencilerin seviyelerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla 7, 8, ve 9. sınıf öğrencilerine yönelik olarak ’Türkçe Yarışmaları’ organize edilmiştir. Türkçe yarışmalarında öğrencilerin okuma, yazma ve konuşma becerilerinde Türkçe’yi kullanma becerileri ölçülmüştür. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verilirken sınıflarında birinci olan öğrenciler İstanbul seyahatiyle ödüllendirilmişlerdir. Lise Düzeyi; Tercihim Türkçe Projesinin ilk mezunları 2019-2020 eğitim öğretim yılında verilmiştir. İlkokulda ve lisede 8 yıl boyunca Türkçe öğrenerek mezun olan lise 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak Uluslararası Saraybosna Üniversitesi işbirliğiyle ’IUS Kalem Türkçe Yarışması’ düzenlenmiştir. Yarışmada dereceye giren öğrencilere Uluslararası Saraybosna Üniversitesi tarafından burs sağlanmış ve öğrenciler Enstitümüz tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilmişlerdir."
"Tercihim Türkçe" projesi kapsamında; öğrencilerin sosyalleşmelerine katkı sağlamak ve motivasyonlarını artırmak maksadıyla erkek öğrenciler için futbol, kız öğrenciler için voleybol turnuvaları organize etti. 2019-2020 eğitim öğretim yılında 5. si gerçekleştirilen organizasyona Bosna Hersek’te Türkçe eğitimi yapılan 150 ilkokuldan yaklaşık bin 500 öğrenci katıldı. Ekipler öncelikle kendi belediyesindeki okullarla karşılaşıp, başarılı olan ekipler kanton finallerine yükselmişlerdir. Düzenlenen kanton finallerinde dereceye giren ekipler, Federasyon Finallerine katılmaya hak kazanmışlardı. Federasyon finallerinde dereceye giren ekiplere hediyeler verilirken, şampiyon olan takımlar İstanbul seyahatiyle ödüllendirilmişlerdi. Ayrıca, ’Yunus Emre Spor Turnuvası’ Bosna Hersek’te federasyon düzeyinde organize edilen tek turnuva olma özelliği taşıyor.
Öte yandan, futbol ve voleybol dışında öğrencilerin katılacağı resim, kompozisyon, video gibi yarışmalar hakkında bilgiler şöyle:
"Resim Yarışması; Bosna Hersek devlet okullarında Türkçe öğretimi gören ve Türkçeyi seçmesi muhtemel 5. sınıf öğrencilerine yönelik olarak, ’Benim için Türkiye, Hayalimdeki İstanbul, Bosna Hersek’te Bayramlar, Türkiye ve Bosna Hersek Ortak Kültür’ temalı resim yarışmaları düzenlendi. Resim yarışmalarına her yıl yaklaşık 300’er resim katılırken, dereceye giren öğrenciler ödüllendirilmişlerdi. Kompozisyon Yarışması; Öğretmenler Günü münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği işbirliğinde ’Unutamadığım Öğretmenim’ konulu Türkçe kompozisyon yarışması düzenlendi. Lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen ve birçok öğrencinin katıldığı yarışmanın ödülleri T.C. Saraybosna Büyükelçiliğinde düzenlenen törenle öğrencilere verildi. ’Şehrimi Türkçeyle Tanıtıyorum’ Video Yarışması; Türkçe öğrenen öğrencilerin kültürel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, Türkçe pratik imkânı sağlamak ve şehirlerinin tanıtmalarına destek amacıyla, ’Şehrimi Türkçeyle Tanıtıyorum’ isimli video yarışması düzenlendi. Öğrenciler yaşadıkları şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezerek video çekimi yaparken, bu yerleri Türkçe olarak anlatmışlardı. Özçekim Yarışması; sosyal medyanın yaygın olarak kullanıldığı günümüzde, Türkçe öğrenen öğrencilere yönelik ’Türkiye veya Türkçe’ temalı özçekim yarışması düzenlendi. Öğrenciler fotoğraflarını belirlenen temalardan birisiyle çekerek Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından #YunusEmreEnstitüsü ve #TürkçeDünyanınHerYerinde etiketiyle paylaşmak suretiyle yarışmaya katıldılar. Yüzlerce öğrencinin katıldığı yarışma için yapılan değerlendirme sonucu dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Yetenek Yarışması: Öğrencilerin sosyalleşmelerini artırmak ve yeteneklerini ortaya koymak amacıyla düzenlenen ’Yetenek Yarışması’nda öğrenciler Türkçe ve Boşnakça şarkı söyleme, top sektirme ile keman ve akordeon çalma gibi kabiliyetlerini sergilemişlerdi. Dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendirilmişlerdi. Tiyatro Yarışması: ’Tercihim Türkçe’ projesi kapsamında liselerde Türkçe öğrenen öğrencilere yönelik olarak düzenlenen Tiyatro Yarışmasında öğrenciler tiyatro oyunlarını Türkçe olarak sahnelemişlerdir. Bu sayede okullarında öğrendikleri Türkçelerini sergileme imkanına sahip olmuşlardır. Yarışmada dereceye giren ekiplere hediyeler verilmiştir. Birinci olan ekip Kayseri’de düzenlenen 14. Uluslararası Liselerarası Tiyatro Yarışmasına katılmaya hak kazanmış ve yarışmada Bosna Hersek’i temsil etmiştir."
(İHA)

Devamını Oku

Yerli otomobilin tasarım belgeseli yayınlandı

Yerli aracın tasarım hikayesi mini bir belgesel ile yayınlandı.
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli aracın tasarım hikayesinin mini bir belgeselini yayınladı. Sosyal paylaşım sitesinden paylaşılan görüntüde, "Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait, küresel bir mobilite markası ortaya çıkarmak hedefiyle başladığımız #YeniLigeYolculuk’ta ilk ve en önemli adım tüketicilerin istek ve beklentileri doğrultusunda atıldı. #TürkiyeninOtomobili, #TOGG tasarım ve mühendislik ekibinin liderliği, Murat Günak’ın uzman danışmanlığı ve Pininfarina’nın küresel tecrübesiyle toplam 150 bin saatlik bir çalışma sonunda ortaya çıktı." denildi.
(İHA)

Devamını Oku
Yerli otomobilin tasarım belgeseli yayınlandı

Simav Medya Kütahya Simav Belediyesi Özel Halk Otobüs Hattı Kiraya Verilecek

Belediyemiz Denetimli Özel Halk Otobüs Hattı Kiralanması 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Maddesine İstinaden AÇIK İHALE USULÜ İLE KİRAYA VERİLECEKTİR. İhale Tarihi: 24 Ocak 2020 Cuma Günü Saat 14:00 Yer: Belediye Encümen Salonu Ayrıntılı Bilgi ve İdari Şartnameyi 13 Ocak 2020 Pazartesi Gününden İtibaren Belediyemiz İhale Biriminden Görebilir ve Temin Edebilirsiniz.
#simav #simavsenibekliyor #kutahya #turkiye #otobus #turizm #simavicin

Devamını Oku
Simav Medya Kütahya Simav Belediyesi Özel Halk Otobüs Hattı Kiraya Verilecek

Kütahya Simav Belediyesi Özel Halk Otobüs Hattı Kiraya Verilecek

Belediyemiz Denetimli Özel Halk Otobüs Hattı Kiralanması 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Maddesine İstinaden AÇIK İHALE USULÜ İLE KİRAYA VERİLECEKTİR. İhale Tarihi: 24 Ocak 2020 Cuma Günü Saat 14:00 Yer: Belediye Encümen Salonu Ayrıntılı Bilgi ve İdari Şartnameyi 13 Ocak 2020 Pazartesi Gününden İtibaren Belediyemiz İhale Biriminden Görebilir ve Temin Edebilirsiniz.
#simav #simavsenibekliyor #kutahya #turkiye #otobus #turizm #simavicin

Devamını Oku
Kütahya Simav Belediyesi Özel Halk Otobüs Hattı Kiraya Verilecek

İlk yerli araba havalimanlarında boy gösterecek

TOGG tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli otomobiline yoğun ilgi devam ediyor. Bir çok firmanın üretime başlamasının ardından kullanacağını açıkladığı ilk yerli arabayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ‘de tüm havalimanlarında Follow me aracı olarak kullanacağını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde düzenlenen tören ile tanıtımını yaptığı Türkiye’nin ilk yerli arabasına yoğun ilgi devam ediyor. Tanıtımının ardından tüm modelleri beğenilen ilk yerli arabayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi’de kullanma kararı aldı. 2022 yılında seri üretime geçmesinin ardından havalimanlarında Follow me aracı olarak kullanılacak.

İlk yerli araba havalimanlarında boy gösterecek
2022 yılında seri üretime geçecek olan ilk yerli arabayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi tüm havalimanlarında Follow me kullanacağını açıkladı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Havalimanlarımızda “#KarbonsuzHavalimanı Projesi” kapsamında 2022 yılından itibaren follow me aracı olarak #TürkiyeninOtomobili #Togg ile gelecek nesillere nefes olmak için sabırsızlanıyoruz!” paylaşımını yaptı.
(İHA)

Devamını Oku

Jandarma Genel Komutanlığından yerli otomobil paylaşımı

Jandarma Genel Komutanlığı, sosyal medya hesabından yerli ve milli otomobile destek paylaşımı yaptı.
Jandarma Genel Komutanlığının resmi sosyal hesabından, fotomontaj yönetimiyle jandarma otosuna döndürülmüş halinin fotoğraflarıyla yapılan paylaşımda, “Biz çok Elektrik aldık. #TürkiyeninOtomobili ile, milletimizin emrinde olmak, milletimizin hizmetine koşmak, geleceğe güvenle bakmak için sabırsızlıkla 2022’yi bekliyoruz. Hayırlı olsun” ifadelerine yer verildi.
(İHA)

Devamını Oku
Jandarma Genel Komutanlığından yerli otomobil paylaşımı
Jandarma Genel Komutanlığından yerli otomobil paylaşımı

“TurkeyFightsISISandYPG” Twitter gündeminde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesi öncesinde “#TurkeyFightsISISandYPG” etiketi Twitter gündeminde birinci oldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesi öncesinde “#TurkeyFightsISISandYPG” (Türkiye, DEAŞ ve YPG ile mücadele ediyor) etiketi Twitter gündeminde birinci oldu. Söz konusu etiket ile birlikte, sosyal medyada terörle mücadeleye ilişkin birçok paylaşımda bulunuldu.
Ayrıca, Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED), konuya ilişkin olarak daha sonra Twitter üzerinden şu açıklamada bulundu:
"Türkiye’nin teröre karşı mücadelesinin anlatıldığı "#TurkeyFightsISISandYPG” tagi Twitter tarafından sansüre uğrayıp dünya gündeminden düşürüldü. Bu sansür kabul edilemez."
(İHA)

Devamını Oku

Gömeç’ten Mehmetçiğe selam var

Balıkesir’in Gömeç Şehit Mustafa Güvenç Aldemir İlkokulu’nda okuyan öğrenciler, Barış Pınarı Harekatına destek amacıyla ‘Mehmetçiğe Selam’ etkinliği düzenledi.
Farkındalığı arttırarak güncel konularda yaşantıya dayalı öğrenmelerin kalıcı olduğu gerçeğinden hareketle okul bahçesinde gerçekleştirilen programda Okul Müdür İsmail Damar , “Yıllardır ülkemiz başta olmak üzere, yaşadığımız yakın coğrafyamızda, İslam beldelerinde akan kan ve gözyaşı dinmek bilmiyor. Binlerce kilometre uzaktan gelen kirli eller, akan kan ve göz yaşının dinmesini istemiyor. Yanı başımızda başlayan bu yangın bizim ülkemize de sarmasın diye tedbir alan devletimiz, bölgeye barış ve huzur getirmek için sınırlarımız dışında bu harekat ile terör örgütlerine yönelik operasyonlar başlattı. Şehitlerimiz var, yaralılarımız vardır. Şehitlerimize Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Barış Pınarı Harekatına desteğimiz tamdır. Gömeç Şehit Mustafa Güvenç Aldemir İlkokulu olarak bizler vatanımız için mazlumlar için sınırlarımız dışında terör örgütleri ile mücadele eden Mehmetçiğimizin yanındayız. Mehmetçiğimizi selamlıyoruz. Biz Türkiyeyiz. ” dedi.
Öğrencilerin okudukları birbirinden güzel şiirlerin ardından müzik eşliğinde okul bahçesinde ’#TÜRKİYEYİZ’ yazısı yazıldı ve açılan Türk Bayrağı eşliğinde öğrenci ve öğretmenler hep birlikte asker selamı verdiler. Törene müdür yardımcısı Veli Gezer, öğretmenler Fatih Karabacak, Mehmet Kabak, Şenay Altınbeyaz, Bircan Savuran, Banu Muti, Filiz Özcan Bellekçi, Tülay Miser, Hülya Çakırhan, Şeref Eker ve diğer yardımcı personel ile Okul Aile Birliği Başkanı Deniz Pala ve öğrenci velileri katıldı.
(İHA)

Devamını Oku
Gömeç’ten Mehmetçiğe selam var
Gömeç’ten Mehmetçiğe selam var
Gömeç’ten Mehmetçiğe selam var
Gömeç’ten Mehmetçiğe selam var

Bugünün gazete manşetleri 10 Temmuz 2019

10 Temmuz 2019 tarihli gazetelerin birinci sayfalarında neler var? #Cumhuriyet, #YeniŞafak, #Türkiye, #Sözcü, #Star, #Karar, #Takvim, #Sabah, #Akşam gazetelerinin manşetlerini okuyun

Bugünün gazete manşetleri 10 Temmuz 2019 Bugünün gazete manşetleri 10 Temmuz 2019 Bugünün gazete manşetleri 10 Temmuz 2019 Bugünün gazete manşetleri 10 Temmuz 2019 Bugünün gazete manşetleri 10 Temmuz 2019 Bugünün gazete manşetleri 10 Temmuz 2019 Bugünün gazete manşetleri 10 Temmuz 2019 Bugünün gazete manşetleri 10 Temmuz 2019 Bugünün gazete manşetleri 10 Temmuz 2019

Nazarbayev’e Türk Konseyi ömür boyu onursal başkanı unvanı verildi

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e Türk Konseyi ömür boyu onursal başkanı unvanı verildi.
Türk Konseyi’nin kurulmasında ve bugünkü duruma gelmesinde büyük emeği olan Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ömür boyu Türk Konseyi’nin onursal başkanı oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nursultan Nazarbayev’in, Kazakistan Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olarak Kazak devletinin inşasında, Kazakistan’ın Avrasya’nın kalbinde barışçı bir güç ve uluslararası arenada saygın bir ülke olarak kabul görmesinde en önemli rolü oynadığını ifade etti.
Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı-CICA sürecinin de Nazarbayev’in önerisiyle hayata geçirildiğini belirten Çavuşoğlu, “Nazarbayev, sadece Kazakistan’ın değil, Türk dünyasının da lideri olarak Türk dünyasını birleştirme çabalarına çok büyük katkılar sağlamıştır. Nitekim Türk Konseyi, Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in fikir babalığını yaptığı bir teşkilattır. Nazarbayev, 1992’den bu yana düzenlenen 15 Türk Devlet Başkanları Zirve’sinin tümüne katılmış ve Türk Konseyi’nin pek çok projesinin fikir babalığını yapmıştır. Kazakistan halihazırda, Türk Akademisi’ne ev sahipliği yapmakta ve Türk dünyası içindeki tarihi ve kültürel projelerin hayata geçirilmesinde öncü rol üstlenmektedir.
Kısa süre önce yayınladığı ‘Büyük Bozkırın Yedi Özelliği’ başlıklı makalesinde Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistan’ın tarihi kökenine değinerek, Türk halklarının tarihte ortaklaşa yaşadıkları (bugünkü Kazakistan’ı da içine alan) büyük bozkırda insanlık tarihine ve medeniyetine yaptıkları katkıları tarihe not düşmüştür. Büyük lider Nursultan Nazarbayev’in tüm emek ve çabaları, yalnızca Kazak halkı tarafından değil, aynı zamanda Türk dünyasında her zaman derin bir saygı ve şükranla hatırlanacaktır. Bu itibarla, Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e, ‘Türk Konseyi Ömür Boyu Onursal Başkanı’ unvanın verilmesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önerisi ve Türk Konseyi üye ülkeleri Devlet Başkanlarının oy birliğiyle kararlaştırılmıştır. Türk dünyasının aksakalı, Elbaşı Nazarbayev, bugün itibariyle fikir babası olduğu ve kuruluşunda büyük emekleri olan Türk Konseyi’nin ‘Ömür Boyu Onursal Başkanı’ olmuştur. Kendisini üye ülkelerimizin Devlet Başkanları adına saygıyla selamlıyorum, Türk dünyasına verdiği desteğin bir tecellisi olan bu unvanın hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yayımladığı mesajda ise şu ifadeleri kullandı:
“#Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı, Türk Dünyasının Aksakalı #NursultanNazarbayev, Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ın teklifi üzerine, tüm üye ülkelerin devlet başkanlarının oybirliğiyle #TürkKonseyi’nin Ömür Boyu Onursal Başkanı oldu.”
(İHA)

Devamını Oku