Coronavirus (Covid-19)

  • 19,804,408Coronavirus Vaka Sayısı
  • 729,586Ölü Sayısı
  • 6,353,636Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 05:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

TL ile sözleşme zorunluluğu kimleri etkiliyor, kimler muaf?

Hazine ve Maliye Bakanlığının Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karara İlişkin Tebliğ’deki değişiklik, cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu değişiklikler sayesinde Türk Lirası (TL) ile yapılması zorunlu kılınan sözleşmelerin kapsamın belli oldu. Karar kapsamında kira, satış, danışmanlık, ev, iş yeri, arsa satış gibi hizmet ve faaliyetlerin Türk Lirası ile yapılması öngörülürken bazı istisnalar da sıralandı.

Peki kimler bu karar kapsamına girerken kim istisnalardan faydalanabilecek?

Gayrimenkul'de tüm işlemler #TL üzerinden
Türk vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın Türkiye'de yaşayan herkesin bundan sonra gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmelerini Türk Lirası üzerinden yapması gerekecek.

Hizmet sektöründeki istisnalar
Taşımacılık ve danışmanlık gibi hizmet sözleşmeleri de TL üzerinden yapılması gerekecek, ancak şu durumlar istisna tutulacak:

Türk vatandaşı olmayanlar ile yapılan hizmet sözleşmeleri
İhracat kapsamında yapılan hizmet sözleşmeleri
Türk vatandaşlarının yurt dışında gerçekleştirecekleri faaliyetler kapsamında yapılan hizmet sözleşmeleri
Bir ayağı Türkiye'de diğeri yurt dışında olan elektronik haberleşme sözleşmeleri
Ayrıca yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ve yabancıların Türkiye'de yaptıkları faaliyetler kapsamındaki hizmet sözleşmeleri de istisnalara dahil edilecek.

Araç ve menkul satışları
Kararda, menkul satış ve kiralamalarında #döviz cinsinden fiyat belirlenmesine izin verilirken, iş makineleri ve diğer taşıtların satış ve kiralama sözleşmeleri için sadece Türk Lirası kullanılmasını öngörüyor.

Bunun yanında yurt dışında üretilen yazılımların satışı da döviz üzerinden belirlenebilecek.

Türkiye'deki yabancıların iş sözleşmeleri
Türk vatandaşı olmayanların Türkiye'deki iş sözleşmeleri döviz endeksli yapılabilecek.

Bu istisna kapsamında Türkiye'deki spor kulüplerinde forma giyen yabancı sporcuların kontratları dolar ve Euro gibi yabancı paralarla yapılabilecek.

Kamu kurumları da istisna dahilinde
Kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı hizmet sözleşmelerinde bedeller döviz üzerinden hesaplanabilecek.

Kamu kuruluşları uluslararası antlaşmaların gerektirdiği durumlarda gayrimenkul satış ve kiralamalarını da döviz kuruyla yapabilecek.

Türk Lirasına çevrilen sözleşmelerde hangi kur baz alınacak?
İstisnalar kapsamına girmeyen ve önceden döviz cinsinden belirlenmiş sözleşmelerdeki bedeller taraflar arasında yeniden hesaplanarak Türk Lirası üzerinden belirlenmesi gerekecek.

Eğer taraflar bir mutabakata varamazsa 2 Ocak 2018'den önce yapılmış sözleşmeler için bu tarihteki döviz kuru üzerinden hesaplama yapılacak.

Bundan sonraki tarihlerdeki kurlar ise Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği enflasyon oranları üzerinden belirlenebilecek. Türk Lirası'na çevrilen sözleşmeler her ay TÜİK'in belirlediği enflasyon oranları üzerinden revize edilebilecek.

2 Ocak 2018'de dolar 3,77 TL'den, Euro ise 4,54 TL'den satılıyordu.

Devamını Oku
TL ile sözleşme zorunluluğu kimleri etkiliyor, kimler muaf?

Dolar 4.45'e geriledi

Düşüş eğilimini sürdüren dolar kuru ekonomistlerin kritik gördüğü 4.50 seviyesinin altına indi. Kur, günün ikinci yarısında ABD büyüme rakamının beklentilerin altında gelmesi ile 4.45 seviyesinin altını gördü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) adımları sonrası olumlu havanın devam ettiği dolar/TL gücünü koruyor. Dün 4.54 seviyelerine kadar gerileyen #dolar kuru, bu sabah 4.53 seviyelerinde güne başladıktan sonra 4.50 seviyesinin altına geriledi.

Günün ilk yarısında 4.53 seviyesine kadar gerileyen kurda öğleden sonra düşüş hızlandı. Kur ABD verisi açıklanması sonrası 4.4478 seviyesine kadar çekildi. #Euro / #TL ise dolara paralel 5.1780 seviyesini gördü.

Analistler, 4.50'nin altında kalması halinde kurda düşüşün hızlanabileceğini ve 4.40, ardından 4.30 seviyelerinin hedefleneceğini öngörüyor.

Devamını Oku
Dolar 4.45'e geriledi