Coronavirus (Covid-19)

  • 13,473,111Coronavirus Vaka Sayısı
  • 581,583Ölü Sayısı
  • 5,023,682Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Halk Müziğinin Anadolu'dan Kanada'ya Uzanan Tınısı: Minor Empire -video-

Amerika, Kanada ve Türkiye'de bir dizi konser veren Minşr Empire grubu, geçtiğimiz günlerde New York'ta da ilk konserini verdi. Konserin ardından grubun kurucuları Ozan Boz ve Özgü Özman, #VOA Türkçe’ye kuruluş hikayelerini ve gelecek hedeflerini anlattı

Halk Müziğinin Anadolu'dan Kanada'ya Uzanan Tınısı: Minor Empire -video-

Merkel'in Yerine Kim Geçecek? -video-

Yarın (Cuma) sadece Almanya değil, tüm dünya siyaseti CDU kurultayına ve burada yapılacak seçime kilitlenecek Ayrıntıları #VOA Türkçe'den Cem Dalaman Berlin'den aktarıyor

Merkel'in Yerine Kim Geçecek? -video-

Plastik Poşetsiz Türkiye ‘Sıfır Atık’ Hedefine Yaklaşabilecek mi? -video-

Türkiye'de yeni yıldan itibaren hayata geçecek düzenlemeyle alışverişlerde plastik poşetler artık para ile satılacak ve böylece ülke ekonomisini iyileştirme yönünde ‘sıfır atık’ hedefi için yeni bir hamle yapılmış olacak #voa #videohaber

Plastik Poşetsiz Türkiye ‘Sıfır Atık’ Hedefine Yaklaşabilecek mi? -video-

Trump'ın İmzalayacağı Başkanlık Kararnamesi Anayasaya Aykırı mı?

ABD Başkanı Trump'ın Göçmenler İçin İmzalayacağı Başkanlık Kararnamesi #ABD Anayasası'ba Aykırı mı? #Trump'ın yeni göçmen politikası neleri değiştirecek? Amerika'da doğan her bebek vatandaş olabilecek mi? Kimler sığınmacı olacak, kimler olamayacak? #video #VOA

Trump'ın İmzalayacağı Başkanlık Kararnamesi Anayasaya Aykırı mı?

Domates Fiyatları Neden Düşmüyor? -video-

Domates Fiyatları Neden Düşmüyor? #VOA #video

Domates Fiyatları Neden Düşmüyor? -video-

Brunson VOA Türkçe’ye Konuştu -video-

Türkiye’de terörle bağlantılı suçlar nedeniyle iki yıla yakın süre hapiste kaldıktan sonra bu ay ortasında serbest bırakılan Amerikalı rahip Andrew Brunson, tahliyesinin ardından ilk Türkçe röportajını #VOA Türkçe’ye verdi

Brunson VOA Türkçe’ye Konuştu -video-

Türkiye’ye İngiliz Turist Akını Sürüyor -video-

Türk turizminde tatil sezonunun sonuna doğru TL’deki ani düşüşün İngiliz turistleri sevindirdiği yolunda haberler çıktı. ‘Türk Lirası değer kaybetti, İngilizler Türkiye’ye hücum etti’ dendi. Peki gerçekten öyle mi oldu? #VOA Londra’dan Barış Çimen’in haberi.

Türkiye’ye İngiliz Turist Akını Sürüyor -video-

Trump’ın Kaderi Kasım’daki Ara Seçimlere Bağlı -video-

Amerika’da Kasım ayında Kongre ara seçimleri ve yerel seçimler yapılacak. Bu kez başkanlık seçimi yok. #VOA, Amerika’da Kasım ara seçimleriyle ilgili beklentileri ve Başkan Trump’ın hukuki sorunlarını Seattle’daki Washington Üniversitesi’nden Profesör Reşat Kasaba’yla konuştu

Trump’ın Kaderi Kasım’daki Ara Seçimlere Bağlı -video-

7 ayda 1500 Mülteci Akdeniz’de Yaşamını Yitirdi

Akdeniz, mülteciler için adeta bir ölüm denizine dönüştü. 2018 yılının ilk yedi ayında 1.500'den fazla mülteci ve göçmenin Avrupa ülkelerine ulaşmak için Akdeniz'de hayatını kaybettiği açıklandı. Sadece 850 mülteci veya göçmenin geçtiğimiz, Haziran ve Temmuz aylarında Akdeniz’de yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR), Akdeniz’in dünyanın en ölümcül denizi olduğunu belirterek, ölüm denizinde trajik mülteci ölümlerinin hız kesmeden sürdüğünü belirtti. UNHCR, geçtiğimiz yıllara oranla Avrupa kıyılarına ulaşmaya çalışan mülteci ve göçmen sayısında azalmalar olsa da ölüm oranlarının arttığını kaydetti. Örgüt, gerekli önlemler alınmaz ve insan tacirleriyle mücadele edilmezse önümüzdeki aylarda çok daha fazla can kayıplarının gerçekleşebileceğini öne sürdü.

Dünyanın en tehlikeli denizi ‘Akdeniz’

Bu yılın ilk yedi ayında 60 bin mülteci ve göçmenin Avrupa kıyılarına ulaşmak için Akdeniz’e çeşitli tekne ve gemilerle açıldığı, geçtiğimiz yıl ise aynı dönemde bu sayının 120 bin olduğu açıklandı. Akdeniz’e açılan mülteci ve göçmen sayısının azalarak 2014 yılı rakamlarına gerilediği belirtildi.

2017 yılında Avrupa kıyılarına ulaşma hayaliyle Akdeniz’e açılan göçmen ve mültecilerden her 49 kişiden birinin yaşamını yitirdiği, 2018 yılının ilk yedi ayında ise her 31 kişiden birinin öldüğü ifade edildi. UNHCR yetkilileri, dünyanın en tehlikeli rotası olarak değerlendirdikleri Akdeniz’de Avrupa kıyılarına ulaşmak isteyen mülteci ve göçmen sayısının azalsa da ölüm oranın diğer yıllara göre artmasının endişe veren bir durum olduğuna işaret etti.


İnsan tacirlerine karşı ortak mücadele çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği Akdeniz Özel Temsilcisi Vincent Cochetel, ilgili hükümet yetkililerine yaptığı çağrıda mülteci ve göçmenleri bu ölümcül yolculuğa taşıyan insan kaçakçılığı şebekeleriyle hiç bir ödün vermeden ortak mücadele etme çağrısında bulundu.

Cochetel, savunmasız insanların sömürüsünden kar elde etmek isteyen istismarcı tacirlerin ve kaçakçıların giderek daha tehlikeli rotalar çizdiğini, kaçakçılara ait teknelerin taşıma kapasitelerinin çok daha üstünde kişiyi taşıyarak mülteci ölümlerini arttırdığını belirterek, “Akdeniz’de trajedi devam ediyor” dedi.

Özel Temsilci Cochetel, ”Yeterli düzeyde mücadele etmeyip önlemler almazsak önümüzdeki aylarda çok sayıda mülteci ve göçmenin Akdeniz’de yok olacağına tanık olacağız” dedi.

En fazla İspanya kıyılarına ulaştılar

Akdeniz’de hayatlarını ciddi risklere sokarak çeşitli deniz ulaşım araçlarıyla Avrupa kıyılarına ulaşan mülteci ve göçmenin geçtiğimiz yıllarda daha çok İtalya sahillerine ulaştığı, 2018 yılının ilk yedi ayında ise en fazla ulaşılan ülkenin İspanya olduğu kaydedildi.

Bu yılın ilk yedi ayında mülteci ve göçmenlerden gemi ve teknelerle İspanya’ya ulaşanların sayısı 23,500, İtalya’ya ulaşanların sayısı 18,500, Yunanistan’a ulaşların sayısı da 16,000 kişi olarak açıklandı.

#VOA

Devamını Oku
7 ayda 1500 Mülteci Akdeniz’de Yaşamını Yitirdi

Obezite ile Grip Arasında İlişki Var

Yeni araştırmalar obezitenin grip hastalığının yayılmasında etkenlerden biri olabileceğini ortaya koydu. Nikaragua’nın başkenti Managua’da yapılan araştırmada obez olan kişilerin obez olmayanlara göre grip mikrobunu daha uzun süre yaymaya devam ettikleri görüldü. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1975 yılından bu yana dünya genelinde obezite üç kat artmış durumda ve bu da mevcut araştırmanın sonuçlarını daha da dikkat çekici hale getiriyor.

Michigan Üniversitesi’nden epidemolog Aubree Gordon obeziteyle grip arasındaki ilişki konusunda 9 yıl önce çalışmaya başladı. Gordon, 2009 yılındaki grip salgını sırasında obez bireylerin daha büyük risk taşıdıklarının görüldüğünü söylüyor. Bununla birlikte araştırmalar obez kişilerin grip aşısından faydalanamadıklarına işaret ediyor.

Gordon’un Nikaragua Sağlık Bakanlığı’yla yaptığı işbirliği çerçevesinde 3 yıl süren araştırmada 320 evden toplam 1783 kişi üzerinde çalışma yapıldı. Araştırmacılar en az bir kişinin grip hastası olduğu evleri ziyaret ettiler. Uzmanlar iki hafta süresince birkaç günde bir örnekler alarak, hasta olan kişileri ve araştırmaya katılan diğer evlerdeki kişileri takip ettiler.

Gordon ve meslektaşları araştırma sonuçlarını incelediklerinde obez olan ve olmayan kişiler arasındaki farka ilişkin çarpıcı veriler gördüler. Obez olan kişiler obez olmayanlara göre yüzde 42 oranında daha uzun süre grip mikrobunu yaymaya devam etti. Bu da fazladan ortalama 1,5 gün kadar bir süre daha virüsün yayılması anlamına geliyor.

Önceki araştırmalar da obez olan kişilerin daha yüksek kronik ateşle karşılaştıklarını ve bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olduğunu ortaya koymuştu. Bu araştırmaya katılmamış olan Kuzey Carolina Halk Sağlığı Okulu pratisyen hekim Will Green, bağışıklık sisteminin virüslere karşı nasıl mücadele ettiğini anlatıyor.

Green, “Olası bir durumda ilk müdahalede bulunan hücreler var. Onlar ilk anda mücadeleye girişenler. Daha sonra da adapte olabilen ve hastalıklar konusunda hafızası olan T ve B hücreleri karşılık verir. Hastalığa karşı bu tepkilerin ikisine de ihtiyaç duyarsınız ancak obezite durumunda bu adapte olabilen hücrelerin müdahalelerinde bozulmalar görülmüştür” dedi.

Çünkü obez bireylerin bağışıklık sistemi daha zayıf oluyor. Bu durumda da araştırmanın da gösterdiği gibi obez olan kişiler hasta olduklarında daha uzun süre virüs yaymaya devam ettikleri konusunda endişeler var. Bununla birlikte uzmanların yaptıkları ek bir araştırmayla, hastalık taşıyan ama daha az semptomlar gösteren alt grup yetişkinler üzerinde de incelemeler yapıldı.

Gordon, “Semptom göstermeyen ya da çok az hastalık belirtisi gösteren kişilerde de obez olanlar olmayanlara göre daha uzun süre mikrop yaymaya devam ediyor. Aslında iki katı daha uzun süre virüs yaymayı sürdürüyorlar” dedi.

Gordon, “Sanırım bu da obez olan kişilerde bağışıklık sisteminin gerçekten daha fazla değiştiğine dair bir başka kanıt. Bu da hastalıktan kurtulmak konusunda potansiyel olarak daha fazla sorun yaşamaları ve daha fazla sıkıntı çekmeleri anlamına geliyor” diye konuştu.

Teksas Teknik Üniversitesi’nden Gıda Araştırmaları Başkanı Nikhil Dhurandhar ise bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiği uyarısında bulunuyor. Dhurandhar Amerika’nın Sesi’ne yaptığı değerlendirmede, bilimadamlarının halen hastalığı yayma süresinin bulaşma oranlarına ne kadar etki ettiğini anlamadıklarını söyledi.

Dhurandhar, “Büyük miktarda virüs vücuttan atılıyor mu? Yoksa bu çok az bir miktar mı? Ve bilmediğimiz bir başka konu da bunun ne oranda bulaşıcı olduğu” yorumunu yapıyor.

Green ayrıca, obez kişilerin virüsü uzun süre yaydıkları ya da hasta olmaları dışında bu durumun büyük bir iş kaybına neden olduğu ve ciddi sağlık harcamaları ortaya çıkardığının da unutulmaması gerektiğini belirtti.

Gordon da Amerika’nın Sesi’ne, obezitenin büyümekte olan bir salgın olduğunu ve dünyanın en büyük sorunlarından biri haline geldiğini kaydetti.

#VOA

Devamını Oku
Obezite ile Grip Arasında İlişki Var