Coronavirus (Covid-19)

 • 21,491,978Coronavirus Vaka Sayısı
 • 766,115Ölü Sayısı
 • 6,480,443Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Sıcak Havalarda Artan Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sıcak ve nemli havalarda nefes almak ve hareket etmek zorlaşıyor ve ardından baş ağrıları başlıyor. Peki, sıcak havalar baş ağrılarımızı neden tetikler? Artan baş ağrılarımızı nasıl önleyebiliriz?

Havadaki yüksek sıcaklık, damar genişlemesine ve sonrasında şiddetli ağrılara neden oluyor. Yüksek tansiyon problemi olan kişiler özellikle ense bölgesinde ağrılar hissedilebiliyor. 

Baş ağrısına neden olan diğer nedenler,

 •  Uyku düzeni, sıcak havalarda uyku düzeni de bozulabiliyor. Az ve kalitesiz uyku da baş ağrısına neden oluyor.
 • Yoğun nem, baş ağrısına sebep olabilecek birçok unsuru etkliyor. Günlük rutininizde bazı noktalara dikkat edebilir, daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.
 • Az su içmek, gün içinde yeteri kadar su tüketmiyorsanız, terleme ile vücudunuz sıvı kaybettiği için, sıvı eksikliğine bağlı baş ağrısı yaşayabilirsiniz.
 • Klimalaryaz aylarında neredeyse tüm ortamlarda klima kullanılıyor.Klimaya doğrudan maruz kalmak, baş ve boyun ağrılarını tetikleyebiliyor.

Peki, Sıcak Havalarda Baş Ağrısını Nasıl Önleyebiliriz?

 • Bol su için. Ayran, soda gibi içeceklerle sıvı eksikliğini önleyin.
 • Güneş ışınlarının yoğun ve dik olduğu saatlerde dışarı çıkmayın.
 • Dışarı çıkarken şapka ve güneş gözlüğü takmayı unutmayın.
 • Gün içinde çok fazla çay ve kahve tüketiyorsanız, bu tüketimi sınırlandırın. Özellikle uyumadan iki saat önce çay ve kahve tüketimini kesin.
 • Alkol baş ağrısını tetiklediği için, alkolden uzak durun.
 • Klimalara 24 derecenin altına ayarlamamaya ve doğrudan maruz kalmamaya çalışın.
 • Çok sıcak ortamdan çok soğuk bir ortama ani geçişler yapmayın.

#basagrisi #migren #sicakhava #tansiyon

Devamını Oku
Sıcak Havalarda Artan Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Dikkat! Baş ağrılarından ve migrenden akupunktur ile kurtulabilirsiniz

Çinli bir tedavi tekniği olan akupuntur ile ağrılarınızdan ilaç kullanmadan kurtulabilirsiniz. Doğru baskı noktalarına masaj yaptığınız taktirde baş ağrısı ve migreninizi büyük oranda azaltabilirsiniz. İşte sizinde uygulayabileceğiniz en önemli akupuntur masaj noktaları,

- Şakaklar

Şakaklarınıza önce önden başlayıp arkaya doğru giden hareketlerle masaj yapın. Kulak üstlerinize kadar gidebilirsiniz. Başın her iki tarafına da 60 saniye kadar masaj yapın.

- Kafanızın en alt tarafı

Kafatasınızın boyunla birleştiği yerde iki adet baskı noktası bulunur ve bunlara Tianzhu noktaları denir. İki Tianzhu noktasının arasında yaklaşık 4 cm vardır. Ensenizin başladığı yerde iki adet çöküklük olarak da bu noktaları anlayabilirsiniz. Bu noktalara 1 - 2 dk boyunca masaj yaparak ağrınızı hafifletebilirsiniz.

- Eller

Başparmak ve işaret parmağınız arasında bulunan He Gu noktaları da önemli masaj noktalarındandır. He Gu noktalarına masaj yapmak baş ağrılarını ve tıkanmış sinüzitleri rahatlatır. Her bir ele 30 saniye masaj uygulayabilirsiniz.

- Üçüncü göz

Yintang noktası ya da üçüncü göz noktası denilen yer alnınızın ortasında, iki gözün arasının hemen üzerinde yer alır. Bu noktaya 1 dakika boyunca dairesel hareketlerle, hafif bir masaj yapabilirsiniz.

- Kaş içleri

Her iki kaşın da iç kısmında bulunan Zan Zhu noktalarına 1 dakika kadar yoğun baskı uygulayabilirsiniz. Hareketleri dairesel şekilde yapın. Bu noktalara masaj yapmak aynı zamanda sinüslerinizdeki doluluğua da yardımcı olacaktır. Bunun sonucunda da baş ağrınız hafifler.

- Elmacık kemiklerinin ucu

Yingxiang noktaları, dudaklarınızın bittiği noktadan yukarı doğru, gözlerinizin altına doğru yer alır. Bu noktalara yapılan 1 - 2 dakikalık masajlar hem baş ağrısını, hem sinüziti hem de stresi hafifletmeye yarar.

- Saçlarınızın başlangıç noktasının üst kısmı

Alnınızın hemen üst kısmında, başınızın her iki yanında kafanızın diğer taraflarına göre daha yumuşak noktalar vardır. Bu noktadan bir tane de tam orta kısımda bulunur. Parmak uçlarınızla bu noktalara 10 - 40 saniye arasında hafif hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

- Omuz kökleri

Omuz başı ile boyun arkasının tam ortasında bulunan bu noktaya masaj yapmak, boyun ve omuz sertleşmelerini, boyun ağrısını hafifletir. Bunun yanısıra astım ve diğer spazmlara da yardımcı olacaktır.

- Ayak parmakları arası

Ayak başparmağı ve ikinci parmağın arasındaki nokta önemli bir basınç noktasıdır. Bu noktaya masaj yapmak, baş ağrısı, göz yorgunluğu, romatizmal ağrılar ve ayak kramplarına iyi gelir.

#akupuntur #basagrisi #migren #saglik #tedavi 

 

Devamını Oku
Dikkat! Baş ağrılarından ve migrenden akupunktur ile kurtulabilirsiniz