Coronavirus (Covid-19)

  • 12,151,875Coronavirus Vaka Sayısı
  • 551,129Ölü Sayısı
  • 4,583,007Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 02:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Dolar 5.80'in altına geriledi

Dolar/TL, yeni haftada aşağı yönlü eğilimini sürdürüyor. Kur, bugün 5.80'nin altına geriledi. Borsada ise 98 binin üzeri test edildi.
Önceki haftayı 6.10 seviyesinin üzerinde tamamlayan dolar/TL geçen hafta boyunca Türkiye'de tutuklu ABD'li din adamı Andrew #Brunson'ın serbest bırakılabileceği ve bu sürecin ABD-Türkiye ilişkilerini olumlu etkileyeceğine yönelik beklentilerle aşağı yönlü bir seyir izledi.
Cuma günü her iki yönlü dalgalanan #dolar/TL, karar öncesinde 17 Ağustos'tan bu yana en düşük olan 5.8310'a kadar geriledikten sonra kapanışta 5.90 seviyelerinde yer aldı. Kur günün ilk yarısında 5.79 seviyelerine kadar indi. #Euro/TL ise 6.72 seviyelerini gördü.

Devamını Oku
Dolar 5.80'in altına geriledi

Ahmet Kekeç: Brunson meselesinde nasıl kıvırdım?

Rahip Brunson tahliye edilmiş... Bakalım Ahmet Kekeç nasıl kıvıracakmış...
Merakla bunu bekliyorlarmış.
Sosyal medyadaki “Atatürk kalpaklı” #FETÖ’cüler böyle söylüyor.
Benden niçin “kıvırma” beklediklerini bilmiyorum.
Neden ben?
Onu da bilmiyorum.
#Brunson meselesine daha önce hiç girmedim çünkü.
İddianameyi okusaydım (çünkü okumak istemedim), tutukluluğu konusunda ne düşündüğümü yazardım.
Bir rahip olduğunu biliyordum sadece.
Bir rahibin üzerine vazife olmayan işlerle uğraştığını, tecessüsünün geniş olduğunu ve bu “aşırı meraklılığın” görev alanı içinde telif edilemeyeceğini...
Salıverildiği gün, bir televizyon kanalında, konuyu (kendi zaviyemde) yorumlamıştım. Ekstra bir yazıyı “fazlalık” saydığım için sıcağı sıcağına bir şey yazmadım.
Nihayetinde adam 3 yıl, 1 ay, 15 gün ceza aldı ve tutuklu bulunduğu süre gözetilerek tahliye edildi.
Muhtemelen yargı, bu maksadını aşan aşırı tecessüsü tecziye konusu yaptı. Yapsın. Çok da iyi yaptı. Keşke fazlasını yapsaydı. Kürtleri Hıristiyanlaştırmak misyonuyla kilise kuran (kilise kurmasına izin verilmiş) bir din adamının, Türkiye’deki benzin istasyonlarının sayısını ve işletmecilerinin kimliğini merak etmesi, bu merakı çerçevesinde “arşiv çalışması” yapması ve bazı kriminal şahıslarla telefon irtibatı kurması anlaşılabilir bir durum değil.
Kaldı ki, tutuklandığında işin bu boyutunu bile yazmadım.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
Ahmet Kekeç: Brunson meselesinde nasıl kıvırdım?

Ahmet Hakan: MHP’li Cemal Enginyurt ‘bam bam bam’ yaptı

İKTİDAR blokunda yer alan herkesler “Durumu nasıl kurtarabiliriz acaba” diye çırpınırken...
MHP’li milletvekili Cemal Enginyurt, taktik maktik gözetmeden “bam bam bam” yaptı.
*
Şunların hepsi onun cümleleri:
- Amerika’yı protesto edeceğiz diye iPhone’u kırdık, #Brunson uçağa binip gitti.
- Amerika’yla aramın açıldığına mı yanayım, giden #iPhone’a mı üzüleyim, ajan Brunson’ın serbest kalmasına mı kızayım?
- Kaldık ya la ortada, iPhone’umu verin!
*
MHP’li Cemal Enginyurt’un...
#MHP’li Cemal Enginyurt ‘bam bam bam’ yaptı
Bu gayet hesapsız, bu süper taktiksiz, bu müthiş stratejisiz çıkışı...
İktidar blokundan gelen...
- Ama biz de #Trump’ı bayağı oyaladık ha!
- Ama rahibi hemen vermedik ha!
- Ama Trump da sayemizde sevindirik oldu ha!
Türü çıkışların hepsinden...
- Bin kat daha dürüst!
- Bin kat daha samimi!
- Bin kat daha hasbi!
- Bin kat daha kıymetli!
- Bin kat daha sahici!
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
Ahmet Hakan: MHP’li Cemal Enginyurt ‘bam bam bam’ yaptı

Dolar, yeni haftaya 5.90'ın altında başladı

Geçen haftayı 5.87 seviyesinden kapatan dolar/TL, yeni haftaya 5.90'ın altında başladı.
Kur cuma günü, Türkiye'de terör örgütleri adına casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD'li papaz Andrew #Brunson davası öncesi 5.83 ile 5.97 arasında dalgalanmıştı.
Mahkemenin Brunson'ı serbest bırakmasının ardından #dolar /TL ilk tepki olarak 5.85'e inmişti.

Kur, sabah saatlerinde 5.88 seviyesinden işlem gördü.

#Euro /TL ise 6.79 civarında seyretti.

Devamını Oku
Dolar, yeni haftaya 5.90'ın altında başladı

Son Dakika! Amerikalı Rahip Brunson Davasında Son Durum...

Türkiye ile ABD arasındaki iplerin sürekli gerildiği bir krize sebep olan Amerikalı Rahip Andrew Craig Brunson hakkındaki olay 2016 yılında Eylül ayında başladı. İzmir'de Protestan cemaatinin Diriliş Kilisesi'nde Pastör olan Brunson ve eşi Norine Lyn Brunson, ‘milli güvenliği tehdit eden faaliyetlerde bulundukları' iddiasıyla İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü'nün 28 Eylül'deki yazısı üzerine Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince İzmir'deki evlerinden gözaltına alınmışlardı. Gözaltı işlemleri sonrası oturum izinlerinin bittiği belirlenen çift, sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi'ne teslim edilmişti. ABD'nin North Carolina eyaletinde doğan 50 yaşındaki Brunson, 23 yıldır eşiyle birlikte Türkiye'de yaşıyordu ve tutuklandığı sırada süresiz oturma izni başvurusunun sonucunu bekliyordu. 

 

Hakkındaki iddialara yönelik son duruşmanın ardından tutukluluğu 25 Temmuz'da ev hapsine çevrilen Brunson, terör örgütü FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanıyor. 4. kez hakim karşısına çıkacağı kritik duruşma için sabah saat 05.30 sıralarında ev hapsinde tutulduğu dairesinden alınarak Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde götürülen Amerikalı rahip Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne geldi. 06.45 sıralarında davanın görüleceği alana getirilen Brunson'un mahkemesi İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 10.30 sularında başladı.

 

RAHİP BRUNSON KİMDİR?

 

ABD'li rahip Andrew Brunson 9 Aralık 2016'de tutuklanmıştı. Rahip Brunson hakkında örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti. Mahkeme daha sonra Brunson'a ev hapsi kararı verdi. Brunson'a elektronik kelepçe takılacağı öğrenildi. Trinity Evangelical Divinity School, Erskine Theological Seminary, Aberdeen Üniversitesi'nden mezun olan Brunson'un Jacqueline Furnari adında bir çocuğu vardır.

 

İşte o görüntüler...

 

#rahip #brunson 

Devamını Oku
Son Dakika! Amerikalı Rahip Brunson Davasında Son Durum...

Brunson'ın avukatı: Davanın gidişatı değişebilir

ABD'li papaz Brunson'ın avukatı Halavurt, iddianame savcısının görev yerinin değişmesiyle ilgili olarak, "Savcı değişikliği davaya bakış açısının da değiştiği anlamına geliyor" dedi. Halavurt, soruşturma savcısının davanın gidişatını 'olumsuz anlamda yönlendirmeye çalıştığını' savundu.

#Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt, DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada, müvekkili hakkındaki iddianameyi hazırlayan savcı Berkant Karakaya'nın görev yerinin değişmesinin, davanın gidişatını olumlu etkileyebileceğini söyledi.
Brunson hakkındaki iddianameyi hazırlayan ve bu soruşturmayı yürüten savcının 'iyi bir performans gösteremediğini' belirten Halavurt, "Savcı iddianamede dile getirdiği suçlamaları destekleyecek delilleri dosyaya giremedi. Son duruşmada iki tanık ifadesi geldi. Bu tanıkların ifadesi bu savcı tarafından alındı. Ve bu ifadelerin benim müvvekkilimle ilgisi yoktu" dedi.

Halavurt, soruşturma savcısının davanın gidişatını 'olumsuz anlamda yönlendirmeye çalıştığını' savundu.
Brunson davasında soruşturmayı yürüten, iddianameyi hazırlayan savcının görev yerinin değişmesinin başka bir anlamı daha olabileceğini söyleyen Halavurt, "Devlet Brunson'ın yargılanması konusunda ortaya bir irade koydu. Bu savcı da bu iradeyi yansıtıyordu. Şimdi savcının görev yerinin değişmesi, bu iradede değişiklik olabileceği anlamına geliyor. Yani devletin bu yargılamaya bakış açısı değişmiş olabilir. Bu değişiklik de savcı ile başladı. Bu elbette benim görüşüm. Dolayısıyla ben Brunson'ın özgürlüğüne kavuşması açısından savcının görev yeri değişikliğini olumlu buluyorum" diye konuştu.

Devamını Oku
Brunson'ın avukatı: Davanın gidişatı değişebilir

Papaz Brunson'ın ev hapsine itiraz reddedildi

Terör örgütleri adına casusluk yaptığı iddiasıyla Türkiye'de 35 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan ABD'li papaz Andrew Brunson'ın avukatlarının, ev hapsine itirazı ikinci kez reddedildi.
Avukatların, mahkemeye sunduğu dilekçede, sanık #Brunson'ın terör örgütleri ile ilişkisini gösteren delillerin mevcut olmadığını, müvekkiline isnat edilen 'casusluk' suçlamasının hukuki dayanağının bulunmadığını ileri sürdü. Brunson hakkında beyanda bulunan 'Dua' kod adlı gizli tanık ile diğer tanıkların ifadelerinin yalandan ibaret olduğunu söyleyen avukat, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:
"Bu iddianame ve delillerle müvekkilin özgürlüklerinin sınırlandırılması mümkün olmamalıdır. Sayın mahkemece yapılan yargılamanın fazlasıyla siyasal meselelerin konusu haline geldiği bir gerçektir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile ülkemiz arasında ikili ilişkilerde temel bir sorun haline gelmiştir. Bu dava sebebiyle ülkemiz de ciddi zararlara uğramaktadır. Bu durumda mahkeme heyeti olarak hukuka bağlı kalarak karar vermenin zorluğu ortadadır ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın ve diğer bakanlarımızın belirttiği üzere Türkiye'de yargı bağımsızlığı var ise sayın mahkemeniz iki ülke arasında gidip gelen heyetler arası görüşmelerin sonucunu beklemeksizin hukuka uygun karar vermelidir."

Devamını Oku
Papaz Brunson'ın ev hapsine itiraz reddedildi