Coronavirus (Covid-19)

  • 261,373,255Coronavirus Vaka Sayısı
  • 5,212,954Ölü Sayısı
  • 20,084,964Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 07:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Yangın sonrası Notre Dame Katedrali'nin havadan görüntüleri

Yangın sonrası Notre Dame Katedrali'nin havadan görüntüleri #euronews

Yangın sonrası Notre Dame Katedrali'nin havadan görüntüleri

Tansiyon ilacında üçüncü kanserojen madde

Amerika Birleşik Devletleri'nde sağlık yetkilileri Hetero Labs tarafından üretilen ve geçtiğimiz günlerde geri çağrılan tansiyon ilaçlarında kansere yol açan üçüncü bir toksin madde tespit edildiğini açıkladı.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) söz konusu toksik maddelerin başka ilaç gruplarında olup olmadığının da araştırıldığını ve Hindistan merkezli Hetero Labs'in 87 parti losartan potassium ilacında N-Nitroso-N-methyl-4-aminobutyric asit (NMBA) bulunduğunu diğerlerinde ise tespit edilemediğini açıkladı.


Küresel otoriteler iki çeşit kanserojen madde bulunma ihtimalinin görülmesinden sonra yüksek tansiyon ilaçları üzerindeki denetimleri sıklaştırdı.

Losartan dahil yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan çok sayıda ilaç geri çağrıldı.

Geri çağırmalar otoritelerin Çinli Zhejian Huahai Pharmaceuticals tarafından valsartan üretmek için kullanılan içeriklerin kansere yol açabilecek bozukluklar içerdiğini açıklamasının ardından başlamıştı.

O tarihten sonra Mylan, Teva ve Novartis gibi ilaç devleri bazı ürünlerini geri çağırmıştı.

#euronews

Devamını Oku
Tansiyon ilacında üçüncü kanserojen madde

Çin'den Türkiye'ye üstü kapalı Uygur Türkleri tehdidi

Çin, Türkiye’nin Uygur Türklerinin durumunu eleştirmeye devam etmesi halinde Pekin ile ekonomik ilişkileri tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

Çin, Türkiye’de büyük yatırımlar yapmak isteyen enerji ve alt yapı şirketlerinin özellikle bundan olumsuz etkileneceğini bildirdi.


Reuters’e konuşan Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li, “Dostlar arasında yanlış anlaşılma veya görüş ayrılıkları olabilir. Ancak biz bunları diyalogla çözebiliriz. Dostunuzu toplum içinde her yerde eleştirmek yapıcı bir davranış değil. Eğer yapıcı olmayan yolu seçerseniz, bu ortak güven ve anlayışı zedeler ve bunun ticari ve ekonomik ilişkilere zararı olur.” dedi.

İyi diplomatik ve siyasi ilişkilerin, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve daha fazla Çin şirketinin yatırımının gelebilmesi için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Deng, bu konuyu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede de gündeme getirdiğini söyledi.

Türkiye’yi üstü kapalı eleştiren Deng, “Ülkeler arasında en önemlisi karşılıklı saygı, eğer dostunuz sizi her gün toplumun içinde eleştirirse, bu dostluk devam eder mi?” sorusunu yöneltti.

Çin'in Türkiye'ye yatırımları olumsuz etkilenir
Deng, Çinli firmaların içinde nükleer enerji santrali de olmak üzere Türkiye’de yatırım imkanlarına baktıklarını söyledi.

Çinli bankaların da Türkiye’de daha fazla yatırım yapmak istediklerini belirten Deng, Alibaba, Trendyol, China Life Insurance ve China Merchants Group gibi şirketlerin de Türkiye ile yakından ilgilendiklerini söyledi. .

Türkiye ve Çin’in korumacı ekonomik tedbirlere karşı olduklarını, iki ülkenin de serbest ticaret yanlısı olduğunu kaydeden Deng, “İki ülke de korumacı tedbirlere karşılar. İki ülke de serbest ticaretten yana.” ifadesini kullandı.

Deng, Türkiye’nin Çin ödeme platformu “WeChat” ve “AliPay” uygulamalarını desteklemesini önerdi.


Türkiye'nin sert eleştirileri
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, Çin'in Uygur Türkleri ile diğer Müslüman azınlıklara yönelik hak ihlallerinin ciddi endişe kaynağı olduğunu ifade etmişti.

İnsan Hakları Konseyinin 40'ıncı oturumun "yüksek seviyeli" bölümünde konseye hitap eden Dışişleri Bakanı, Çin'den, dini özgürlükler ve kültürel kimliklerin korunması başta olmak üzere evrensel insan haklarına saygı duymasını beklediklerini söylemişti.

Çin'in terörle mücadele hakkını tanıdıklarını ve 'Tek Çin' politikasını desteklediklerini belirten Çavuşoğlu, 'terörist ile masum insan' arasında ayrım yapılmasının altını çizmişti.

Türkiye'nin, Çin'in Uygur Türkleri ile diğer Müslüman azınlıklara yönelik hak ihlallerini eleştirmesine Pekin yönetiminden hemen tepki gelmişti. Çin, Türkiye'nin Doğu Türkistan konusunda iftara attığını ve gizli bir ajandası olduğunu iddia etmişti.

#euronews

Devamını Oku
Çin'den Türkiye'ye üstü kapalı Uygur Türkleri tehdidi

Dünyada en uzun süre iktidarda kalanlar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığını yürüttüğü AK Parti 16 yıldır Türkiye’de iktidar konumunda. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlık dönemi de dahil olmak üzere Türk siyasi hayatının en uzun süre görevde kalan siyasi lideri.

Diğer yandan Cezayir lideri Abdulaziz Buteflika, 20 yıllık devlet liderliğinin devamı olarak ülkede 18 Nisan’da yapılacak başkanlık seçimlerinde 5. dönem adayı gösterildi. Uganda’da ise 33 yıllık devlet lideri Yoweri Museveni, 2021 genel seçimlerinde 6. dönem adaylığını sundu.


Dünya’da en uzun süre liderlik koltuğunda oturan politikacı ise Ekvator Ginesi devlet başkanı Teodoro Obiang. Obiang, 3 Ağustos 1979’da göreve gelmesinden bu yana 39 yıl 6 aydır devlet liderliğini sürdürüyor.

Fakat dünya rekoru ise 2008'de görevi kardeşi Raul Castro'ya devreden Küba’nın eski lideri Fidel Castro’da. 2016'da vefat eden lider, görevini tam 49 yıl boyunca sürdürdü.

Siyasi liderliği en uzun süren 5 devlet yöneticisi
Küba: Devrimci lider Fidel Castro, 2008’e kadar 49 yıl devlet liderliği görevini yürüttü.

Tayvan: Ülkenin ilk başkanı Chiang Kai-shek, ölümü 1975’e kadar 47 yıl boyunca liderliğini sürdürdü.

Kuzey Kore: ‘Sonsuz lider’ olarak da bilinen Kim İl-sung, 1994’te yaşamını yitirene kadar 46 yıl Kuzey Kore liderliğini yaptı.

Libya: Muammer Kaddafi 2011’de öldürülene kadar 42 yıl boyunca ülke liderliğini yürüttü.

Arnavutluk: Arnavutluk’un Enver Hoca’sı ölüm yılı 1985’e kadar 40 yıl ülke liderliği görevini sürdürdü.

Görevlerini sürdürmekte olan en uzun süreli iktidara sahip 5 lider
Ekvator Ginesi: 1979’da görevine başlayan Teodoro Obiang, 39 yıl 6 ay ile dünyanın yaşayan en süreli lideri.

Kamerun: Kasım 1982’de siyasi liderliği üstlenen Paul Biya, 36 yıl 3 ay ile Obiang'ı takip ediyor.

Kongo: Ülkenin devlet lideri Denis Sassou, Şubat 1979 ve Ağustos 1992’deki görevlerinin ardından 5 yıl sonra 1997’de tekrar siyasi liderliğini yaptığı Kongo’da toplamda 35 yıldır görevde.

Kamboçya: 20 yıl 2 aydır Kamboçya Başbakanı olan Hun Sen, 1993 ve 1998 yılları arasındaki görev süresi de eklendiğinde 34 yıldır ülkenin iplerini elinde tutuyor.

Uganda: 74 yaşındaki Uganda lideri Yoweri Museveni, 33 yıllık görev süresi ile siyasi liderliği en uzun süren politikacılardan biri.

#euronews

Devamını Oku
Dünyada en uzun süre iktidarda kalanlar

4 bin 500 yıllık olduğu açıklanan taşlar 20 yıl önce dikilmiş

İskoçya'nın Aberdeenshire bölgesinde keşfedilen ve 4 bin 500 yıl öncesine ait olduğu açıklanan halka şeklindeki taşların 20 yıl önce bir çiftçi tarafından dikildiği ortaya çıktı.
Geçtiğimiz yıl söz konusu taşlar üzerine çalışmalar yürüten arkeologlar, binlerce yıllık bir anıt keşfettiklerini belirterek İskoçya'ya önemli bir tarihi eser kazandırdıklarını düşünüyorlardı

Ancak sitede arkeologların yoğun çalışmalar yürüttüğünü gören bir köylü, arsanın eski sahibi olduğunu ve taşları kendisinin taşıdığını iddia etti. Daha sonra yapıtın düşünüldüğü gibi 4 bin 500 yıl öncesine ait değil 1990’lı yılların ortasında diğer sitelerden esinlenmiş bir kopya olduğu anlaşıldı.

Ayrıca taşların altından alınan toprak örnekleri sonrasında ilk radyokarbon testleri taşların binlerce yıllık geçmişinin olmadığını kanıtladı.

Aberdeenshire Bölgesi Konseyi Üyesi Neil Ackerman, "Bu gelişmeyi öğrenmek açıkça hayal kırıklığı yarattı, ama bu olayla kopya bile olda yerel halkın tarihi yapılara önem verdiği anlaşılıyor" diye konuştu.
İskoçya'da halka şeklide dizilmiş binlerce yıl öncesine dayanan birçok dikili taş bulunuyor. Lewis Adası'ndaki 50 dev taştan oluşan Callanish anıtının yaklaşık 3 bin yıl öncesine ait olduğu sanılıyor.

#euronews

Devamını Oku
4 bin 500 yıllık olduğu açıklanan taşlar 20 yıl önce dikilmiş

Norveç'e iltica eden Türk sayısı Suriyelileri geçti

Dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi en yüksek ülkelerin arasında yer alan Norveç'te yabancılar polisinin (UDI) yayınladığı son yıllık iltica raporunda Türkiye vatandaşları ilk sırada yer alıyor. Raporda yer alan bilgilere göre 2018 yılında Norveç'e iltica eden her 10 kişiden 3'ü Türk.

Önceki yıllara ait verilere göre Suriye, Somali ve Eritre vatandaşları son yıllarda en çok iltica eden ülke vatandaşları arasında ilk sıralarda yer alıyordu. Ancak bu durum 2018 yılında değişti. UDI'nin raporuna göre 2018 yılı içinde iltica eden Suriyeli sayısı 465'te kalırken Türklerin sayısı 765 olarak kayıtlara geçti ve listede ilk sıraya yükseldi.

#Euronews'ten Mete Seymen'in haberine göre, dünyanın farklı ülkelerinden normal yollar ile vasıflı göçmen alan Norveç, güvenli ve refah seviyesi yüksek olması hasebiyle iltica ve sığınma kapsamında da bir çok insanın başvurduğu ülkelerin başında geliyor.

Norveç, İsveç ve Danimarka gibi İskandinav ülkeleri gerek siyasi gerekse insani nedenlerle dünyada en fazla iltica başvurusu alan ülkeler arasında. Norveç yabancılar polisinin (UDI) yıllık raporunda Suriye, Somali ve Eritre gibi en fazla sığınma ve iltica talep eden ülke vatandaşları arasına Türkiye'de eklenmiş oldu.
Türk vatandaşlarından gelen başvurulardaki artış nedeniyle Norveç yabancılar polisi (UDI) Haziran 2017 tarihinde yaptığı açıklamada, dosya içeriklerinin daha dikkatli ve detaylı incelenmesi için başvuruların değerlendirilmesine belli bir süre ara verileceğini duyurmuştu.

Norveç göçmenlik bürosu, Türklere ait olan dosyaları nasıl inceledikleri konusunda Avrupa ülkeleri ile de fikir alışverişi yapmak için süre istemişti. Bu durum otomatik olarak oturumların sonuçlanma süresini daha uzun bir zaman dilimine yaydı.

Ülkedeki genel iltica başvurularında son yıllara göre ciddi bir azalma gözükse de Türklere ait olan başvuruların sayısında ciddi bir artış meydana gelmesi ülke medyasında da yer buluyor. Norveç medyasında çıkan haberlerde Türkiye'den gelen iltica akınının 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yoğunlaştığının altını çiziliyor.

Norveç'te resmi verilere göre 2018 yılında toplam 97 ülkeden iltica başvurusu yapıldı. Başvuru ve değerlendirme süreçleri tamamlanan dosyaların yüzde 91 i olumlu sonuçlanarak kişilere oturumları verildi.

2018 yılında Norveç'e Türkiye'den iltica talebinde bulunanların sayısı 765'e yükseldi. Bu sayı Suriyeliler için 419, Eritre vatandaşları için 241 ve Iran vatandaşları için 119 olarak kayıtlara geçti.

Yıl içinde Türklerden en fazla başvuru haziran ayında gerçekleşti. Ocak ayında 5 kişi, haziran ayında 216 kişi iltica talebinde bulundu.

Devamını Oku
Norveç'e iltica eden Türk sayısı Suriyelileri geçti

Twitter'da 2018'in en çok ilgi gören 5 haberi

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan AİHM'e daha önce üç kez başvurdu
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Başkanı ve eski Milletvekili Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması ile ilgili kararı AİHM'i Türkiye'de yeniden tartışma konusu yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Demirtaş'ı serbest bırakın" diyen AİHM kararı ile ilgili verdiği ilk tepkilerde “AİHM'nin verdiği kararlar bizi bağlamaz” dedi.

Erdoğan'ın AİHM'e daha önce 3 kez başvuru yaptığını gösteren haberin 'tweet'i 4 bin 400'den fazla paylaşım ve 7 bin 600'den fazla beğeni aldı.

Kuzey Avrupa ülkesi Hollanda A2- ABD'den 270 kat küçük Hollanda dünyanın en büyük 2. tarım ihracatçısı

merika Birleşik Devletleri'nden (ABD) sonra dünyanın tarım ürünleri ihraç edenen en büyük ikinci ülkesi konumuna yükseldi.

Hollanda'yı bu alanda Türkiye ile kıyaslayan tweet, 2018'in en çok etkileşim alan ikinci paylaşımı oldu.

3- 40 yıldır Türklerle yaşıyor, Türkçe öğrendi. Brigitte Brüksel'deki Türkiye'yi anlatıyor
Fransızca öğretmeni Belçikalı Brigitte Dayez ve eşi Jerome Dayez 1978 yılından bu yana Brüksel'de Türk mahallesi olarak bilinen Schaerbeek'te yaşıyor.

77 yaşındaki Brigitte, neredeyse yarım asırdır içeriden gözlemlediği "Türk mahallesini" ve Brüksel'deki Türklerle ilgili tespitlerini Türkçe konuşarak Euronews'e anlattı.

Haberin video içeren tweeti bin 400 kişi tarafından paylaşıldı.

4- İran tatili Norveçli bakanı işinden etti
Norveç Balıkçılık Bakanı Per Sandber, devletin kendisine zimmetlediği cep telefonuyla izin almadan tatile gittiği için gelen baskılar üzerine görevinden istifa etti.

Norveçli Bakan'ın istifa haberiyle ilgili paylaşım Euronews Türkçe Twitter takipçilerinin 2018'de en çok ilgi gösterdiği 4. içerik oldu.

5- Nusret'te 'et ziyafeti çeken' Maduro kendini savundu: Oradaki lakabım 'Sultan Maduro'
Türkiye'de ünlü bir lokantada görüntülenen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendini savundu. İstanbul'da lakabının “Sultan Maduro” olduğunu söyleyen lider, çok yakında ünlü restoranta yine gideceğini söyledi.

Maduro'nun kendini savunduğu görüntüler Twitter'da 750 binden fazla izlendi. İlgili tweet yaklaşık 1.200 kişi tarafından paylaşıldı.

#euronews

Devamını Oku
Twitter'da 2018'in en çok ilgi gören 5 haberi

Facebook'ta 2018'in en çok ilgi gören 5 haberi

1- Seçim 2018: Erdoğan'ın çifte zaferi
24 Haziran cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin oy sayımına ilişkin canlı yayın görüntüleri Facebook'ta 2018'in en çok ilgi çeken videosu oldu. Yaklaşık 3 saatlik yayın 321 bin 800 kişi tarafından izlendi ve takipçilerden 74 binin üzerinde etkileşim (yorum, beğenme, paylaşma) aldı.

2- Trump, Suudi Arabistan Kralı'na böyle seslendi
"Kral Selman, seni severim ama biz olmasak tahtında iki hafta bile kalamazsın. Bu yüzden seni koruyan orduya ödeme yapmalısın."

ABD Başkanı'nın Suudi Arabistan Kralı'na seslendiği konuşmanın videosu 2018'in en çok ilgi çeken ikinci içeriği oldu. 230 binden fazla izlenen videonun etkileşim rakamı ise 46 bin 800.

3- Sarı Yelekliler anlatıyor: Neden bu kadar öfkeliler?
Fransa'da akaryakıt zammına tepki olarak başlayan "Sarı Yelekliler" hareketi kısa sürede orta sınıfın ekonomik taleplerini sokakta hükümetin karşısına çıkarttığı geniş çaplı protestolara dönüştü. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a geri adım attıran eylemcilerin neden meydanlarda olduklarını açıklayan kısa video 2018'in en iyileri arasında yer aldı.

208 binden fazla kişi tarafından izlenen videonun etkileşim sayısı ise 26 bin 900.

4- Burası Yemen, çocuklar yaprak yiyerek hayatta kalmaya çalışıyor
Savaştan dolayı kıtlıkla karşı karşıya kalan Yemen'de uluslararası insani yardım kuruluşlarının ulaşamadığı bölgede halk, yaprak yiyerek hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bu insanlık dramına ait görüntüler Euronews Facebook sayfasını takip edenlerin de dikkatini çekti.

Video 151 bin kişi tarafından izlendi ve 17 binden fazla etkileşim aldı.

5- Kanlı Ay: 21. Yüzyılın en uzun ay tutulması
Dünya nadir görülen gökyüzü olaylarından birine tanıklık etti. Yirmi birinci yüzyılın en uzun Ay tutulması yaşandı. Dünya’nın gölgesi Ay’ı tamamen kızıla bürüdü. Bu sıra dışı ana ait 1.5 saatlik canlı yayın 113 bin kişi tarafından izlendi ve yaklaşık 17 bin etkileşim aldı.

#euronews

Devamını Oku
Facebook'ta 2018'in en çok ilgi gören 5 haberi

Kanser hücrelerini yok edecek yeni bir tedavi yöntemi

Yaygınlığı her geçen gün artan kanser hastalığına karşı bilim insanları çığır açacak bir tedavi yöntemi geliştirdi. Gelecek nesiller için kanser hastalığı artık ölümcül olmayacak.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Francis Crick Institute’te kanser üzerine araştırmalar yapan bilim insanları, kanser hücrelerini yok edecek yeni bir tedavi yöntemi belirledi. Araştırmacılar, bağışıklık hücrelerinin yabancı kişilerden nakledilerek vücudun savunmasını güçlendirmenin mümkün olduğunu tespit etti.

Kanser hastaları için umut ışığı olan yöntem yeni yıldan itibaren uygulanmaya başlanacak. Enstitüdeki bilim adamları şu anda hastalıkla mücadele hücrelerinin depolanacağı “bağışıklık bankası” kurmak istiyor.

Araştırmaya öncülük yapan profesörlerden bağışıklık bilimi uzmanı Adrian Hayday, bilim insanları ve doktorların artık kanser hücrelerini öldürmek için vücuda zehir tedavisi olan kemoterapi uygulamak yerine vücudu geliştiren mühendisler haline geleceğini vurguladı.

Doğal katil hücreler
Hayday, “Kanserle mücadele etmek için bağışıklık sistemini kullanmak en son 'kendin yap' yaklaşımıdır.” ifadesini kullandı.

Birkaç yıl öncesine kadar uygulanan kanserli hücre üzerinde herhangi bir değişikliğe neden olmayan tedavi yöntemlerinden sonra yeni ilerlemeler kaydettiklerini belirten Hayday, “Doğal katil hücreler adı verilen hücrelerle etkileyici sonuçlar alıyoruz. Şu anda tedavi için erken bir dönemdeyiz ama gelecek yıl ve bir sonraki yıl bu tedaviyi alacak hastalar var. Bu hücrelerin reddedilmiyor olması da önemli özellikleri.” dedi.

Hayday, herkes için kullanılabilecek hücre bankası geliştirme imkanına sahip olunacağını aktararak, “Bu başkasının bağışıklık sistemi olabilir. Hücre bankasına sahip olabilirsiniz, kliniği arayıp nakledilmesi gereken sürenin saatlerce öncesinden onlara verebilirsiniz. Henüz o aşamada değiliz ama şu anda üzerinde çalıştığımız bu.” ifadesini kullandı.

Dünyada her yıl 14 milyon, Türkiye'de de her yıl yaklaşık 150 bin yeni kanser olgusu teşhis ediliyor.

#euronews

Devamını Oku
Kanser hücrelerini yok edecek yeni bir tedavi yöntemi

Rus Savunma Bakanlığı: İsrail Suriye'de iki sivil uçağı hedef aldı

Rus Savunma Bakanlığı İsrail'in salı gecesi Suriye'de doğrudan iki sivil uçağı hedef aldığını açıkladı. Ayrıca İsrail'in ateşlediği 16 füzeden 14'ünün Suriye hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği vurgulandı.

Suriye devlet televizyonu El Ekberiya hava savunma güçleri ülkenin başkenti Şam semalarında İsrail tarafından gönderildiği iddia edilen füzelerin imha edildiğini duyurmuştu. Saldırıda bir silah deposunun vurulduğu ve 3 askerin yaralandığı belirtilmişti.

Jerusalem Post ise Nziv'e dayandırdığı haberinde saldırının Hizbullah'ın üst düzey yöneticilerinin olduğu bir uçağı hedef aldığı rapor edilmişti.
#euronews

Devamını Oku
Rus Savunma Bakanlığı: İsrail Suriye'de iki sivil uçağı hedef aldı