Coronavirus (Covid-19)

  • 244,395,307Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,963,259Ölü Sayısı
  • 18,021,879Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 01:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Hadi’ye Rakip Olan Uygulama Eleq

Para ödüllü bilgi yarışması uygulamaları arasına bir yenisi daha eklendi. Türk Telekom’un desteğiyle geliştirilen #Eleq isimli uygulama, #Android ve #iOS için yayınlandı.

Eleq isimli uygulama sayesinde bilgi yarışmalarına katılarak para ödülü kazanabilirsiniz. Konsept olarak HQ Trivia ve Turkcell’in bilgi yarışması Hadi ile aynı konsepte sahip.

Her gün saat 20.00’de canlı bilgi yarışması yapılıyor. Katılımcılar aynı anda yarışıyor ve 10 soruyu da doğru bilenler, o günün ödülünü kendi aralarında paylaşıyor.

 

Devamını Oku
Hadi’ye Rakip Olan Uygulama Eleq

Google'dan 'rekabeti ihlal' savunması

Rekabet Kurulunca, rekabeti ihlal ettiği iddiasıyla haklarında soruşturma yürütülen Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti ve Google International LLC'nin sözlü savunması alındı.

#Rekabet Kurulu'nca, ‘Google'ın mobil işletim sistemi, mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve cihaz üreticileriyle imzaladığı sözleşmelerin rekabeti ihlal ettiği' iddiasıyla yürütülen soruşturmada sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi.
Rekabet Kurumundaki toplantı, Kurul Başkanı Ömer Torlak başkanlığında yapıldı.

Torlak, toplantının açılışında, kurul kararıyla Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti ve Google International LLC'den oluşan ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemi ile mobil uygulama ve hizmetlerinin sunumuna ilişkin davranışlarının ve cihaz üreticileriyle imzaladıkları sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik soruşturma açıldığını anımsatarak, sözü soruşturma heyetine bıraktı.

Heyet temsilcisi, soruşturma sonucunda, #Google ekonomik bütünlüğünün ‘lisanslanabilir mobil işletim sistemleri' pazarında hakim durumda bulunduğunu, cihaz üreticileriyle imzaladığı sözleşmelerde yer alan Google aramanın sözleşmeyle belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanması ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırmasına yönelik uygulamanın rekabet ihlali olarak değerlendirilen bağlama uygulamasının tüm koşullarını sağladığını savunarak, bu kapsamda söz konusu ekonomik bütünlüğe idari para cezası uygulanması kanaatine ulaştıklarını aktardı.
Bununla birlikte rekabetçi kaygıları önlemek için tüm Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmeleri'ne, Google uygulamalarıyla birlikte rakip uygulamaların cihaza ön yüklenmesinin engellenmediğine ilişkin açık bir hükmün eklenmesi gerektiğini kaydeden temsilci, Google'ın Türkiye'de satışa sunulmak üzere üretilen cihazlarında Android işletim sistemi kullanmak isteyen cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde, lisanslamaya koşul olarak sunduğu Google arama parçacığının ana ekranda ayrıcalıklı yüklenmesi ve Google aramanın varsayılan olarak atanmasına ilişkin şartların sözleşmelerden kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Google adına söz alan Avukat Gönenç Gürkaynak ise Google'ın halihazırda çözüm önerilerinin çoğuna uyum sağladığını belirterek, idari para cezasına hükmedilmesi veya çözüm önerileri getirilmesi için herhangi bir dayanak bulunmadığını öne sürdü.

Android'in ekosistem içindeki tüm paydaşlara fayda sağladığına işaret eden Gürkaynak, "Google'ın başarısının temel sebebi kaliteli ürünlere sahip olmasıdır. Android ancak kullanıcıların Google uygulamalarını tercih etmesi durumunda sürdürülebilir olmaktadır. Android kullanıcılarının yüzde 59'u Android'in inovatif teknolojiler sağlamayı bırakması halinde işletim sistemlerini değiştireceklerini beyan etmektedir" diye konuştu.
Google Türkiye tarafından yapılan açıklamada ise "Android herkes için daha az değil daha fazla seçenek yaratmaktadır. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir" ifadelerine yer verildi.

Limited Liabilitiy Company Yandex temsilcisi Roman Krupenin ise Apple'ın işletim sistemi #iOS ile #Android cihazların birbirine rakip görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Rekabet, dağıtım kanalıyla değil, kaliteyle olmalı. Google her yıl uygulamalarının Apple'a yüklenmesi için 3-4 milyar dolar ödeme yapmaktadır. Google, yüksek kaliteli görünüm için bu kısıtlamaların gerekli olduğunu savunmaktadır. Bu doğru kabul edilemez. Google, uygulamaların App Store'dan indirilebileceğini söylemektedir ancak arama motoru asla indirilemez" ifadelerini kullandı.

Kurul, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 12 Eylül'de açıklayacak. Kararın daha erken alınması durumunda Rekabet Kurumu'nun internet sitesinden duyuru yapılacak.

Avrupa Birliği Komisyonu, 18 Temmuz'da akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'a 4,3 milyar avro para cezası kararı alındığını açıklamıştı. Komisyon, Google'ın 90 gün içerisinde çalışma biçimini değiştirmesi gerektiğini belirtmişti.

Google, arama motoruyla kendi alışveriş hizmetlerine avantaj sağladığı ve hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle geçen yıl da AB Komisyonu tarafından 2,4 milyar avro para cezasına çarptırılmıştı.

Devamını Oku
Google'dan 'rekabeti ihlal' savunması

Sosyal medyada da yerlileşme ve millileşme zamanı geldi

Son dönemlerde, sosyal medyada yerli ve milli duruş sergileyen hesaplar üzerine saldırılar artarak devam ediyor. #Twitter ve #Facebook saldırıları görmezden gelmek bir yana yerli ve milli duruş gösteren hesapları haber dahi vermeksizin kapatma tutumunda. Bu durum, 'Acaba, ülkemize süregelen saldırılarda Amerikan sosyal medya devlerinin de taraflarını, kredi derecelendirme kuruluşları gibi, Trump'tan yana mı gösterdi?' sorusunu sorduruyor. Sonuçta, Trump'ın seçim galibiyetindeki sosyal medya etkisi yadsınamaz bir gerçek. Terör örgütlerinin sosyal medya militanlarının da neler yapabildiğine geçmişte çokça şahit olduk.

Sosyal medyada cepheyi güçlendirme vaktinin geldiği açıkça görülüyor.

Artık, sosyal medya kullanıcıları kendilerini ifade edebilmek için Amerikan devleri dışında başka bir seçeneği daha var. HaberX, Mayıs ortasından bu yana sürdürdüğü test çalışmalarını tamamlamak üzere. Türkiye'nin yerli ve milli sosyal medyası olma yolunda iOS ve Android uygulamalarını da yayına aldı. Kullanıcı dostu arayüzleri sayesinde internet paketinizin ve kasmayan uygulamaları ile de telefonlarınızın dostu. Cep telefonunuzdan, tabletinizden ya da bilgisayarınızdan tarayıcınıza www.haberx.com yazarak zahmetsizce üye olabileceğiniz ya da #Android ve iOS uygulamalarını indirerek de üyeliğinizi gerçekleştirebileceğiniz Türkiye'nin sosyal medya sitesi sizi hazır.

HaberX, sosyal medyayı da yerli ve milli hale getirme çabalarına katkılarınızı bekliyor.


HaberX Nasıl İşliyor?


HaberX Türkiye için bir ilki deniyor ve test aşamasının sonlarına yaklaşıyor. Artık her internet kullanıcısının, HaberX ile sesini geniş kitlelere duyurma şansı var. Bunu ister bilgisayarından, ister telefon ve tabletinin tarayıcısından, isterse de #iOS ve Android uygulamalarından gerçekleştirebiliyor.

Google Play App Store


#HaberX, tüm kullanıcılarına, özgürce fikir ve duygularını fotoğraf ve video caps eşliğinde sunma; internette dolanırken rastlanan haber, röportaj, köşe yazısı, video gibi her türde medya içeriğini kolayca paylaşma; öznel makale, söyleşi, haber ve yazıları büyük kitlelere duyurma imkanı veriyor.


İster işinle, ister sosyal aktivitelerinle, ister keyifli uğraşlarınla ilgili Sayfa Oluştur - Grup Oluştur. Sayfalarının ve gruplarının görünülüğünü ve gizliliğini kendin belirle. Sayfana ya da grubuna üyeler kazandır. Üyelerini yetkilendir, içeriğini zenginleştir. Hem çevren hem iş imkanların genişlesin.

5 maddede www.haberx.com işleyişinin evreleri

1- www.haberx.com ziyareti
2- Üye panelinden mail ya da sosyal medya hesabı ile üyelik oluşturma
3- İlk 5 paylaşıma kadar kontrol sonrası onaylı yayın ve diğer paylaşımları yorumlama ve değerlendirme imkanı
4- Kontrol ve onay gerektirmeyen paylaşım yapma hakkı
5- Okurluk, muhabirlik, yazarlık, adminlik gibi paylaşımdan para kazanmaya götüren karizma basamakları

Devamını Oku
Sosyal medyada da yerlileşme ve millileşme zamanı geldi Sosyal medyada da yerlileşme ve millileşme zamanı geldi Sosyal medyada da yerlileşme ve millileşme zamanı geldi

HaberX, iOS uygulamasını indirmeyi unutmayın!

HaberX'in iOS Uygulaması App Store'da.

Uygulamamız iPhone, iPad ve iPod touch ile uyumludur.

HaberX #iOS Uygulaması iTunes adresi:

https://itunes.apple.com/tr/app/haberx-yeni-sosyal-medya/id1410071638?l=tr&mt=8

Uygulamayı indirmek için tıklayın


#HaberX, Haberin Sosyalleşmiş Hali

Devamını Oku
HaberX, iOS uygulamasını indirmeyi unutmayın!

HaberX, iOS uygulaması yayında

HaberX'in iOS Uygulaması App Store'da yayına girdi.

Uygulamamız iPhone, iPad ve iPod touch ile uyumludur.

HaberX #iOS Uygulaması iTunes adresi:

https://itunes.apple.com/tr/app/haberx-yeni-sosyal-medya/id1410071638?l=tr&mt=8

Uygulamayı indirmek için tıklayın


#HaberX, Haberin Sosyalleşmiş Hali

Devamını Oku
HaberX, iOS uygulaması yayında

Akıllı telefonlar için en tehlikeli ve en güvenli uygulamalar

Siber güvenlik şirketi Appthority uzmanları, akıllı telefonlar için en tehlikeli uygulamaların listesini hazırladı.
Appthority uzmanlarının açıklamasına göre #Android ve #iOS cihazlar için en güvenli uygulamaların WhatsApp ve Facebook Messenger olduğu ortaya çıktı.
Uzmanlar ayrıca Apple hayranlarını Waze, Android tabanlı akıllı telefonların sahiplerini ise Telegram mesaj servisini kullanmalarına karşı uyardı.

Listede yer alan uygulamaların büyük kısmında bilgi sızıntısı veya diğer şüpheli aktiviteler tespit edilmişti.

Tehlikeli uygulamalar listesine genelde mesajlaşma ve sosyal medya programları ile tanışma servislerinin yer aldığı kaydedildi.

Devamını Oku
Akıllı telefonlar için en tehlikeli ve en güvenli uygulamalar